پول دیجیتال چیست؟پول دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟ آیا بیت کوین پول واقعی است؟ می‌توان با استفاده از آن خرید کرد؟ این ارز دیجیتال چطور به دست می‌آید؟ ارز دیجیتال چیست؟ با پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای که در زمینه فناوری اطلاعات و دسترسی به اینترنت صورت گرفته، تمایل مصرف‌کنندگان به انجام معاملات الکترونیکی بیشتر شده است. در پی این موضوع، بحث پول الکترونیک یا پول دیجیتال مطرح‌شده و روش‌های پرداخت جدیدی از سوی بانک‌ها و مؤسسات مالی عرضه‌شده است. بیت کویت یک ارز دیجیتال است ولی به دلیل آنکه معروف‌ترین و گسترده‌ترین نوع پول دیجیتالی است گاهی مترادف با ارز دیجیتال نیز قرار می‌گیرد. ابتدا ببینیم ارز دیجیتال چیست؟

 

پول دیجیتال

ظهور پول دیجیتال نظر بسیاری از تاجران و فعالان اقتصادی جهان را در مدت‌زمانی کوتاه به‌سوی خود جلب کرد، تا جایی که سرخط بسیاری از خبرهای اقتصادی شد. پول الکترونیکی یا پول دیجیتال، پول منتشرشده از سوی دولت یا مراکز اقتصادی است که از طریق الکترونیکی تولید، پخش و مبادله می‌شود. گسترش فزاینده استفاده از پول الکترونیکی، پیامدهای تجاری، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی قابل‌ملاحظه‌ای به همراه دارد. مهم‌ترین اثرات گسترش نشر پول الکترونیکی از لحاظ اقتصادی بر روی عرضه پول و سیاست‌های پولی بانک مرکزی اتفاق می‌افتد؛ زیرا پول الکترونیکی با توجه به‌ویژگی‌هایش می‌تواند جانشین درستی برای اسکناس و سکه تلقی شود.

پول دیجیتال

ویژگی‌های پول دیجیتال

بانک الکترونیکی به‌منزله بانک جهانی است که مشتریان آن قادرند در هر نقطه از جهان با هر واحد پولی و با هر انگیزه‌ای در حوزه‌های اقتصادی حضوری فعال داشته باشند. برای مشتری بانک الکترونیکی اهمیتی ندارد که این بانک در کدام منطقه جهان قرار دارد؛ بلکه موضوع مهم برای او، دریافت سرویس‌های مناسب است. در ادامه متن به برخی از ویژگی‌های مهم پول دیجیتال اشاره خواهد شد.

  1. فراملیتی

مهم‌ترین ویژگی پول الکترونیکی فراملیتی و یا بی‌مرز بودن آن است. این پول برخلاف پول‌های رایج امروزی مستلزم حضور فیزیکی پرداخت‌کننده و دریافت‌کننده وجه برای قطعیت پرداخت نیست؛ زیرا موجودی پول می‌تواند از طریق شبکه‌های رایانه‌ای در زمان موردنظر انتقال یابد.

  1. امنیت بالاتر

پرداخت‌هایی که از طریق سیستم‌های انتقال الکترونیکی صورت می‌پذیرند، از امنیت بالاتری نسبت به پرداخت‌های سنتی برخوردارند؛ زیرا طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که احتمال دستبرد، سرقت، مفقود شدن و عدم انتقال به حداقل می‌رسد.

  1. کاهش تردد

کاهش رفت‌وآمدهای شهری و به‌تبع آن کاهش ترافیک و آلودگی محیط‌زیست، از دیگر مزایای استفاده از بانکداری الکترونیکی است.

  1. کاهش هزینه و افزایش کارایی مبادلات

هزینه نقل‌وانتقال پول الکترونیکی از طریق اینترنت نسبت به سیستم بانکداری سنتی ارزان‌تر است؛ درنتیجه مبادلات ارزان‌تر خواهند شد. از آنجایی‌که هزینه‌های انتقال پول الکترونیکی در تمامی کشورها یکسان است؛ بنابراین هزینه‌های انتقال آن کاهش می‌یابد.

