آلت کوین ها و انواع آن

قبل تر درمورد رمز ارزها و بهترین کیف پول های سخت افزاری سال 2020 صحبت کردیم بیت کوین یکی از رمزارزهای پرطرفدار در دنیا می باشد که نخستین بار در اوایل فوریه سال 2009، در پی مقاله ای از سوی یک برنامه نویس ژاپنی به نام ناکاموتو به دنیا معرفی شد.

اگر در بازارهای ارزهای دیجیتال فعالیت می کنید حتما کلمه آلت کوین (Altcoin) به گوشتان خورده است. در واقع این عبارت یک اصطلاح رایج در ارزهای دیجیتال است. آلت کوین در انگلیسی مخفف عبارت altenative coin و به معنی کوین های جایگزین است. در ادامه این پست با ایگرد همراه باشید تا در مورد آلت کوین ها و انواع آن آشنا شویم.

آلت کوین (Altcoin) چیست؟

بعد از پیدایش بیت کوین و معرفی آن به جهان، کم کم طرفداران زیادی به سمت این کوین جذب شدند. از آن جایی که بیت کوین غیر متمرکز عمل می کند، پس سورس (کد برنامه نویسی) آن نیز در اختیار عموم دنیا قرار دارد. این جمله یعنی که هرکسی در دنیا می تواند با آن کد برنامه نویسی شده، بیت کوین مدل دلخواه خود را تولید کند. همین مساله باعث شد تا بسیاری از افراد در جهان بخواهند این کار را امتحان کنند.

به این ترتیب ظرف مدت کوتاهی نمونه های مختلفی از کوین های جدید وارد بازار شدند که همه آن ها از بیت کوین سرچشمه می گرفتند. آن ها سعی می کردند که ثابت کنند جایگزین بهتری برای بیت کوین خواهند بود. همین مساله باعث شد تا کوین های جدیدی غیر از بیت کوین در بازار شکل بگیرند که اصطلاحا به آن ها آلت کوین می گویند.

ارتباط آلت کوین و بیت کوین

گفتیم که آلت کوین ها از بیت کوین نشات گرفتند. این یعنی که آلت کوین های ابتدایی تماما کپی از بلاکچین بیت کوین بودند. از نمونه های اولیه این نوع آلت کوین ها می توان به namecoin (NMC) و peercoin (PPC) اشاره کرد. اما این مسئله باعث می شد تا مشکلات شبکه بیت کوین با سایر آلت کوین ها یکی باشد.

به همین دلیل توسعه دهندگان برنامه های مختلف سعی کردند تا ورژن های جدیدتری از نسخه بیت کوین را به بازار ارائه کنند که مشکلات بیت کوین را نیز رفع کرده باشند. به این ترتیب آلت کوین ها شکل جدید به خود گرفتند. هر آلت کوین شبکه بلاکچین مخصوص به خودش را ساخت و برای همین اکنون ما شاهد بلاکچین های مختلفی با خاصیت های متفاوت در بازار ارزهای دیجیتال هستیم.

مزایای آلت کوین ها

بهبود نقص  های موجود در بیت کوین

آلت کوین ها به طور کلی برای رفع نقص های موجود در بیت کوین با چارچوب های مشابه به آن طراحی شده اند؛ خواه این نقص ها سرعت باشد، خواه هزینه استخراج یا عوامل دیگر باشد.

 ایجاد رقابت

سازندگان آلت کوین بر اساس قوانینی که بیت کوین به آنها پایبند است، فضایی را برای رقابت آلت کوین ها با بیت کوین ایجاد کرده اند.

کارمزد پایین تراکنش  ها

علاوه بر فناوری امن بلاک چین، یکی از مزایای استفاده از آلت کوین به عنوان یک روش پرداخت، کارمزدهای نسبتاً پایین تراکنش ها است که برای هر تراکنشی به صورت مجزا اعمال می شود.

