گاهی کمپین‌های تبلیغاتی مسئولیت‌های اجتماعی را هدف قرار می‌دهند،‌به نظر این ایده فوق‌العاده‌ای است که شرکت‌ها به چیزی جز سود خود نیز فکر کنند، البته که در اکثر موارد اینچنین نیست،‌در دو مورد زیر یعنی تبلیغ ژيلت و تبلیغ ریباک در دوران انتخابات روسیه هدف اصلی نه مسئولیت اجتماعی که سود کمپانی است. فقط لازم است بازاریابان به اندازه کافی هوشمندانه این تبلیغات را انجام دهند. این دو نمونه به نظر ناموفق عمل کردند ولی در واقع هدف‌های کمپین خود را پیش بردند،‌به خصوص در مورد ریباک که با انتخابات در روسیه نیز تلاقی پیدا کرد. این برندها هدف را مشخص کرده و البته بخشی از مشتریان خود را به نفع بخش بزرگ‌تر از دست دادند.

با کمپین‌های خلاقانه تبلیغاتی سال ۲۰۱۹ آشنا شوید و الهام بگیرید، بخش دومتبلیغ جنجالی ژیلتthe best men can be

در کمپین جنجالی ژیلت که هیجان‌انگیز ، بحث‌برانگیز ، خلاقانه و مهم‌تر از همه در راستای اهدافی است که برای رسیدن به آن‌ها ایجاد شده است. عبارت مورد استفاده در این کمپین « the best men can be » جنجال فراوانی به پا کرد که البته در به یادآوری مؤثر بود. در این کمپین که با مسئولیت اجتماعی همراه بود نشان داده می‌شد که مردان بهترین چیزی نیستند که می‌توانند باشند. زورگویی و آزار و اذیت نمایش داده می‌شد و در بازتعریف مردانگی مراقبت کردن و محافظت کردن به عنوان ویژگی مهم مرد بودن در نظر گرفته می‌شود. ژیلت از مردان خواست كه رفتارهای بد  مردانه را كنار بگذارند و فرزندان خود را به نحوی بزرگ كنند تا رفتار متفاوتی داشته باشند.

با کمپین‌های خلاقانه تبلیغاتی سال ۲۰۱۹ آشنا شوید و الهام بگیرید، بخش دومواکنش منفی به تبلیغات ژیلت

این تبلیغ باعث واکنش جدی شد. مردان عکس‌هایی را منتشر کردند که تیغ‌های ژیلت خود را دور انداخته بودند، این آگهی به بیستمین ویدئوی مورد علاقه YouTube تبدیل شد. مردانی اعلام کردند که احساس می‌کنند متهم شدند و به آن‌ها توهین شده است. این ویدیو خشم عمومی را به دنبال داشت. آن‌ها می‌گفتند یک شرکت که با انگیزه سود  اقدام به فروش ریش‌تراش می‌کند چه حقی دارد که از آقایان بخواهد تا رفتار خود را تغییر دهند؟ به‌جای این نباید تبلیغ در مورد تیغ باشد؟ خب به نظر می‌رسید ژیلت به بیشتر مصرف‌کنندگان خود (مردان) توهین کرد تا چه چیزی به دست بیاورد؟ اعتماد زنان؟

با کمپین‌های خلاقانه تبلیغاتی سال ۲۰۱۹ آشنا شوید و الهام بگیرید، بخش دومهوشمندی ژیلتپ

