FILE PHOTO: The logo of Amazon Web Services (AWS) is seen during the 4th annual America Digital Latin American Congress of Business and Technology in Santiago, Chile, September 5, 2018. REUTERS/Ivan Alvarado/File Photo

آمازون aws چیست؟

آمازون بزرگترین شرکت تجارت الکترونیک امریکایی است که در سال ۱۹۹۴ کار خود را در سیاتل واشنگتن با فروش کتاب آغاز کرد ولی امروزه همه‌چیز می‌فروشد. از کتاب و کامپیوتر و لباس گرفته تا فضای ابری! فضای ابری یا کلاد فضایی مجازی است که در آن کارهای زیادی از جمله ذخیره کردن اطلاعات می‌توان انجام داد. aws یا amazon web services یکی از سرویس‌های مهم و پرطرفدار آمازون است. aws جامع‌ترین و گسترده‌ترین سیستم عامل ابری جهان است که در سطح بین‌المللی، بیش از ۱۶۵ سرویس مهم و برجسته را به مشتریان ارائه می‌دهد. میلیون‌ها مشتری از جمله استارتاپ‌های در حال رشد، بزرگ‌ترین شرکت‌ها و آژانس‌های دولتی برای تأمین سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر زیرساخت‌های خود به aws اعتماد می‌کنند و aws هم در ازای پرداخت مبلغی پول، فضای ابری مورد نیاز افراد شرکت‌ها و دولت را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

تاریخچه aws

ایده اولیه aws  در سال ۲۰۰۲ کلید زده شد. در مراحل اولیه، aws فقط شامل چند ابزار و خدمات ساده بود اما در اواخر سال ۲۰۰۳ كریس پینكام و بنیامین بلك در مقاله‌ای طرح اصلاح شده و جدیدی از aws ارائه دادند که اینبار چشم‌انداز متفاوتی از خدمات وب (مانند خدمات ذخیره‌سازی) را نشان می‌داد. آن‌ها در پایان مقاله خود، دسترسی به سرورهای مجازی را به عنوان یک سرویس قابل فروش معرفی کردند و پیشنهاد کردند شرکت آمازون از طریق سرمایه‌گذاری روی آن، زیر ساخت تازه‌ای برای درآمدزایی خود ایجاد کند که این طرح با موافقت جف بزوس مدیر عامل آمازون مواجه شد و به این ترتیب در نوامبر ۲۰۰۴، اولین سرویس aws برای مصارف عمومی راه اندازی شد. در ۱۴ مارس ۲۰۰۶ این سرویس با سه پیشنهاد خدمات ذخیره سازی ابری S3 ، SQS و EC2 دوباره به بازار عرضه شد. این سیستم به کاربران و شرکت‌های توسعه‌دهنده كمك می‌كند تا دیگر نگران محل ذخیره‌ی داده‌های خود نباشند. شرکت آمازون برای سرویس aws ویژگی‌های زیادی را برمی‌شمرد که در ادامه به چند مورد آن به نقل از سایت آمازون می‌پردازیم.

عملکرد بیشتر

آمازون وب سرویس aws نسبت به سایر ارائه دهنده‌های ابری، خدمات بیشتری ارائه می‌دهد و سرویس‌های آن هم ویژگی‌های بیشتری دارد. بیش از ۴۰ سرویس از ۱۶۵ سرویسی که این فضای ابری در دسترس مشتریان قرار می‌دهد در هیچ جای دیگری در دسترس نیست.
آمازون وب سرویس aws برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها از جمله محاسبه، ذخیره سازی، پایگاه داده، شبکه، تجزیه و تحلیل، یادگیری ماشین‌آلات، اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی خدمات متفاوتی ارائه می دهد. علاوه بر داشتن بیشترین وسعت خدمات، aws  همچنین دارای عمیق‌ترین عملکرد در درون آن سرویس‌ها است. با این که این سیستم اولین سیستم ارائة فضای ابری در دنیا بوده اما امروزه تنها سیستم ارائه‌دهنده نیست و دیگر شرکت‌ها هم دست به فروش فضاهای مجازی زده‌اند. اما به یقین می‌توان گفت هنوز فاصله زیادی بین خدمات سرویس وب آمازون با دیگر شرکت‌های رقیب وجود دارد. در حال حاضر در حدود ۳۴ درصد از خدمات مربوط به فضاهای ابری در سراسر دنیا توسط آمازون ارائه می‌شود و در حدود ۲۴ درصد توسط بقیه شرکت‌ها از جمله مایکروسافت و گوگل.

