بازی بزرگ تبلیغات در آمازون، بخش اول

amazon advertising

بازی بزرگ تبلیغات در آمازون، بخش اولشعار اصلی آمازون برای موفقیت، جلب اعتماد و رضایت مشتری است. چرا که خرید آنلاین، به‌ویژه در سال‌های اولیه خود، برای مردمی که همیشه کالای مورد نظر خود را از نزدیک بررسی می­کردند، تا حدی ناآشنا بود و بنابراین نخستین گام، جلب اعتماد مصرف­کنندگان بود

تمرکز بر راهکارهای تبلیغاتی از همان آغاز شکل گیری تجارت الکترونیکی، جزو اهداف اصلی محسوب می‌شده. آمازون هم با در نظرگرفتن جایزه های قابل توجه، ساختن کلیپ‌های تبلیغاتی و قرار دادن تخفیف‌های ویژه برای مشتریانش سعی در جلب رضایت مشتری داشته است.

تاریخچه تبلیغات در آمازون

شرکت آمازون در همان روزهای اول شکل‌گیری، با جوایز شگفت‌انگیزی تحت عنوان پرایم لیوینگ (PrimeLiving) از طریق رسانه‌های اجتماعی خود، سعی در جلب مشتریان داشته است. به این صورت که کاربران آمازون می‌بایست برداشت ذهنی خود را از این شرکت با ارسال یک عکس یا طرح نشان دهند.

مثلا اگر این سایت را دوست داشتند، تصویری از عشق و دوستی ارسال کنند. تیم آمازون این عکس ها را در شبکه خود به نمایش می‌گذاشت و برنده خوشانس از هر کشور، کارت هدیه ۱۰هزار دلاری آمازون را دریافت می کرد.

همچنین آمازون برای جلب مشتریان بیشتر، از کلیپ های تصویری بهره گرفت که با استفاده از ویدئوکلیپ که در آن زمان فناوری روز محسوب می‌شد و هر سه حس بینایی، شنوایی و حرکت را به بینندگان نشان می‌داد، بازدیدکنندگان سایت را با این شرکت آشنا می کرد.

با قرار دادن چنین آگهی هایی، هر کس که برای نخستین‌بار از این سایت دیدن می‌کرد، پتانسیلی جدی برای ثبت نام در این شرکت به شمار می­رفت که تنها با ایجاد حساب کاربری، جزیی از خانواده بزرگ آمازون می‌شد.

تبلیغات آمازون در سال‌های اولیه بسیار ناچیز بود و تنها تبلیغ موثر تبلیغ دهان‌به‌دهان مشتریان و بیان تجربه‌های خوشایند آن‌ها در رسانه‌ها بوده است.

موفقیت‌های اخیر آمازون که جف بزوس را به سرعت از بیل گیتس ثروتمند‌تر کرد مدیون سرمایه‌ گذاری بسیار عظیم بر روی برنامه تبلیغات و بازاریابی دیجیتال اوست. این شرکت تنها در سال 2015، 2/7 میلیارد دلار از درآمد خود یعنی 6/37% درصد از درآمد خود را به بودجه‌های تبلیغاتی خود اختصاص داد و بدین ترتیب روز به روز سهم بیش‌تری از بازار را گرفتد. الگوی آن به جای خرج کردن بر روی تبلیغات مستقیم، ایجاد پلتفرم تبلیغاتی برای شرکت‌های دیگر است. این شرکت برای آژانس‌ها و برندهای تبلیغاتی دیگر سرویس‌های ویژه همراه با ارائه تخفیف و طرح‌های مدون ارائه می‌کند و بدین ترتیب آژانس‌های تبلیغاتی از پلت فرم های فروش تبلیغات آمازون به شرکت‎‌های دیگر سرویس می‌دهند و مبلغ سرویس‌های آمازون می‌شوند.

از جمله این طرح‌ها پلتفرمی بود که در ژوئن 2015 برای شرکت‌ها ایجاد، به این صورت است که هر برند امکان آپلود سریع ارتباط با مشتری را برای مطابقت با سلیقه مخاطبان فراهم می‌کند و به او برای جستجوی سرنخ‌های مشتری جدید، ایجاد و حفظ ارتباط مستحکم به مشتری و انتقال موثر پیام‌های تبلیغاتی کمک می‌‌کند. بخش تبلیغات آمازون، چابک ترین بخش بدنه عظیم آن است. مدیر مالی آمازون برایان اولساوسکی، تیم تبلیغات آمازون را موفق‌ترین بخش می‌داند و رشد فروش پلت‌فرم‌های آن را 42% سالانه اعلام کرد.

مهم ترین راهکار تبلیغاتی

یکی از ابزار تبلیغاتی شرکت آمازون تمرکز بر تجربه مشتریان است که با استفاده از آن می‌تواند میزان رضایت کاربران خود را بسنجند. در ابتدا در برنامه آزمایشی این شرکت، یک نرم افزار به عنوان (Weblab) برای ارزیابی پیشرفت وب سایت تعریف شده بود که از طریق آن، مشتریان تجربه خود را از محصول مورد استفاده می نوشتند.

این راهکار بسیار مؤثر بود، به طوری که در سال ۲۰۱۱، ۵۴۶ نمونه دریافت کردند و در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ نیز این تعداد به ۱۹۰۲ و ۱۹۷۶ نمونه رسید. یک مثال جدید نیز از این نوع تعامل با مشتری همان چیزی است که (Ask an owner) نامیده می شود.

مشتری می تواند هر سؤالی که در مورد محصولی که قصد خرید آن را دارد، بپرسد و این پرسش از طریق مسئولان آمازون در اختیار تولید کننده آن محصول قرار می‌گیرد و پاسخ را برای مشتری ارسال می کنند.

مشتری‌مداری شرکت آمازون موجب تکرار خرید شده و این نیز یکی دیگر از مؤلفه های موفقیت این شرکت است. این شرکت با ارائه یک محیط قابل اعتماد، خرید آسان و سریع و ارائه خدمات به موقع به مشتریان، ارسال سریع و به موقع محصول، جستجوی سریع و آسان در وب‌سایت، ارائه اطلاعات به مشتریان و … سعی در به دست آوردن خرید مکرر دارد. با این وجود می توان گفت بازگشت مشتری و خرید دوباره و حتی چندباره برای این شرکت، هدفی کلیدی به‌شمار می‌رود که از رازهای ماندگاری کسب وکارشان است.

ادامه دارد…