سایت خرید ebay یک نوع سایت خرید و فروش اینترنتی است. در واقع بازاری­ است که در آن افراد بی­­شماری از سراسر جهان مشغول کسب و کار هستند. در این سایت عده­ای مشغول خرید هستند؛ عده­ای مشغول فروش و عده­ای به هردو مورد می­­پردازند .سایت خریدebay  بیشتر برای کالا­هایی است که خاص و ناب هستند یا کالاهایی که از آن­ها تعداد محدودی وجود دارد (مانند: کالای قدیمی؛ کالاهای عتیقه؛ ….). قیمت گذاری در سایت خرید ebay متفاوت است؛ به این صورت که افراد به شکل آنلاین کالا­ها را مشاهده کرده و بر اساس ارزشی که آن کالا برای آن­ها دارد قیمت­گذاری می­کنند. سپس بر اساس قیمت­های داده شده کالا متعلق به کسی خواهد بود که قیمت بالاتری را برای آن کالا ثبت کرده است. در نتیجه هرکدام از کالا­هایی که در سایت خرید ebay  قرار دارند، معمولاً قیمت بالایی را به خود اختصاص خواهند داد.

پیر امیدیار بنیانگذار ایبی

تاریخچه ebay

تاریخچهebay  به سال 1995 میلادی برمی­گردد. زمانی که پیر امیدیار مؤسس ایرانی سایت خرید ebay برای به حراج گذاشتن دستگاه فتوکپی خود یک وب سایت طراحی کرد. مدتی از طراحی آن سایت نگذشته بود، که دستگاه کپی یک خریدار پیدا کرد. آن شخص با وجود اطلاع از اینکه دستگاه شکسته بود آن را خرید. چرا­که خریدار، دستگاه­های کپی خراب و شکسته را جمع آوری می­کرد و از آن­ها یک کلسیون درست می­کرد! این قضیه باعث شد که این موسس ایرانی متوجه شود هر وسیله­ای خواهان خود را دارد. در نتیجه پیر تصمیم گرفت سایت را به یک سایت خرید و فروش تبدیل کند و با گرفتن مبلغ مختصری از فروشندگان، کالای آن­ها را در سایت خود می­گذاشت.

سرگذشت ebay  و چگونه موفق شدن آن:

با بررسی بیشتر سرگذشتebay  متوجه می­شویم، که سایت ­­ ebay در آغاز یک سایت ساده بود که چندان جنبه درآمدی نداشت. تا اینکه با بالا رفتن میزان بازدید سایت، هزینه­­­های خدمات ارائه شده به مشتریان بیشتر شد. در نتیجه مؤسس سایت به طور جدی­تری به فکر کسب درآمد از سایت شد. او تصمیم گرفت، میزانی از سود هر معامله صورت گرفته را به خودش اختصاص دهد تا بتواند هزینه­های سایت خریدebay  را پرداخت کند. کم­کم پیر کارمندانی را استخدام کرد و فعالیت سایت خود را بالا برد. تا جایی که بازدیدکنندگان سایت، به هزاران نفر رسیدند و درآمد سایت میلیون­ها دلار افزایش یافت. بررسی سرگذشت ebay دلایل زیادی را برای موفقیت این سایت خوش­نام معرفی می­­کند. از جمله خریدن تعدادی سایت­ معتبر که در زمینه خرید و فروش فعال بودند از جمله shopping.com.

یکی دیگر از دلایل موفقیت سایت خرید ebay این است که قبل از اعمال هرگونه تغییری در سایت آن را مورد آزمایش قرار می­دهند. با این توصیف که اگر نتیجه تست رضایت بخش بود آن را در لیست تغییرات جای می­­دهند؛ در غیر این صورت از استراتژی سایت حذف خواهد شد. از دیگر دلایل این سایت می­توان به تماس مکرر با مشتریان و کاربران سایتش نام برد، آن هم برای استفاده از پیشنهاد­ها و انتقادات آن­ها در مسیر بهبود بهتر سایت .

خدمات سایت خرید ebay

1. کاربران از کالاهایی که یکباره کاهش قیمت پیدا کرده­اند آگاه می­شوند. بنابراین با خیال راحت می­توانند کالای مورد نظر خود را با قیمت مناسب بخرند.

2. سایت خرید ebayبا ارائه راهنمایی­هایی در مورد کالای مد نظر مشتریان باعث می­شود، نسبت به خرید خود اطمینان بیشتری داشته باشند. برای مثال، کالای مورد نظر به دلیل تورم با افزایش قیمت همراه خواهد بود.

3- قرار دادن پرفروش‌ترین و کم­ فروش ترین محصولات و همین­طور پربازدید ترین و کم بازدیدترین کالا در هر قسمت به مشتریان در انتخاب کالای ارزنده­تر کمک می­کنند. زیرا کالایی که فروش بیشتری داشته یا از تعداد بازدید بالاتری برخوردار بوده، قطعاً کالای ارزنده­تری بوده است.

4- فهرست‌هایی داخل سایت قرار دارند که کالا­­های متفاوت را جداسازی می­کنند برای مثال: دسته­بندی نوشیدنی­ها، موزیک­ها، پوشاک، حیوانات خانگی، وسایل خانگی و … .

5­­- ما هرگونه کالایی را که احتیاج داریم در این سایت می­توانیم تهیه کنیم. کالاهایی را که شاید حتی در کشورهای اطراف ما وجود نداشته باشد. در واقع سایت خرید ebay محدودیت مکانی را از بین می­برد.