داستان یک برند، والت دیزنی (Walt Disney)، بخش اول

شرکت والت دیزنی یک شرکت آمریکایی است که به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های رسانه ای و سرگرمی جهان شناخته می شود.

این شرکت که دفتر مرکزی آن در بربنک کالیفرنیا واقع شده است، در تاریخ 16 اکتبر سال 1923 توسط دو برادر به نام های والت و روی دیزنی تاسیس شد.

کمپانی دیزنی توانسته با ارزش نام تجاری 6/32 میلیارد دلار در سال 2017 عنوان برترین برند رسانه‌ ای در دنیا را از آن خود کند. این شرکت امرو مالک 14 شهر بازی، تعداد زیادی شبکه تلویزیونی ازجمله ای ‌بی ‌سی، شبکه دیزنی، ای ‌اس‌ پی ‌ان و ای‌ بی ‌سی‌خانوادگی، همچنین شرکت ‌های تابعه و زیرمجموعه والت دیزنی پیکچرز، پیکسار، مارول اینترتینمنت، لوکاس فیلم و هیولو است

بسیاری از انیمیشن هایی که ما در دوران کودکی دیده ایم و با آن ها بزرگ شده ایم، محصول شرکت دیزنی هستند. همه ی ما با انیمیشن هایی مانند میکی ماوس، سفید برفی، سیندرلا و پینوکیو خاطره داریم و هیچ موقع از دیدن آن ها سیر نمی شویم. این شرکت همانند بسیاری از شرکت های بزرگ با تلاش و پشتکار موسسان آن به جایگاه فعلی خود رسیده است.

در ادامه این پست با ما همراه باشید تا به صورت کامل به تاریخچه این برند بپردازیم.

مشهورترین کمپانی انیمیشن‌سازی و فیلم‌سازی جهان 

والت دیزنی، تهیه‌کننده، کارگردان، کاریکاتوریست و انیمیشن‌ساز بود. او به‌ عنوان یکی از خلاق‌ ترین مردان قرن بیستم شناخته می ‌شود و تنها کسی است که بیشترین تعداد نامزدی و جوایز اسکار را در کارنامه خود دارد که در مجموع 22 جایزه اسکار از 59 نامزدی است. او کمپانی خود را به کمک برادرش با نام Disney Brothers Cartoon Studio  در سال 1923 تأسیس کرد. البته مدتی بعد و به پیشنهاد روی دیزنی، آن‌ها نام شرکت را به Walt Disney Studio تغییر دادند. این کمپانی امروزه مشهورترین کمپانی انیمیشن ‌سازی و فیلم ‌سازی در جهان است. در دسامبر 2017 شرکت والت دیزنی بخش عمده ‌ای از شرکت  فاکس قرن 21 را به ارزش 4/52 میلیارد دلار خریداری کرد. دفتر مرکزی شرکت والت دیزنی و استودیوی اصلی آن در شهر بربنک، کالیفرنیا قرار دارد.

تاریخچه کمپانی والت دیزنی

در سال 1923 استودیو برادران دیزنی اولین قرارداد کاری خود که بر اساس آن، هر حلقه فیلم هزار و 500 دلار فروخته می‌ شد را بست. آن‌ ها انیمیشن خود با نام «آلیس در سرزمین کارتونی» را به کمپانی «وینکلر» فروختند؛ این قرارداد در واقع شروع کار شرکت استودیو برادران دیزنی بود. پول به دست آمده از این تجارت، به آن‌ ها این امکان را داد که دفتری در مرکز هالیوود برای خود دست ‌و پا کنند. در سال 1927، آن‌ها به تولید مجموعه آلیس خاتمه دادند و والت دیزنی شخصیت جدیدی به نام «خرگوش خوش‌شانس، اسوالد» را ساخت؛ این فیلم موفقیت خوبی کسب کرد و استودیو یونیورسال آن را در سراسر آمریکا روی پرده برد. در این میان حق کپی ‌رایت تمامی این کارتون ‌ها برای کمپانی «وینکلر» بود و تنها چند صد دلار سود عاید برادران دیزنی می‌شد، به همین دلیل استودیوی برادران دیزنی پس از ساخت تنها 26 انیمیشن، در فوریه سال 1928 میلادی قرارداد خود را با کمپانی «وینکلر» فسخ کرد. اختلاف بر سر حق امتیاز این انیمیشن آن‌ ها را به دادگاه برد. دادگاه علیه دیزنی رأی داد و امتیاز شخصیت «اسوالد» به کمپانی وینکلر رسید. بعد از دست دادن شخصیت اسوالد، والت تصمیم گرفت شخصیت جدیدی یعنی «میکی ماوس» را خلق کند. او به کمک انیماتور ارشد خود این موش معروف را طراحی کرد و به او شخصیت داد. انیماتور او ۲ قسمت از انیمیشن میکی ماوس را تهیه کرد، اما والت نتوانست آن‌ ها را بفروشد؛ زیرا در آن زمان فیلم ‌ها صامت بودند. و فیلم ‌های صدا دار انقلاب بزرگی در صنعت سینما به شمار می‌ رفتند. آن‌ها قسمت سوم کارتون میکی ماوس را با صدای همگام شده تهیه کردند. اینگونه بود که شخصیت میکی ماوس تبدیل به یک ستاره شد و در میان مردم به محبوبیت رسید. بعد از آن مجموعه‌ ی کارتونی بلند میکی ماوس ساخته شد. والت دیزنی خیلی زود و به ‌طور همزمان مجموعه ‌ی دیگری با نام «سمفونی ‌های احمقانه» تهیه کرد. والت دیزنی برای ساخت هر مجموعه ی کارتونی خود از عوامل و شخصیت های متفاوت استفاده می کرد تا انیماتورها بتوانند اتفاقات جدید را فارغ از فضای طنز آمیز میکی ماوس و همراه با احساسات و موسیقی تجربه کنند. در نهایت انیمیشن تمام رنگی (گل ها و درخت ها) توانست در سال 1923 جایزه ی اسکار را برای بهترین کارتون سال برنده شود. بعد از آن تا آخر دهه ی 1930 هر سال یکی از انیمیشن های دیزنی برنده ی جایزه ی اسکار شد.