طیف وسیع مشتریان

آمازون وب سرویس aws با بزرگترین و پویاترین سیستم موجود، در سطح جهان میلیون‌ها مشتری فعال و ده‌ها هزار شریک تجاری دارد. مشتریان در هر صنعت و از هر اندازه، از جمله شرکت‌های نوپا، شرکت‌ها و سازمان‌های بخش دولتی، از موارد قابل استفاده در aws بهره می‌گیرند.

امن‌ترین سرویس

آمازون وب سرویس aws  انعطاف‌پذیرترین و امن‌ترین محیط محاسبات ابری است که امروزه در دسترس است. امنیت آن به حدی است که به عنوان زیرساخت اصلی نیازهای امنیتی ارتش، بانکهای جهانی و سایر سازمانهای با حساسیت بالا قابل استفاده است.

سریع‌ترین سرعت نوآوری

آمازون وب سرویس aws در سال ۲۰۱۸ تعداد ۱۹۵۷ سرویس و ویژگی جدید را منتشر کرد و نوآوری‌های تازه خود را بالاخص در زمینه‌های جدیدی مانند ماشین‌های یادگیری، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و رایانه‌های بدون سرور در سطح جهانی به نمایش گذاشت. به این ترتیب کاربران با استفاده از aws، می توانند از جدیدترین فناوری‌ها برای نوآوریهایشان در زمینه تکنولوژی استفاده کنند.

بیشترین تخصص عملیاتی

امازون وب سرویس aws تجربه، بلوغ، قابلیت اطمینان، امنیت و عملکرد بی نظیری دارد. aws برای بیش از ۱۲ سال سرویس‌های ابری را به میلیون‌ها مشتری در سراسر جهان ارائه کرده است که موارد استفاده گوناگونی را شامل می‌شود و بیشترین تجربه را در قیاس با هر ارائه‌دهنده دیگر فضای ابری دارد.
شرکت آمازون برای حمایت از آموزش و افزایش مهارت های استاندارد در زمینه  aws از ۳۰ آوریل ۲۰۱۳ برای اهمیت دادن به تخصص رایانش ابری شروع به ارائه برنامه‌هایی برای صدور گواهینامه برای مهندسان کامپیوتر کرده است.
همچنین به منظور گسترش خدمات بیشتر، aws در سال ۲۰۱۸ ایستگاه‌های زمینی خود را برای ارتباط برقرار کردن با ماهواره‌ها توسعه داده است و از سال ۲۰۱۹، عملیات ویژه ای در ۲۰ منطقه جغرافیایی انجام داده است: ۶ منطقه در آمریکای شمالی، ۱ منطقه در آمریکای جنوبی ، ۵ منطقه در  (خاورمیانه و اروپا و افریقا EMEA) و ۸ منطقه در آسیا
هر منطقه در یک کشور خاص قرار دارد و دارای چندین “منطقه در دسترس بودن” است که از یک یا چند مرکز داده تشکیل شده است. چندین سرویس می توانند در سراسر مناطق در دسترس بودن عمل کنند و مانع قطعی اتصال، خاموشی یا خرابی سیستم شوند.
از دسامبر سال ۲۰۱۴، خدمات وب آمازون در ۱.۴ میلیون سرور  و در ۲۸ منطقه در دسترس است و هرساله با رشد روزافزون مشتری‌هایش مواجه بوده.
هزینه فناوری aws بر اساس ترکیبی از کاربرد، ویژگی های سخت افزاری، سیستم عامل، نرم افزار، شبکه انتخاب شده توسط مشتری، میزان در دسترس بودن مورد نیاز مشتری، افزونگی، امنیت و گزینه های خدمات تعیین می‌شود. به عنوان بخشی از قرارداد اشتراک، آمازون امنیت سیستم مشترکین را تأمین می کند.