آشنایی با کاسپر روستد مدیر عامل آدیداس

کاسپر روستد از سال ۲۰۱۶ جایگزین هربرت هاینر مدیر عامل پیشین آدیداس شد و مسئولیت دومین تولیدکننده لباس ورزشی در جهان را بر عهده گرفت. آدیداس بعد از نایک دومین شرکت بزرگ دنیا در تولید کفش و تجهیزات ورزشی است که کار خود را از ۷۰ سال پیش آغاز کرده است. پیش از روستد، هربرت هاینر از سال ۲۰۰۱ مدیر ارشد اجرایی شرکت آدیداس بود. در زمان او آدیداس به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافت. با این وجود در سال ۲۰۱۶ هاینر جای خود را به کاسپر روستد داد. جایگزین شدن با یکی از طولانی مدت‌ترین مدیر عامل‌های فهرست دکس (DAX) کار ساده‌ای نیست، اما ممکن است شرکتی در اندازه و اعتبار آدیداس برای احیای دوباره خود این کار را بکند. فهرست دکس شامل ۳۰ شرکت اصلی بورس آلمان است که یک شاخص مهم بازار سهام به حساب می‌آید.

زندگینامه کاسپر روستد

کاسپر روستد در ۲۴ فوریه ۱۹۶۲ در شهر آرهوس دومین شهر بزرگ دانمارک متولد شد. روستد در دوران دبیرستان، برای تیم ملی جوانان دانمارک هندبال بازی میکرد. او برای ادامه تحصیل به دانشگاه بازرگانی کپنهاگ رفت و پس از دریافت مدرک کارشناسی برای تحصیلات بیشتر به هاروارد رفت و مدرک MBA خود را از هارواد دریافت کرد.

در سال ۱۹۹۵ پس از پایان تحصیلاتش کار خود را با فروش و بازاریابی در اوراکل و شرکت تجهیزات دیجیتال امریکا آغاز کرد. بعد از آن در فاصله سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱ در کامپک مشغول به کار شد و مدتی مدیر گروه بازرگانی شرکت کامپک در منطقه اروپا، خاورمیانه و افریقا (EMEA) بود. در سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۲ روستد مدیر عامل شرکت کامپک در منطقه اروپا، خاورمیانه و افریقا شد و پس از آن یعنی در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ شرکت hp  در منطقه EMEA او را مدیرعامل خود کرد.

روستد در سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ یکی از مدیران شرکت هنکل شد و در سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ به عنوان نایب رییس این شرکت انتخاب شد. شرکت هنکل که یک شرکت تولیدکننده محصولات آرایشی، بهداشتی و انواع چسب‌های صنعتی است، روستد را در سال ۲۰۰۸ به عنوان مدیر عامل خود انتخاب کرد. روستد در زمان مدیریتش در شرکت هنکل توانست سرمایه هنکل را ۴ برابر کند و به بیش از ۳۶ میلیارد یورو برساند. او موقعیت‌های شغلی دیگری را هم در این مدت به عهده داشت که بعضی از آنها را هنوز هم به عهده دارد. در سالهای بین ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ عضو هیئت مدیره اکولاب بود و در سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ عضو هیئت مدیره شرکت کابل و ارتباطات بی‌سیم. شرکت دنفاس که یک شرکت تولید و ارائه محصول در زمینه سیالات و انرژی در دانمارک است از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ روستد را به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره خود استخدام کرد. در سال ۲۰۱۱ روستد عضو هیئت نظارت شرکت رسانه‌های گروهی برتلسمان شد و از سال ۲۰۱۸ عضو هیئت مدیره شرکت نستله. در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ به عنوان عضوی از هیئت مدیره شرکت انهایزر بوش اینبیف انتخاب شد. این شرکت یک شرکت چندملیتی تولید انواع نوشیدنی و بزرگترین تولیدکننده آبجو در جهان است که ۲۵ درصد از بازار جهانی فروش آبجو را در اختیار دارد.

روستد همچنین در سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ عضو هیئت رئیسه فدراسیون غیرانتفاعی صنایع آلمان (BDI) و عضو میزگرد صنعتگران اروپایی (ERT)شد.

 

کاسپر روستد آدیداس را در صدر بازار قرار می‌دهد!

هنگامی که کاسپر روستد در ژانویه ۲۰۱۶ اعلام کرد که قصد دارد هنکل را به قصد آدیداس ترک کند همه شگفت‌زده شدند. با اینکه هنوز دو سال از قرارداد روستد با هنکل باقی مانده بود ولی دلیل تعجب چیز دیگری بود! به ندرت پیش می‌آید مدیر عاملی از یک شرکت در لیست دکس به شرکت دیگری نقل مکان کند و این مایه تعجب بود. روستد تا آن زمان توانسته بود برندهای زیادی را در امریکا (مانند پرسیل و شوارتزکوپف) با موفقیت در جدول فروش بالا بکشد و به نظر می‌رسید هنوز کارهایی زیادی در هنکل باقی مانده بود. از سال ۲۰۰۸ که روستد مدیر عاملی هنکل را به عهده گرفت توانست با تیم جدید مدیرانش مجموعه‌ای از اهداف و چشم‌اندازها برای این شرکت در نظر بگیرد، که از آن جمله افزایش ۱۴ درصدی سود هنکل تا سال ۲۰۱۲ بود. روستد تا پایان سال مالی ۲۰۱۲- ۲۰۱۳ توانست به راحتی به هدف خود برسد. در زمان مدیریت او سرمایه هنکل ۴ برابر شد و به بیش از ۳۶ میلیارد یورو رسید که البته با خبر خارج شدن روستد از هنکل در سال ۲۰۱۶، سهام هنکل ۴.۱ درصد کاهش یافت. درست است با خروج روستد وضعیت سهام هنکل کمی سقوط کرد اما اوضاع برای آدیداس به گونه دیگری رقم خورد.

آدیداس که در دهه ۱۹۷۰- ۱۹۸۰ از محبوبیت جهانی برخوردار بود نتوانسته بود در دهه‌های اخیر از رقیب قدیمی یعنی نایک پیشی بگیرد. به نظر می‌رسد کاسپر روستد با حضورش در آدیداس می‌خواهد این شرکت را به صدر بازار فروش لباس‌های ورزشی برساند و به سلطنت طولانی مدت نایک پایان دهد. او این را به عنوان چالش جدید خود معرفی کرد و اعلام کرد قصد دارد فروش جهانی آدیداس را بیشتر از قبل کند. او معتقد است آدیداس در طول زمان سعی کرده تعداد فروشگاه‌های کمتری اما با کیفیت بهتر در سراسر دنیا ایجاد کند. اما حالا لازم است برند جهانی آدیداس در همه جای دنیا موجود باشد. روستد تصمیم گرفته است فروشگاه‌های کمتری داشته باشد اما روی وبسایت و فروش آنلاین آدیداس کار کند. به این ترتیب مشتریان میتوانند اجناس آدیداس را به راحتی در فروشگاه دیده و خرید کنند.

با حضور کاسپر روستد به عنوان مدیر عامل به نظر می‌رسد شرکت آدیداس بتوانند مانند روز‌های اوج خود در دهه ۷۰ یکبار دیگر در زمین‌های ورزشی و پیاده‌روهای سراسر جهان قدم بزند و به شکوه سابق خود بازگردد.