بازی بزرگ تبلیغات در آمازون، بخش دوم

در پست قبلی راجع به تاریخچه تبلیغات در آمازون و مهم ترین راهکار هایی که این وبسایت خرده فروشی بزرگ در زمینه تبلیغات انجام می دهد صحبت کردیم در ادامه با ما همراه باشید تا با روند تبلیغات در سایت آمازون و بازی بزرگی که این سایت در تبلیغات انجام می دهد آشنا شویم.

بازی بزرگ تبلیغات در آمازون

بر اساس گزارش eMarketer میزان درآمد آمازون از تبلیغات امسال دوبرابر شده و به ۸۳/  ۵میلیارد دلار رسیده است. انتظار می‌رود فروش تبلیغات این شرکت طی پنج سال آینده با رشدی قابل توجه به ۴/  ۲۸ میلیارد دلار برسد. این میزان برابر با کل درآمد شبکه‌های تلویزیونی از تبلیغات است. مدل درآمدی فروشگاه‌های فیزیکی مشهوری چون وال‌مارت، تارگت و Kroger این گونه است که از برندها پول می‌گیرند تا محصولات آنها را در نقاط خوب فروشگاهشان قرار دهند. حالا به گفته مدیران شرکت‌های تبلیغات عملا بازی را به آمازون واگذار کرده‌اند. بیل وایز مدیر اجرایی Mediaocean که یک پلت‌فرم نرم‌افزاری است که سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار تبلیغات برای برندهای مختلف انجام می‌دهد، می‌گوید: «من فکر می‌کنم غول خفته بیدار شده است.»

آمازون طی سال‌های اخیر به سرعت در کسب‌وکارهای جدیدی ورود پیدا کرده از جمله فروش خواربار، سرگرمی (فیلم و موسیقی) و محصولات بهداشتی. بخش تبلیغات این شرکت به شکل ارگانیک رشد کرده و حاشیه سود بالایی را ایجاد کرده است. حالا با انتخاب شهر نیویورک به‌عنوان یکی از مقرهای جدید آمازون قرار است بخش تبلیغات این شرکت نیز در این شهر ساکن شود؛ جایی که به‌طور سنتی مرکز صنعت تبلیغات است. در همین حال بزرگ‌ترین آژانس‌های تبلیغاتی برای متخصص شدن در زمینه فهم مدل و الگوریتم آمازون در حال رقابت با یکدیگرند. بخش عمده تبلیغات آمازون از تبلیغ در سایت خرده‌فروشی این شرکت نشات می‌گیرد؛ جایی که شرکت‌ها برای قرار گرفتن در جایگاه اسپانسر محصولات(sponsored product) به آمازون پول می‌دهند تا آنها را هنگام جست و جوی کاربران در جایگاه بالاتری نشان دهد.

بازی بزرگ تبلیغات در آمازون، بخش دوممالک اطلاعات، صاحب ثروت

آنچه آمازون را در بازار تبلیغات خاص می‌کند دسترسی این شرکت به دامنه وسیعی از اطلاعات مشتریان از آنچه می‌بینند (از طریق سرویس‌های ویدئویی) تا آنچه به دنبال آن هستند (از طریق سرویس الکسا و جست و جو در خود آمازون)‌ است. به کمک تحلیل هوش مصنوعی ابزار موثری در خدمت آگهی‌‌دهندگان قرار می‌گیرد. بر خلاف گوگل و فیس‌بوک در اینجا شرکت آمازون اطلاعات دست اولی را از سایت خرده‌فروشی‌اش جمع‌آوری و ارائه می‌کند.  آمازون همچنین آزمایشگاه خوبی برای محک تبلیغات هم هست چرا که این شرکت می‌تواند به برندها بگوید مثلا اگر تبلیغشان منجر به فروش محصول در سایت آمازون شده پس می‌تواند در سایت‌های دیگر هم مورد استفاده قرار گیرد. جان گیورسو مدیر اجرایی شرکت تبلیغاتی Orca Pacific که روی تبلیغ در آمازون متمرکز است، می‌گوید:”آنها (آمازون) دیتا دارند چون مشتری (زیادی) دارند.”

بر اساس تحلیل‌های شرکت Piper Jaffray انتظار می‌رود سود خالص تجارت بخش تبلیغات آنلان آمازون تا سال ۲۰۲۱ از سود بخش کلاد این شرکت فراتر برود. بر همین اساس آمازون تا دو سال دیگر ۱۵سنت از هر دلاری که در بخش تبلیغات آمریکا هزینه می‌شود را به خود اختصاص خواهد داد. سال گذشته این میزان ۵ سنت به ازای هر دلار بود.  آمازون شرکتی است که روی موضوعات سروصدا نمی‌کند و بی‌سروصدا آنها را پیش می‌برد. امسال بخش سرویس‌های وب آمازون و الکسا یک هکاتون با موضوع فقر، آب آشامیدنی سالم و برابری جنسیت برگزار کردند.   ترکیب فروشنده تبلیغات و خرده‌فروش آنلاین چندان جالب به نظر نمی‌رسد اما ظاهرا آمازون روی نقطه‌ای ایستاده که در متقاعد کردن برندها در اینکه تبلیغات آنلاین آمازون بهترین گزینه برای آنهاست هیچ جای شکی باقی نمی‌گذارد. بهار امسال Mauricio Guerra Escamez مدیربخش فروش تبلیغات آنلاین آمازون در کنفرانسی گفت که ۹۲ درصد از خریدارانی که جست و جوی خرید خود را از آمازون آغاز می‌کنند در نهایت همان‌جا اقدام به خرید می‌کنند. به گفته یکی از کسانی که در این جلسه حضور داشت این آمار بسیاری را در آن جلسه شگفت‌زده کرد.

مشتریان، رقیب همیشگی آمازون هستند

آمازون برای محصولاتش که نام برند خودش را برخود دارند جایگاهی در بالای صفحه جست و جو در نظر گرفته است. اما از این امکان گاه برای رقابت با مشتریانی که محصول مشابه دارند استفاده می‌کند. جیسون بویس مدیر سایت فروش لوازم بازی‌های خانگی dazadi.com یکی از رقبای AmazonBasics (برندی که آمازون محصولات تولید خودش را تحت آن به فروش می‌رساند)‌ است. قیمت توپ‌های بازی بوچ (Bocce) او ۱۰ دلار کمتر از آمازون است و همچنان بخش عمده‌ای از فروش این محصولات او از طریق تبلیغ دادن به سایت آمازون انجام می‌شود. اما جالب آنکه آمازون توپ‌های مشابه خود را (تحت برند آمازون بیسیکس) در صفحه جست وجوی این توپ‌های رقیب بالای صفحه و تحت عنوان «محصولات اسپانسر شده» و همچنین در سه بخش دیگر زیر محصول رقیب و با عنوان «انتخاب آمازون» و «بالاترین امتیاز از برندهای ما» قرار داده است. این یعنی در تبلیغات آنلاین آمازون به رقبایی که حتی به او تبلیغ هم بدهند رحم نمی‌کند.