با خدمات تحت وب آمازون (AWS) آشنا شوید

شاید عنوان (AWS) را شنیده باشید و برایتان سوال پیش آمده باشد که خدمات تحت وب آمازون یا همان (AWS) چیست و دقیقا چه امکاناتی را به مخاطبان خود ارائه می‌دهد. باید بگوییم (AWS) پلتفرم سرویس‌دهی رایانش ابری بوده که در مسیر کمک و همراهی با کسب و کارهای نوپا امکان پردازش، ذخیره‌سازی پایگاه داده، تولید محتوا و امکانات متعددی از این دست را در اختیار آنها قرار می‌دهد. سرویس خدمات تحت وب آمازون این امکان را فراهم آورده است تا کاربران از سراسر دنیا بتوانند با عضویت رایگان، از مزایای آن بهره‌مند شده و در مسیر پیشرفت و توسعه کسب و کار خود فعالیت کنند.

در واقع شما به عنوان یک کاربر می‌توانید با کمک (AWS) و با تنها یک کلیک به بیش از 50 سرویس گوناگون آن دسترسی پیدا کنید. موتورهای پایگاه داده، پیکربندی‌های سرور، رمزگذاری و ابزارهای قدرتمند پایگاه‌های داده، امکان اتصال اختصاصی و… نمونه‌هایی از این دست خدمات هستند.

 

خدمات (AWS) در سراسر دنیا

خدمات (AWS) گستردگی بسیاری دارد تا جایی که در 16 منطقه جغرافیایی دنیا خدمات خود را ارائه می دهد و در 17 منطقه دیگر نیز برای با دسترسی بیشتر تلاش می‌کند. البته این تعداد به مرور زمان افزایش یافته و خدمات تحت وب آمازون مناطق بیشتری را تحت پوشش قرار داده و به کاربران متعددی امکان بهره‌گیری از خدماتش را می‌دهد.

اقدامات آمازون جهت استفاده هر چه بهتر شرکت‌ها از داده‌های ابری

شرکت آمازون پلتفرم AWS IoT analytics را طراحی کرده و در اختیار کاربران خود قرار داده است تا استارت آپ‌ها و کسب و کارهای نوپا بتوانند انواع و اقسام داده‌هایی که از دیوایس‌ها و سنسورهای اینترنتی اشیا مورد تجزیه تحلیل قرار می‌گیرند، برای اتقا کسب و کارهای بهتر به مشتریان ارائه دهند.

اطلاعات به دست آمده از اکوسیستم اشیا در پلتفرم (AWS) گردآوری، پیش پردازش، واکاوی، تحلیل و ذخیره می‌شود که این امر سبب می‌گردد تحلیل جدید، تصمیم‌گیری درست را برای شرکت‌ها راحت‌تر از قبل کند. البته بسیاری از شرکت‌های بزرگ، پلتفرم‌های ویژه و اختصاصی خود را برای اینترنت اشیا دارند اما این کار علاوه بر پیچیدگی بسیار، هزینه‌های سرسام آوری نیز دارد که از عهده کسب و کارهای نوپا و کوچک بر نمی‌آید.

پلتفرم AWS IoT Analytics یکی از راحت‌ترین مسیرها جهت تجزیه و تحلیل داده‌های IoT محسوب می‌شود. این پلتفرم می‌تواند از درخواست‌های ساده تا پیشرفته‌ترین مدل‌های یادگیری ماشین را اجرا کند. در واقع می‌توان گفت مشتری با استفاده از این پلتفرم خواهد توانست بر روی انبوده داده‌های LOT که از دیوایس‌های متصل ایجاد می‌شوند، کار کند. این پلتفرم در آمریکا و اروپا استفاده شده و به زودی نیز در سایر کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ارائه عمومی پلتفرم برای سازمان‌ها

مرکز توسعه پردازش خدمات ابری آمازون، پلتفرم واقعیت افزوده و واقعیت مجازی خود را به اسم Sumerian را به شکل عمومی عرضه کرده است. این پلتفرم به سازمان‌ها و مراکز توسعه دهنده نرم‌افزاری این امکان را داده است که راحت‌تر از قبل اپلیکیشن مورد نظر خود را به نحوی توسعه دهند که از فناوری‌ها و استانداردهای مبتنی برا مرورگر اینترنتی بهترین استفاده را داشته باشند.

Amazon EC2

باید بگوییم AWS محصولات متعددی ارائه می‌دهد اما معروف‌ترین این محصولات در بخش Compute است. این محصول یک سرویس وب است که امکان بهره‌گیری از قدرت محاسباتی روی ابر به ‌صورت امن و مقیاس‌پذیر را فراهم می‌کند. این محصول یک روش بسیار ساده جهت استفاده از توان محاسباتی ابری در استارت‌آپ‌ها است.

در واقع این محصول یک رابط کاربری تحت وب ساده دارد که امکان پیکربندی منابع و اجرای آنها را در مسیر دستیابی به کارآمدترین نتیجه فراهم می‌کند. شرکت‌های EC2 این توانایی را به دست خواهند آورد که در ساده‌ترین شکل و در سریع‌ترین زمان یک سرویس تازه روی وب راه اندازی کنند به شکلی که نیازی به درگیر شدن با زیرساخت، سخت‌افزار و نرم‌افزار محاسبات ابری نداشته باشند. در این محصول هر زمان که لازم باشد امکان بالا بردن یا پایین آوردن ظرفیت‌های محاسباتی برای کسب و کارها فراهم است و همچنین می‌توان در یک دقیقه ظرفیت سرویس را چند برابر کرد.

Amazon S3

معروف‌ترین سرویس AWS در بخش Storage است. این سرویس با توانایی ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری از اطلاعات پایداری 99.999999999 بوده و برای مشتریان یک رابط کاربردی تحت وب فراهم می‌آورد تا به‌طور ساده اطلاعاتشان را روی سرورهای آمازون ذخیره‌سازی و نگهداری کنند.

همچنین کسب و کارها می‌توانند از S3 جهت ذخیره کردن اطلاعات مخصوص و حساس خود استفاده کند. آنها می‌توانند برنامه‌های کاربری خودشان را به‌طور مستقیم به S3 متصل کنند تا اطلاعات تولیدی توسط نرم‌افزارها مستقیم روی این سرویس ذخیره شوند و بعدها توسط برنامه‌های کاربردی دیگر مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرند.