بلاکچین چیست؟ اغلب ما بلاکچین را با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌شناسیم، این تنها یک نوع است، این نوع از بلاکچین یک سیستم ارتباطی، کدگذاری و انتقال است که در آن هیچ کس قدرتی بیش از دیگری ندارد، هیچ کس کنترلی بر روی تمام شبکه ندارد، در واقع بلاکچین تنها دموکراسی واقعی جهان است که در آن همه می‌توانند نظر خود را بیان کنند و هیچ کس نمی‌تواند سایرین را کنترل کند یا کسی را فریب دهد و اطلاعات را به سرقت برده یا تغییر دهد. در بلاکچین نمی‌توان دروغ گفت زیرا همه افراد شبکه اطلاعات رمزگذاری دقیق را دارند و شفاف‌سازی و پاسخگویی در این شبکه وجود دارد. در برخی از انواع بلاکچین افراد خاصی وجود دارند که می‌توانند به همه اطلاعات دسترسی پیدا کنند. از این نوع بلاکچین برای فعالیت‌هایی مانند سیستم پرداخت حقوق استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد این شبکه قابلیت‌های فراوانی دارد که در فعالیت‌های گوناگون مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه 7 مورد از استفاده‌های عجیب از این شبکه شفاف اشاره می‌کنیم.

 1 – بازی کریپتوکیتیز

برخی از اقدامات بر روی بستر بلاکچین برای اثبات پتانسیل‌های این تکنولوژی جدید است. بازی کریپتوکیتیز به همین قصد ایجاد شد ولی چنان با استقبال روبرو شد که برای مدتی شبکه اتریوم را با اختلال روبرو کرد. این بازی بر پایه خرید و فروش و جمع آوری و گردآوری کلکسیونی از گربه‌های مجازی به راه افتاد و محبوبیت فراوانی در جامعه بلاکچین کسب کرد به طوریکه در همان ماه اول کاربران این بازی جا به جایی ارز دیجیتالی معادل 1.3 میلیون دلار را تجربه کردند. این موضوع نشان‌دهنده قابلیت‌های فراوان در برقراری امنیت و شفافیت انتقال دارایی‌ها در شبکه بلاکچین است. با ایجاد این بازی امروز درک بهتری از پتانسیل‌های بلاکچین داریم. بازی‌های آنلاین همیشه سرگرمی‌های جذابی بوده‌اند و با استفاده میلیون‌ها نفر از این بازی ساده به نظر می‌رسد هنوز هم طرفداران بی‌شماری دارد و همچنان می‌توان از آن کسب درآمد کرد.

 

2 انرژی خورشیدی با زیمنس

شرکت زیمنس اعلام کرده است که با استفاده از امکانات بلاکچین در تلاش است تا برای بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری صنعت انرژی استفاده کند. این کمپانی آلمانی به پلتفرمی که بر پایه فناوری بلاکچین توسعه‌یافته است و قصد دارد از تکنولوژی برای گسترش صنعت انرژی استفاده پیوسته است. زیمنس قصد دارد بخشی از سرمایه استارت آپی که پیشتاز این کار بوده را تأمین نماید.

 

3- جمع‌آوری رای برای تولید ارز دیجیتال

یکی از اعضای بلاکچین در شوخی اعلام کرد که اگر 30 هزار رأی به دست بیاورد ارز دیجیتال نان سیر را تولید می‌کند و اسم آن را garlicoin می‌گذارد (بازی با کلمات، garlic bread cryptocurrency بر وزن بیت کوین). نام این کاربر Reddit DigitalizedOrange subreddit Garlicoin بود که در کریسمس 2017 چنین پستی را منتشر کرد. این نوشته در شبکه‌های اجتماعی بسیار معروف شد و افراد زیادی از طرفداران ارز دیجیتال خیالی نان سیر شدند. این پست هنوز هم طرفداران بسیاری دارد، اگرچه این نوشته هرگز به کسب‌وکاری منجر نشد ولی قدرت طرفداران بلاکچین را نشان داد.

4- هنر در بلاکچین

پروژه Plantoid یک فعالیت هنری و در واقع چیدمان (art installation) بر بستر بلاکچین است. از این ایده درآمدزایی نیز صورت گرفته و البته برخی آن را کلاه‌برداری هم نامیده‌اند. ایده این است یک فلز که نفس می‌کشد، در واقع این چیدمان یک شکل زندگی مبتنی بر زندگی گیاهی و نفس کشیدن را نمایش می‌دهد و هدفی هنری دارد.

 

5- موزارلای بلاکچین

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بلاکچین شفافیت و امکان پیگیری است. شرکت Spinosa که در زمینه لبنیات در ایتالیا فعالیت می‌کند از بلاکچین استفاده می‌کند تا شما بتوانید مراحل تولید پنیر خود را پیگیری کنید. او قابلیت پیگیری 100 درصد را برای محصولاتش ارائه داده است. تصور کنید یک محصول مانند یک بطری شیر در دست دارید و اطلاعات آن از داخل مزرعه تا رسیدن به دست شما کاملا ثبت شده و قابل پیگیری است، به این ترتیب هیچ اغراق، دروغ، کلاه‌برداری و نوشته‌ها غلط بر روی برچسب مواد غذایی وجود نخواهد داشت، نمی‌توان بر روی محصول خوراکی غیر سالم عنوان ارگانیک را نوشت و … . این یکی از آرزوهای مصرف‌کنندگان است که سیستمی شفاف برای دانستن محتوای خریداری شده وجود داشته باشد و با این اقدام به نظر می‌رسد که این سیستم وجود دارد.

با عجیب‌ترین کسب‌وکارهایی که بر پایه بلاکچین شکل گرفته‌اند آشنا شوید

6 گرم کردن خانه

همه می‌دانیم استخراج بیت کوین که از بلاکچین استفاده می‌کند برق زیادی استفاده کرده و گرمای فراوانی تولید می‌کند. مزرعه‌های مایند به همین علت ایجاد می‌شوند که فضای کافی برای خنک شدن دستگاه‌ها وجود داشته باشد، در سیبری برخی افراد از سیستم مایند برای ایجاد گرمایش خانه‌ها استفاده کرده‌اند. این یک استفاده غیر معمول و عجیب از بلاکچین است. به نظر می‌رسد در این روش که برای آنها به صرفه بوده و هزینه‌های بسیار وسایل گرمایشی را کم می‌کند محیط زیست نیز به خاطر مایند به خطر نمی‌افتد.

 

7 تولید یخچال

پس از استفاده هوشمندانه مردم سیبری، این بار در اتریش اتفاق جالبی در حال آزمایش است. شرکت بوش که تولید کننده لوازم‌خانگی است برای استفاده بهینه از انرژی و مصرف انرژی‌های تجدید پذیر از بلاکچین در تولید یخچال استفاده می‌کند. این مورد یک استفاده غیر معمول از بلاکچین و به نفع محیط‌زیست است که به نظر می‌رسد قرار است از فناوری اتریوم در آن استفاده شود و شاید از سایر بلاکچین‌های شناخته‌شده به هر صورت شما در آینده می‌توانید یخچال بلاکچین داشته باشید. کمپانی تولیدکننده لوازم خانگی با پذیرفتن هزینه‌های بیشتر در تهیه یخچال با انرژی خورشیدی از طریق تکنولوژی بلاکچین این پیام را به جهان می‌دهد که حفظ محیط زیست بقای ما را تضمین می‌کند و نباید به بهای اندک آن را به خطر بیندازیم.

با عجیب‌ترین کسب‌وکارهایی که بر پایه بلاکچین شکل گرفته‌اند آشنا شوید