با کمپین one for one آشنا شوید.

کمپین «one for one» یک کمپین حمایتی است که در سال ۲۰۰۶ همزمان با راه‌اندازی شرکت تامز توسط بلیک مایکوسی راه‌اندازی شد. البته شاید بهتر است اینطور بگوئیم که کمپین «one for one» انگیزه و دلیل اصلی راه‌اندازی شرکت تامز بود. شرکت تامز کار خود را با ساخت و فروش کفش آغار کرد. بلیک مایکوسی در سفر خود به آرژانتین شاهد زندگی سخت کودکانی بود که تهیة یک جفت کفش برایشان کاری مشقت‌بار بود. مایکوسی در آن سفر به این نکته پی برد که آن چیزی که برای او و دیگران چندان دشوار نیست چقدر می‌تواند زندگی این کودکان را تغییر دهد. همان جا ایدة تأسیس شرکت تامز در ذهن بلیک شکل گرفت. او در بازگشت از آرژانتین تصمیم گرفت شرکتی ایجاد کند که هدف اصلی‌اش کمک به کودکان نیازمند باشد. برای رسیدن به این هدف بلیک مایکوسی طرح «one for one» را به اجرا درآورد تا بتواند علاوه بر سودآوری و فروش محصولات برند تامز به کودکان نیازمند هم کمک کند. طرح «one for one» که می‌توان آن را «یکی برای یکی» ترجمه کرد به این معنی است که با خرید هر محصول از شرکت تامز، این شرکت متعهد می‌شود که با سود آن خرید به یک فرد نیازمند کمک کند.

 

فقط کفش نخرید!

با راه‌اندازی کمپین «one for one» مردم زیادی در سراسر دنیا طرفداری خود را از این کمپین با خرید کفش نشان دادند. این طرح از همان سال اول راه‌اندازی با موفقیت مواجه شد و بلیک توانست از سود فروش اولین خط تولید ۱۰۰۰۰ کفش را بین کودکان آرژانتینی توزیع کند. با پیوستن هرچه بیشتر مردم به این کمپین، حمایت از این طرح رشد روزافزونی در هر سال داشته و  از سال ۲۰۰۶ تاکنون بیش از ۸۶ میلیون جفت کفش از طریق کمپین one for one برای کودکان نیازمند فراهم شده است.

یک سال بعد بلیک برای جذب حمایت بیشتر و تبلیغات مثبت، اقدام به راه‌اندازی یک کمپین با عنوان «یک روز بدون کفش» کرد. هدف از به راه انداختن این رویداد که در سال ۲۰۰۷ برگزار شد آگاه کردن مردم از تأثیر کفش بر زندگی کودکان بود. شاید تنها زمانی بتوانیم اندکی از شرایط زندگی بدون کفش را درک کنیم که برای چند ساعت بدون کفش زندگی کنیم! هرچند با چند ساعت پابرهنه بودن نمی‌شود به مشکلات کسانی که قدرت تهیه کفش برای زندگی‌شان را ندارند پی برد ولی این رویداد سالانه می‌تواند اقدام کوچک و مفیدی برای شروع حرکت‌های انسان‌دوستانه باشد. این کمپین به موفقیت هرچه بیشتر طرح «one for one» کمک زیادی کرد و بلیک تصمیم گرفت زمینة کاری‌اش را گسترش دهد. او طی سال‌های بعد لیست اهدافش را گسترده‌تر کرد و سعی کرد برای رفع دیگر نیازهای مردم از جمله نیازهای بهداشتی، آموزشی و فرصتهای اقتصادی در سراسر جهان اقداماتی انجام دهد. با این رویکرد شرکت Toms خط تولید  عینک، کیف، قهوه را هم راه‌اندازی کرد تا در کنار آن‌ها به تولید آب آشامیدنی ایمن و سالم و زایمان ایمن کمک کند!

در کنار طرح «one for one» با راه‌اندازی خط تولید عینک، ایدة  «Toms Eyewear» هم به اجرا درآمد. در این طرح به ازای خرید هر یک عینک شرکت تامز متعهد می‌شود از سود حاصل از فروش به بینایی یک فرد نیازمند کمک کند. به این ترتیب شرکت تامز تا سال ۲۰۱۱ توانست به بهبود بینایی بیش از ۶۰۰ هزار نفر کمک کند. طرح«Toms Roasting» هم که با راه‌اندازی خط تولید قهوه تامز به اجرا درآمد این شرکت را موظف کرد در کنار تولید قهوه، به تولید آب سالم برای خانواده‌های ساکن در منطقه‌های تولید قهوه اقدام کند. به این تریتب شرکت موفق شد در هر هفته  ۱۴۰ لیتر آب شرب پاکیزه در اختیار مردم محلی قرار دهد. شرکت تامز توانسته است تا به امروز با فروش قهوه‌هایش به تولید بیش از ۶۰۰ هزار هفته آب سالم کمک کند که اقدام بسیار مهمی در راستای حفاظت از محیط زیست به حساب می‌آید. دیگر اقدام بشردوستانة شرکت تامز کمک به زایمان راحت و سالم مادران در سراسر دنیاست. سالانه تعداد زیادی نوزاد و مادر به دلیل شرایط سخت زایمان از بین می‌روند. شرکت تامز با تهیة بسته‌های آموزشی مهارت و بسته‌های حاوی مراقبت‌های بهداشتی جهت ایمنی زایمان به سالم ماندن هرچه بیشتر این مادران و نوزادانشان کمک می‌کند. از لحاظ اقتصادی این طرح بر پایة خرید کیف‌های شرکت تامز صورت می‌گیرد.

با کمپین one for one از شرکت toms آشنائید؟

یک تیر و دو نشان

پیام این تجارت ساده است: با خرید یک جفت کفش Toms ، شما به عنوان یک مصرف‌کننده می توانید به بهبود زندگی شخص نیازمند دیگری کمک کنید. این شرکت بیشتر به جنبشی تبدیل شده است که شرایط زندگی بهتری را برای افراد نیازمند، بخصوص کودکان ایجاد می‌کند. شرکت تامز تلاش می‌کند زندگی افراد نیازمند را نه از طریق بنیادهای خیریه بلکه از طریق تجارت بهبود ببخشد. علاوه بر حرکت انسان‌دوستانه و فرهنگ سازانه‌ای که این برند با راه‌اندازی کمپین‌هایش ایجاد می‌کند، از این طریق بهترین تبلیغ را هم برای کالاهایش می‌کند. کمپین «one for one» آنقدر نگاه‌ها را به سمت خودش کشیده که شاید هیچ تبلیغات دیگری نمی‌توانست یک کالا را این‌چنین در معرض دید مردم قرار دهد. بنابراین کمپین «one for one» برای تامز یک تیر بود با دو نشان: هم کار خیر و هم تبلیغات! کمپین‌های بشردوستانه منجر به فروش بیشتر محصولات تامز می‌شود و فروش هرچه بیشتر محصولات هم منجر به کمک‌های بشردوستانة بیشتر می‌شود.