معایب آلت کوین  ها

دارای ارزشی بسیار ناپایدار

از آنجایی که آلت کوین ها برای سرمایه گذاری به نسبت انتخابی سخت هستند، ارزش آنها می تواند به سرعت دستخوش تغییر شود.

پتانسیل بالا برای تقلب و کلاهبرداری

در آلت کوین، مانند بیت کوین اغلب مواردی از جمله کلاهبرداری و سایرهای جعلی دیده می شود؛ زیرا در بسیاری از این ارزها امکان بازگشت سرمایه، شناسایی فرستنده و گیرنده و کنترل و توقف تراکنش وجود ندارد.

انواع آلت کوین ها

با تکامل و پیشرفت بیشتر آلت کوین ها انواع مختلفی معرفی شدند که هر یک ویژگی های جدیدی ارائه می کردند.

آلت کوین های مبتنی بر ماینینگ (Mining-Based Altcoins)

بدست آوردن کوین  در آلت کوین های مبتنی بر ماینینگ (و یا استخراج) فرآیندی استخراجی دارد، به این معنا که برای بدست آوردن کوین های جدید ماینرها می بایست مشکلات چالش  برانگیز باز کردن قفل بلوک ها را حل کنند. شباهت این دسته از آلت کوین ها به بیت کوین بیش از سایر آلت کوین هاست. در اوایل سال ۲۰۲۰ انواعی از بهترین آلت کوین ها در این گروه قرار گرفتند که از میان آنها از اتریوم (Ethereum) به عنوان بهترین آلت کوین شناخته شده مبتنی بر ماینینگ در فوریه ۲۰۲۰ نام برده شد.

ارز دیجیتال با ثبات (Stablecoin)

استیبل کوین  با کاهش نوسانات به دنبال بهبود بیت کوین است. این امر در عمل با گره خوردن ارزش این کوین ها به ارزهای موجود حاصل می شود. گزینه های محبوب برای پشتیبانی از آلت کوین دلار آمریکا، یورو و طلا است. تتر (Tether) سرشناس ترین استیبل کوین است که تاکنون شناخته شده است.

توکن های اوراق بهادار (Security tokens)

این دسته از آلت کوین ها متصل به یک کسب و کار هستند که به طور معمول در آفرهای اولیه کوین (ICO) ارائه می شوند. توکن های اوراق بهادار به سهام های سنتی شباهت دارند و اغلب نوعی سود سهام مانند پرداخت یا مالکیت در مشاغل را نوید می دهند.

توکن های ابزاری (Utility tokens)

همانطور که از نام این دسته از آلت کوین ها پیداست، توکن های ابزاری خدمات رسانی را بهبود می بخشند و گاهی به عنوان بخشی از ICO به فروش می رسند. ICO Initial Coin Offering به معنای عرضه اولیه کوین است که کاربران در صورت خرید آن به شبکه بلاک چین متصل می شوند.

فایل کوین (Filecoin) مثالی عالی از یک توکن ابزاری است که در ICO ارائه می شود. فایل کوین ها به نحوی طراحی شده اند که در فضای ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل، قابل تعویض باشند.

نمونه  های اولیه آلت کوین

نیم کوین (Namecoin)

ابتدایی ترین آلت کوین قابل ذکر، نیم کوین است که در آوریل سال 2011 معرفی شد. این آلت کوین مبتنی بر کد بیت کوین ساخته شد و الگوریتمی که مورد استفاده قرار داده بود همان اثبات کار مشابه در بیت کوین بود. نیم کوین مانند بیت کوین به 21 میلیون کوین محدود می شد اما با وجود این شباهت ها، این آلت کوین توانست با افزایش حریم خصوصی دامنه های کاربر، از بیت کوین جدا شود.