 

موانع بر سر راه پول دیجیتال

  1. دولت و ذی‌نفعان سیستم پرداخت فعلی

به دلیل اینکه حوزه پولی، حوزه قدرت‌نمایی هر حکومتی در کشور است، اگر پولی به‌طور موازی در کشور رشد کند، با آن مخالفت می‌شود. البته باید گفت گاهی انگیزه تولید پول دیجیتال، کوتاه کردن دست دولت‌ها از مدیریت و دست‌کاری آن است؛ اما به‌هرحال باید بیان کرد که بدون حمایت حقوقی و قانونی دولت‌ها، راهی برای رشد پول دیجیتال باقی نمی‌ماند.

  1. حوزه فناوری پول دیجیتال و امنیت آن

در سیستم پرداخت دیجیتال، امکان سوءاستفاده در مبادلات، اقدامات مجرمانه و پول‌شویی وجود دارد. برای رفع این مشکل، تراکنش‌های پول دیجیتالی به‌سوی  مشخص بودن هویت افراد پیش می‌رود. در این مبادلات نام طرفین مبادله محفوظ است؛ اما همه می‌توانند انتقال پول را مشاهده کنند؛ بنابراین امکان دو بار خرج کردن پول افراد وجود نخواهد داشت.

 

انواع پول دیجیتال

مهم‌ترین پول دیجیتال که با استقبال بی‌نظری روبرو شد و عده فراوانی در استخراج آن تلاش کردن و هنوز نیز به دست آوردن آن در کل جهان شایع است بیت کوین بوده و به عنوان بارزترین نوع ارز دیجیتالی شناخته می‌شود. بیت کوین واحد پول دیجیتالی است که ارزش آن در سال‌های گذشته به شدت رشد داشته است.

  1. پول الکترونیکی شناسایی‌شده

پول‌هایی که توسط مؤسسات و بانک‌های جهان پشتیبانی می‌شوند، دارای یک مرکزیت هستند. این پول‌ها قابل‌شناسایی و ردیابی‌اند. شبکه شتاب در ایران، پرفکت مانی، وب مانی و پیزا نمونه‌هایی از این دسته‌اند.

  1. پول الکترونیکی غیرقابل‌شناسایی

پول‌هایی که هیچ حکومت و سازمانی بر روی آن‌ها نظارت و کنترل ندارد و هویت فرد سازنده آن مخفی است. شما می‌توانید این ارزهای دیجیتالی را بفروشید و در ازای آن، دلار یا ریال دریافت کنید؛ مانند بیت کوین (Bitcoin)، لایت کوین (Litecoin)، پیرکوین (Peercoin) و داگ کوین (Dogcoin)

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) نوعی واحد پول دیجیتال است که نخستین بار در اوایل فوریه سال ۲۰۰۹، در پی مقاله‌ای از سوی یک برنامه‌نویس ژاپنی به نام ناکاموتو به دنیا معرفی شد. وی که هیچ‌گونه اطلاعات شخصی از خود بروز نداده بود، بعدها اعلام کرد که بیش از یک سال از وقت خود را صرف این نرم‌افزار کرده است. او انگیزه خود را از انجام این کار، خشم زیاد از وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی برشمرد و قصد داشته واحد پولی را اختراع کند که تحت تأثیر سیاست‌های غیرقابل‌پیش‌بینی مالی، دزدی‌های بانکداران و سیاست نباشد.

راه‌های به‌دست آوردن بیت کوین

بیت کوین را می‌توان از طریق شرکت در لاتاری (فرآیندی که در آن سریع‌ترین کامپیوتر بیشترین پول را خواهد برد) و یا مراجعه به سایت Bitcoin و دانلود برنامه‌های بیت کوین به‌دست آورد. همچنین می‌توان بیت کوین را خرید؛ یعنی با مراجعه به صرافی‌ها، به ازای پول‌های رایج بیت کوین دریافت کرد.

 

بیت کوین و پول دیجیتال

پول دیجیتال باوجود مزایای بسیار خود، در برابر محدودیت‌ها توانسته به‌تدریج موردتوجه قرار گیرد. با توجه به اقداماتی که در حیطه پذیرش پول دیجیتال، تقاضا برای آن و تلاش برای قانونمند کردن این پول صورت گرفته، امید است که درنهایت این واحد پولی جای خود را بازخواهد کرد و با حمایت دولت‌ها رشد آن بیشتر از قبل خواهد شد