همانطور که می­دانید، شرکت آمریکایی آمازون بزرگترین فروشگاه اینترنتی است. دامنه­ی محصولاتی که به واسطه­ی وبسایت آمازون عرضه می­شوند، بسیار گسترده است. طیف وسیع محصولات از یک سو و امکان خریدِ ارزان­تر­ کالا­ها از سوی دیگر، باعث فروش نجومی آمازون شده است. ثبت سفارش و خرید از آمازون بسیار آسان است. مشتریان از منزل خود می­توانند با چند کلیک ساده محصول مورد نیاز خود را انتخاب کنند. خرید از یک وب‌سایت مطمئن با قیمت مناسب و در کوتاه­ترین زمان ممکن! موضوع حائز اهمیت دیگر، فعالیت­های این شرکت بزرگ در ابعاد بین­المللی است. فروش گسترده­ی کالاهای آمازون تنها محدود به ایالات متحده نیست. آمازون تبادلاتی حتی در ابعاد بین قاره­ای دارد. آن­ها قادر به تحویل سفارشات دریافتی در عمده­ی کشور­ها و شهر­های جهان­اند. همین حجم بالای تبادلات بین­المللی است که آمازون را تبدیل به یک غول اقتصادی کرده است. طبیعتا یک غول اقتصادی سر­وکاری جدی با سیاست نیز خواهد داشت

موضوع مالیات و آراءِ اخیر دونالد ترامپ در مورد آمازون

از آنجا که این غول اقتصادی در آمریکا قرار دارد، دولت آمریکا خواهان سهمی در سود­های کلان اوست. مالیات­های سنگین، تدارکاتی دائمی از جانب دولت برای آمازون است. دونالد ترامپ جمهوری­خواه که با شعار اقتدار برای آمریکا به ریاست جمهوری رسید، تا به حال بر مواضع خود سخت ایستاده است. از سوی دیگر او در جمع پولدار­ترین افراد جهان قرار دارد. این روز­ها موضوع درآمد­زایی برای او مصداقی جدید پیدا کرده است: ایجاد درآمد برای دولتی که بر آن ریاست می­کند! اقتدار در سیاست­های داخلی برای او به معنی رویکردی مالیاتی نسبت به غول­های اقتصادی است. او می­خواهد با سخت­گیری بیشتر، مانع از گریز­های مالیاتی آن­ها بشود. همانند دستور اخیری که به رئیس پست ایالات­متحده مبنی ­بر دو­ برابر کردن هزینه­­های ترابری برای آمازون و سایر شرکت­ها داد.

جدال دونالد ترامپ با آمازون؛ بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان

موضوع جدال دونالد ترامپ با آمازون، تنها به نشر پست­هایی تند در صفحه­ی توییتر او محدود نمی­شود. او علاوه بر دو برابر کردن هزینه­های ترابری مشغول پی­گیری امور مالیاتی در مورد آمازون است. عده­ای ریشه­ی این رفتار­های ترامپ را در نزاع­های قبلی او با مالک آمازون ینی جف بزوز می­دانند. در زمان انتخابات ریاست جمهوری، بزوز با گرایش­هایی دموکرات، آمازون را به تریبونی برای تبلیغ نماینده­ی دموکرات­ها تبدیل کرده بود. به نظر می­رسد حالا زمان تسویه­ی حساب شخصی است. ترامپ معتقد است که بزوز با اعمال قدرت بر پست توانسته است از میزان مالیات­های آمازون بکاهد. البته عده­ای به صداقت ترامپ در مورد این ادعا­ها مشکوک­اند؛ هرچند که قرارداد­های آمازون با اداره­ی پست محرمانه است.

تا اکنون ترامپ در جهت روشن کردن ادعاهایش، حداقل با سه گروه از مشاوران ارشد دیدار کرده است. وزیر خزانه­داری ایالت متحده: استیون منوچین، رئیس پیشین شورای ملی اقتصاد: گری کوهن، رئیس شورای سیاست­های داخلی: انرو برِمبرگ

نشست ترامپ با گری کوهن دموکرات در مورد آمازون

در زمان این دیدار، گری کوهنِ دموکرات در حال واگذاری منصب خود و ترک کاخ سفید بود. البته، او دموکراتی میانه­روست و حتی در مواردی به­سود جمهوری­خواه­ها جهت­گیری­ می­کند. احتمالا ترامپ نیز با انتخاب او برای مشاوره، قصد استفاده از مشروعیت او به عنوان یک دموکرات را داشته است. ترامپ، که به سیاست­های متعادل کوهن امید داشت، از اظهارات نهایی او شوکه شد. کوهن با دفاع از آمازون، اظهار داشت که در حقیقت  آمازون ؛بزرگترین فروشگاه اینترنتی است که دارد برای سرویس پست درآمدزایی می­کند!

تهدید­های ترامپ و نگرانی ­ها در مورد آمازون

به هر حال دونالد ترامپ در منصب ریاست جمهوری آمریکاست و هر تهدیدی از جانب او عواقبی برای آمازون دارد. تهدید­های پیاپی ترامپ نسبت به آمازون، سبب ایجاد نگرانی­هایی در مورد سیاست­های مالی این شرکت شده است. کاهش اخیر قیمت سهام آمازون، از پیامد­ها و آسیب­هایی جدی بود که از جانب اظهارات دونالد ترامپ ناشی شد. اگرچه که این کاهش موقتی بود و حالا قیمت سهام آن­ها به شرایط قبلی بازگشته است. آمازون بعد از اپل در رتبه­ی دومین شرکت بزرگ سهامی عام قرار دارد.