آمازون و هالیوود

فروشگاه اینترنتی آمازون نامی شناخته شده در جهان است که از آغاز فعالیتش تا کنون، در حوزه‌های متعددی وارد شده است و هر بار موفق‌تر از قبل عمل کرده است. افرادی که عاشق خرید از آمازون هستند، چنان بازار قدرتمندی به آن بخشیده‌اند که توانایی و اعتماد به نفس این فروشگاه را به شدت افزایش می‌دهد و موفقیتش را در عرصه‌های جدید تضمین می‌کند. آمازون با همین شیوه توانسته است به هالیوود وارد شود و شانسش در این بخش را امتحان کند. البته که با وجود تغییر و تحولاتی که هنوز در این زمینه ادامه دارد، رشد این فروشگاه دور از انتظار نیست.

آمازون استودیوز

فروشگاه آنلاین آمازون در سال ۲۰۱۰ بخش آمازون استودیوز را در صنعت سرگرمی راه‌اندازی کرد. این شرکت از همان ابتدای کار رویکردی کاملا تکنوکراتیک را در پیش گرفت. برای این کار، بخش بازخوانی آزادانه نمایشنامه و پروژه‌ها را ایجاد کرد. این برنامه برای نویسندگان و اهل قلم در سراسر جهان فرصتی بود تا ایده‌هایشان را برای ساختن فیلم سینمایی و برنامه‌های تلویزیونی مطرح کنند. هر یک از این نوشته‌ها در دسترس کاربران قرار داشت و قرار شد از روی نوشته‌های برتر که بیشترین تعداد رأی را از سوی مردم کسب کنند فیلم، سریال یا برنامه‌های تلویزیونی ساخته شود.

در حال حاضر بخش دریافت برنامه بسته شده است و این موضوع نشان می‌دهد این غول تجاری جهان در بخش سرگرمی قصد دارد فقط به شیوه سنتی و به روش هالیوود اقدام به تولید فیلم و ساخت مجموعه‌های تلویزیونی کند.

از تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۱۸ آمازون استودیوز اعلام کرد دیگر ایده‌ها و نمایشنامه‌های جدید را قبول نمی‌کند و فقط به بررسی و ارزیابی ایده‌هایی خواهد پرداخت که تا ۳۰ ژوئن به این بخش ارسال شده‌اند.

آمازون درباره این موضوع این طور توضیح داد: «ما همیشه در سال‌های گذشته در حال توسعه و تکامل بوده‌ایم و حالا در حال تغییر وب‌سایت و تعطیل کردن فراخوان آزاد نمایشنامه هستیم … از همه کسانی که در این برنامه شرکت کردند تشکر می‌کنیم. ما همیشه به دنبال راه‌هایی هستیم که نوآورانه باشند و در جهت بازدهی بیشتر و عملکرد بهتر تلاش می‌کنیم.» البته بسته شدن قریب‌الوقوع این برنامه از قبل اعلام شده بود.

روی پرایس، بنیانگذار آمازون استودیو (که پاییز گذشته به دلیل اتهامات وارد شده در زندگی شخصی‌اش محکوم شد و از آمازون استودیو استعفا داد) از این برنامه پشتیبانی می‌کرد. پس از استعفای پرایس، سرانجام آمازون در فوریه ۲۰۱۷ خانم جنیفر سالک (رئیس سابق NBC Entertainment) را به عنوان ریاست جدید آمازون استودیوز معرفی کرد.

جف بزوس (مدیرعامل آمازون) از مدت‌ها پیش و حتی قبل از استعفای پرایس، به این بخش گفته بود که می‌خواهد با HBO (یکی از بزرگترین پخش‌کننده‌های شبکه‌های تلویزیونی آمریکا) رقابت کند و برای این‌کار باید به فکر ساخت سریالی جذاب‌تر و بهتر از سریال محبوب «بازی تاج و تخت» باشند. این ایده سبب شد آمازون به فکر جاه‌طلبانه‌ترین و البته پرهزینه‌ترین پروژه‌ای که تا کنون داشته است باشد. به این منظور امتیاز ساخت اقتباسی از مجموعه ارباب حلقه‌ها را به دست آورد که البته هیچ ارتباطی با پیتر جکسون معروف کارگردان سری ارباب حلقه‌ها ندارد (هر چند آمازون برای وارد کردن او در این پروژه هم مذاکراتی داشته است).

از بین نمایشنامه‌های ارسال شده در برنامه بازخوانی آزاد، آمازون استودیوز تنها یک فیلمنامه را برای تولید یک سریال کامل انتخاب و دو فصل از آن را تولید کرد: مجموعه «زندگی گورتیمر گیبون در نرمال استریت» برای کودکان که نویسنده آن یک معلم مدرسه پیش دبستانی به نام دیوید آناگزاگوراس بود.