زمانی که انیمیشن به اوج محبوبیت خود رسید، کارمندان شرکت دیزنی متوجه شدند که می توانند از طریق شخصیت های دیزنی بازاریابی کنند و پول به دست بیاورند. شخصی از نیویورک به والت پیشنهاد داد که در ازای پرداخت 300 دلار بتوانند شخصیت میکی ماوس را روی مداد هایی که تولید می کند، چاپ کند. والت این ایده را پذیرفت و بعد از آن همه ی محصولات میکی ماوس از ظرف و مسواک گرفته تا حتی رادیو با طرح میکی ماوس به بازار عرضه شد. همچنین اولین کتاب کمیک استریپ میکی ماوس در سال 1930 منتشر شد.

دریافت جایزه اسکار و ابتدای مسیر موفقیت

در سال 1932 انیمیشن تمام‌ رنگی «گل‌ ها و درخت ‌ها» توانست جایزه‌ی اسکار را برای بهترین کارتون سال از آن خود کند. بعد از آن کمپانی دیزنی شروع به درخشیدن کرد و تا آخر دهه‌ی 1930 هر سال یکی از انیمیشن ‌های دیزنی برنده‌ی جایزه‌ ی اسکار می ‌شد.

در سال 1934، والت دیزنی اعلام کرد قصد ساخت یک فیلم انیمیشن بلند با نام سفیدبرفی و هفت کوتوله را دارد. ساخت این فیلم 3 سال طول کشید؛ اما درنهایت در کریسمس سال 1937 به پایان رسید و مورد استقبال بی ‌سابقه‌ ی مردم قرار گرفت. سفیدبرفی تبدیل به پرفروش‌ ترین فیلم آن زمان شد. والت دیزنی بعد از موفقیت این انیمیشن متوجه شد انیمیشن ‌های کوتاه می‌توانند مخارج کوچک را تأمین کنند اما درآمد اصلی باید از تهیه‌ی فیلم‌ های انیمیشنی بلند تأمین شود. پس از انیمیشن سفیدبرفی کار کردن روی پروژه‌ های بعدی به ‌سرعت آغاز شد اما عمر این دوران شیرین کوتاه بود و با شروع جنگ جهانی دوم، این دوران پایان یافت.

آغاز جنگ جهانی دوم و شروع دشواری ‌ها برای کمپانی والت دیزنی

با شروع جنگ جهانی دوم، کمپانی والت دیزنی بازارهای اروپایی و خارجی خود را از دست داد. فیلم‌ های پینوکیو و فانتزیا که هر دو هنوز هم شاهکار های تاریخ انیمیشن و سینما محسوب می‌شوند، نتوانستند هزینه‌ های خود را از فروش تأمین کنند. کمپانی به دلیل وضعیت اقتصادی دوران جنگ، بسیاری از هزینه‌ های تولید را کاهش داد و انیمیشن دامبو را با هزینه‌ ای کمتر تولید کرد. خوشبختانه این کارتون، سود آور بود؛ اما انیمیشن «بامبی» که در سال 1942 ساخته شد،  انیمیشنی گران بود و باعث پایین آمدن سرعت تولید انیمیشن‌ های این شرکت شد. دامبو (1941) و بامبی (1942)، هر دو به عنوان کارهای عالی شناخته می‌ شوند و این به خاطر به کارگیری شگردهایی است که دیزنی اولین بار در پینوکیو از آن‌ ها استفاده کرد مثل موسیقی، کمدی، غم‌انگیزی، ماجراجویی و وحشت حقیقی که عنصر آخر جزئی از فیلم ‌های بلند دیزنی هم بود. سال 1950 سالی با دستاوردهای عظیم برای شرکت دیزنی بود. فیلم سینمایی غیر کارتونی «جزیره گنج» و انیمیشن کلاسیک کارتونی «سیندرلا» و اولین سریال تلویزیونی دیزنی نشان می‌داد که دوران رکود جنگ به پایان رسیده است.