واکنش منفی مردان قابل پیش‌بینی بود، هیچ‌کس دوست ندارد به او بگویند به اندازه کافی خوب نیست . اما حدس بزنید چه کسی این تبلیغ را دوست داشته است؟زنان. این انتخابی هوشمندانه برای ژیلت است زیرا چه کسی هر روز از محصولات تیغ استفاده می‌کند؟ چه کسی محصولات گران‌تری برای تراشیدن موهای خود استفاده می‌کند؟ چه کسی هر روز و هر روز به شیو کردن خود مشغول است؟ زنان. ژیلت اخیراً 20 درصد از بازار خود را به تولیدکنندگان ارزان‌تر تیغ واگذار کرده است که عمدتاً مردان از آن استفاده می‌کنند. ژیلت می‌دانست چه‌کار می‌کند. پس از تحقیقات بازار، بازاریابان در تلاش هستند تا مخاطبان هدف فعلی خود را راضی کنند ولی بهتر است مخاطبان آینده را مورد هدف قرار داد. ممکن است تغییر مسیر استراتژی بازاریابی شما روی این مخاطبان جدید باعث شود برخی از مخاطبان موجود شما عصبانی شوند و یا بخشی از فروش خود را از دست بدهید. در اینجا مهم است که خطرات و مزایا را محاسبه کنید

بعضی اوقات ، بازاریابان در تلاش هستند تا مخاطبان هدف فعلی خود را راضی کنند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد ، ممکن است برای تحقیق در بازار مفید باشد و ببینید مخاطب دیگری وجود دارد که از محصول شما سود می‌برد یا خیر. و اگر وجود داشته باشد ،

 

کمپین  ریباک روسیه، Be More Human

این کمپین توانمندسازی زنان را هدف قرار داده بود. هشتگ این کمپین #BeMoreHuman  بود و در روسیه از هشتگی معادل  #OutOfControl استفاده می‌شد. در این کمپین زنان محلی موفق و نقش آن‌ها موردتوجه بود برای مثال زنی هنرمند، یا زنی قهرمان و مبارز رزمی. این شعار مستقیم باعث ایجاد تنش‌های انتقادی توسط برخی افراد شد که این شرکت را تحریم می‌کردند. زنان و مردان هر دو توهینی در این تبلیغات احساس کرده بودند. زنان دوست نداشتند باز هم به آن‌ها گفته شود چه‌کاری کنند و عده زیادی این تبلیغ‌ها را جنسیت زده می‌دانستند. پس از این واکنش‌ها که با طنز و خشم کاربران در شبکه‌های اجتماعی همراه بود شرکت کاری عجیب انجام داد. این شرکت رسواکننده‌ترین قسمت از کمپین #OutOfControl را در پیش گرفت، آن‌ها مدیر بازاریاب برند و خالق این کمپین را اخراج کردند.

این کارزار نهایتاً دقیقاً همان کاری را انجام داد که بازاریابان می‌خواستند انجام دهد: کمپین  #OutOfControl باعث شد افراد جوان‌تر در مورد Reebok صحبت کنند. در سال 2019 ریباک به شبکه‌های اجتماعی دست پیدا کرد، قبل از این کمپین شما هیچ اشاره‌ای به Reebok در رسانه‌های اجتماعی روسیه پیدا نمی‌کردید و نایک و آدیداس همیشه محبوب تر بوده‌اند ولی این کمپین تغییراتی را به وجود آورد.

اما درسی که از این کمپین با وجود موفقیت آن می‌گیریم این نیست که دیدگاه‌های جنسیت زده را وارد کمپین خود کنیم، ممکن است تکرار چنین تاکتیک‌هایی شما را دقیقا به هدفتان نرساند. دیدگاه‌های جنسیت زده اغلب با واکنش به خصوص از طرف جوان‌ترها روبرو می‌شوند و ممکن است این اشتباه به‌راحتی قابل جبران نباشد. از سوی دیگر اگر قصد دارید بر روی جنسیت تمرکز کنید اصلاً نیازی نیست محصول شما مرتبط با جنسیت باشد. در هر کمپینی می‌توان از تاکتیک‌هایی استفاده کرد که در آن به توانمندی زنان و عدم تبعیض و خشونت علیه آن‌ها اشاره می‌شود. درس دیگر استفاده صحیح از زبان بومی و محلی است. در ترجمه عبارت‌های تبلیغاتی کلمات و عبارت‌هایی که واکنش و حساسیت برمی‌انگیزد را با دقت بررسی کنید.

با کمپین‌های خلاقانه تبلیغاتی سال ۲۰۱۹ آشنا شوید و الهام بگیرید، بخش دوم