نیم کوین به کاربران این امکان را می دهد تا با استفاده از دامنه های bit مخصوص به خودشان نام نویسی کرده و فرایند ماینینگ را آغاز کنند؛ هدف از این کار، افزایش امکان ناشناس ماندن و مقاومت در برابر سانسور بود

لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین (Litecoin) در اکتبر ۲۰۱۱ معرفی و به عنوان «نقره ای در مقابل طلای بیت کوین» نام گذاری شد. گرچه لایت کوین کد و عملکرد مشابهی با بیت کوین دارد اما از چند جهت اساسی با آن متفاوت است. اولین تفاوت فراهم آوردن امکان ماینینگ به تعداد دفعات بیشتر برای انجام معاملات در لایت کوین است. یعنی اگر هر ۲۰ دقیقه می توانید بیت کوین را استخراج کنید، در لایت کوین این زمان به ۲ دقیقه و نیم کاهش پیدا می کند، ضمن اینکه پرداخت ها نیز بسیار سریع تر صورت می گیرند.

لایت کوین در ارتباط با نحوه ی ماینینگ استخراج کوین قوانین متفاوتی با بیت کوین دارد؛ برای مثال، برای استخراج به سخت افزارهای گران قیمتی نیاز دارید، در حالی که لایت کوین ها را می توان با سخت افزار کامپیوترهای معمولی استخراج کرد.

تعداد کوین هایی که در لایت کوین قابل دسترسی هستند به طور دقیق چهار برابر بیت کوین با ۲۱ میلیون کوین است، که این عدد چیزی معادل ۸۵ میلیون کوین می باشد.

بهترین کیف پول های سخت افزاری ارزهای دیجیتال

یکی از دغدغه ها و نگرانی های همیشگی درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال، پیدا کردن یک روش امن برای نگهداری آن بوده است.

از زمان پیدایش بیت کوین تا کنون، افراد مختلفی بخاطر استفاده از روش های نا امن نگهداری بیت کوین، سرمایه خود را از دست داده اند. بنابراین استفاده از روشی که هم امنیت بالایی داشته باشد و هم کارکردن با آن آسان باشد، بسیار مهم است.

یکی از امن ترین روش ها برای نگهداری بیت کوین، استفاده از کیف پول های سخت افزاری است. استفاده از این کیف پول ها به خصوص برای کسانی که سرمایه زیادی دارند و قصد دارند با هدف بلند مدت بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کنند، یکی از بهترین گزینه هاست در ادامه این مطلب تعدادی از بهترین کیف پول های سخت افزاری را معرفی می کنیم.

لجر نانو اس

با وجود اینکه زمان زیادی از عرضه لجر نانو اِس می گذرد هنوز هم پرفروش ترین کیف پول  سخت افزاری دنیاست.

این کیف پول سخت افزاری در سال ۲۰۱۶ عرضه شده، اما مقبولیت و رضایت از آن به حدی است که هنوز هم به عنوان انتخاب اول سرمایه گذاران ارز دیجیتال شناخته می شود.

ظاهر لجر نانو اس بسیار شبیه به یک فلش مموری است. اما این شباهت اتفاقی نبوده است. یکی از مسائل امنیتی که در رابطه با این کیف پول ها مطرح می شود این است که اطرافیان با مشاهده آن متوجه ماهیت اصلی آن نشوند. به همین خاطر اکثر سازندگان کیف پول های سخت افزاری، که لجر یکی از پیشگامان و از موفق ترین های این حوزه تاکنون بوده است، همواره تلاش کرده اند تا این شباهت ظاهری به یک وسیله الکترونیکی را در طراحی کیف پول های خود اعمال کنند.

  • نقاط قوت:

قیمت پایین نسبت به امکانات آن

پشتیبانی از تعداد سکه ها و توکن های بسیار زیاد نسبت به سایر مدل ها

  • نقاط ضعف:

قابلیت اتصال به ویندوز و اندروید و عدم پشتیبانی از سیستم عامل iOS

صفحه نمایش کوچک

حافظه کم

ترزور مدل تی

کیف پول ترزور مدل تی آخرین محصول شرکت ساتوشی لبز است که در کشور جمهوری چک قرار دارد. این شرکت کار تولید کیف پول های سخت افزاری را از سال ۲۰۱۴ و با ارائه کیف پول سخت افزاری ترزور وان شروع کرد.

تروزر مدل تی که در سال ۲۰۱۸ عرضه شد، مانند سایر محصولات شرکت ساتوشی لبز، کوچک، محکم و خوش ساخت است.

  • نقاط قوت:

ارائه امنیت بالا

صفحه نمایش بزرگ و رنگی

پشتیبانی از صرافی های آنی چنجلی و شیپ شیفت

رابط کاربری ساده و کاربرپسند

منبع باز بودن نرم افزار وسخت افزار آن

  • نقاط ضعف:

قیمت بالا

عدم پشتیبانی از چندین سکه محبوب از جمله بیت کوین کش اِس وی، آیوتا، ترون و نئو

استفاده از صفحات وب برای رابط کاربری و پایین آمدن حریم خصوصی نسبت به سایر رقبا

لجر نانو ایکس

لجر نانو ایکس آخرین محصول شرکت لجر است که در ژانویه ۲۰۱۹ به بازار عرضه شد. مهم ترین ویژگی لجر نانو ایکس که آن را نسبت به سایر محصولات این شرکت فرانسوی متمایز می کند، داشتن باتری داخلی و همچنین قابلیت اتصال از طریق بلوتوث است که امکان انجام عملیات مختلف با این کیف پول را در هر مکان و زمانی برای کاربران، فراهم می کند.

کیف پول لجر نانو ایکس، بخاطر شباهت ظاهری زیادی که به فلش مموری دارد، برای کسانی که می خواهند ماهیت دستگاه خود را پنهان کنند و کسی متوجه نشود دستگاهی که همراه آنهاست چیست، ایده آل ترین گزینه است.

این کیف پول سخت افزاری به لطف پوشش فولادی بدنه آن، محکم تر از سایر کیف پول هاست و تا زمانی که کاملا خم نشود، صفحه نمایش آن محافظت شده می ماند و اجزای اصلی در هنگام ضربه های فیزیکی آسیب کمتری می بینند.

  • نقاط قوت:

قابلیت دریافت سود با نگهداری ارزهایی که از اثبات سهام استفاده می کنند (Staking)

قابلیت اتصال از طریق بلوتوث

قیمت مناسب نسبت به ترزور مدل تی

حریم خصوصی بالاتر نسبت به ترزور مدل تی

پشتیبانی از بیشترین تعداد ارزها در بین کیف پول های سخت افزاری

حافظه بالا (از بین بیش از ۱,۱۰۰ سکه و توکنی که پشتیبانی می کند، قابلیت نصب بیش از ۱۰۰ برنامه بر روی آن وجود دارد.

  • نقاط ضعف:

قیمت بالا نسبت به لجر نانو اس

ترزور وان

همانند مدل قدیمی لجر که هنوز طرفداران زیادی دارد و به خاطر قیمت پایین آن یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود، در مورد کمپانی ترزور و محصول قدیمی آن، یعنی ترزور وان نیز این موضوع صادق است.

ترزور وان در سال ۲۰۱۴ و به عنوان اولین کیف پول سخت افزاری بیت کوین عرضه شد و برای مدت ها تنها کیف پول سخت افزاری بیت کوین موجود در بازار بود.

ظاهر کیف پول ترزور وان شبیه به مدل جدید آن، یعنی ترزور تی است و می توان گفت کمپانی ساتوشی لبز در طراحی های خود یک روند ثابت را در نظر گرفته است.

  • نقاط قوت:

قیمت به صرفه نسبت به ترزور مدل تی

اندازه کوچک

  • نقاط ضعف:

عدم پشتیبانی از کارت حافظه SD

عدم پشتیبانی از برخی ارزهای دیجیتال بزرگ مانند ریپل، ایاس، کاردانو و..