با مدرن‌تر شدن روز به روز جوامع و اینترنتی شدن همه چیز، نیاز ما به اینترنتی با سرعت بالا بیشتر از قبل شده. می‌خواهید تاکسی بگیرید، خرید کنید، پول واریز کنید، یک کنفرانس کاری از راه دور را مدیریت کنید، لحظه تحویل سال نو را دور از خانه به طور مجازی با خانواده‌تان باشید… برای همه این کارها و هزار کار دیگر به اینترنت احیتاج دارید. اما اینترنت کم سرعت نه تنها کارتان را راه نمی‌اندازد بلکه همه چیز را بدتر می‌کند و مصرف قرص‌های اعصابتان را هم بیشتر می‌کند. فرض کنید توی خانه نشسته‌اید و برای رسیدن به سر قرارتان در حال گرفتن تاکسی اینترنتی هستید. این می‌تواند راه‌گشا باشد زمانی که در وقت شما صرفه‌جویی کند و کار شما را راحت‌تر کند ولی با سرعت اینترنت پائین، شما هم دیر به قرارتان می‌رسید هم به احتمال زیاد عرق‌کرده و خسته (چون به احتمال زیاد مجبور میشوید برای رسیدن به سر قرارتان تا اولین ایستگاه تاکسی بدوید!) و هم عصبانی و کلافه! همین موضوع خیلیها را به این نتیجه رسانده که نبود اینترنت بهتر از اینترنتی با سرعت پائین است! در این گزارش سعی می‌کینم آماری از کمترین و بیشترین سرعت اینترنت در جهان ارائه بدیم.

بیشترین و کمترین سرعت اینترنت در جهان

عوامل مؤثر بر سرعت اینترنت

قبل از هر چیز باید بدانیم سرعت اینترنت به چه عواملی بستگی دارد. سرعت اینترنت نتیجه دو فاکتور است: اول سرعت ارتباط ISP با کاربر و دوم سرعت ارتباط ISP با شبکه اینترنت. سرعت ارتباط کاربر به ISP به نوع مودم، خطوط مخابرات و سیم‌کشی‌های مسیر و نوع کابل‌ها مربوط است. سرعت این اتصال در بیشترین حالت بین  bps۳۳۶۰۰ تاbps ۵۶۰۰۰ است. اما سرعت اتصال ISP به شبکه اینترنت نیز به دو عامل مرتبط است. اولین عامل پهنای باند است. یعنی چند کاربر به طور همزمان در حال اتصال به اینترنت هستند و دومین عامل این است که ISP با چه سرعتی در حال اتصال به شبکه است.

حالا که با عوامل تأثیرگذار بر سرعت اینترنت آشنا شدیم به بررسی سرعت اینترنت در کشورهای مختلف می‌پردازیم. کدام کشورها بیشترین سرعت اینترنت را دارند و کدام کشورها کمترین سرعت را! سال ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل سرعت اینترنت در جهان ۲۳ درصد افزایش پیدا کرد که این افزایش، بیشتر متعلق به کشورهای درحال توسعه بود که زیرساخت‌های خود را تقویت کرده بودند. در سال ۲۰۱۷ میانگین سرعت اینترنت ۷.۴ مگابایت بر ثانیه بود که این مقدار در سال ۲۰۱۸ به ۹.۱ مگابایت بر ثانیه رسید.

سرعت اینترنت ارتباطی تنگاتنگ با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از آن را دارد. یعنی اشتباه نیست اگر بگوییم کشوری که بیشترین سرعت اینترنت را دارد استفاده بیشتری از تکنولوژی پیشرفته روز دنیا دارد یا بهتر است بگوییم اجازه استفاده از پیشرفت‌های تکنولوژی را به کاربرانش می‌دهد.

هرچه کشوری کوچکتر و توسعه‌یافته‌تر باشد سرعت اینترنت در آن کشور بیشتر است. کوچکی کشور به دلیل پهنای باند در آمار سرعت اینترنت نقش زیادی بازی می‌کند. به این ترتیب کشورهای اروپایی با مساحت کم و تکنولوژی بالا سهم زیادی در جدول سرعت جهانی اینترنت دارند.

 

کره جنوبی صدرنشین لیست بیشترین سرعت

لیستی که سرعت اینترنت را در جهان بررسی می‌کند لیستی سالانه است که توسط مؤسسات تحقیقاتی آماری بین‌المللی ارائه می‌شود. بر اساس این لیست در سال ۲۰۱۹ بیشترین سرعت اینترنت متعلق به کره جنوبی بود. این دومین سال متوالی است که کره جنوبی در صدر این لیست قرار می‌گیرد. جالب است بدانید کره جنوبی ارزان‌ترین اینترنت پرسرعت دنیا را هم دارد و آمار بیشترین پوشش اینترنت هم از آن همین کشور است. یعنی ۹۹ درصد از خانه‌ها و مناطق کره جنوبی تحت پوشش اینترنت هستند. میانگین سرعت اینترنت در این کشور ۵۲.۵ مگابایت بر ثانیه است. دومین اینترنت پر سرعت دنیا متعلق به نروژ با میانگین سرعت ۴۸.۲ و سومین رتبه متعلق به کانادا با ۴۲.۵ مگابایت بر ثانیه است. هلند، سنگاپور، استرالیا، سوئیس و دانمارک، به ترتیب رتبه‌های بعدی هستند. ایالت متحده امریکا با میانگین سرعت ۲۱.۳ سی‌امین کشور این لیست است. روسیه هم با میانگین سرعت ۱۲ مگابایت بر ثانیه، ۵۴ امین کشور لیست است.

 

کشوری با کندترین اینترنت جهان

حالا برویم سراغ پائین لیست و ببینیم کدام کشورها کمترین سرعت اینترنت را دارند.  به احتمال زیاد روزهایی که اینترنت روی گوشی‌تان بسیار کند است یا برای فرستادن یک ایمیل از روی کامپیوترتان جانتان به لب می‌آید با خودتان فکر می‌کنید ایران کمترین سرعت‌ اینترنت را در جهان دارد ولی اینطور نیست. بدترین سرعت اینترنت بر طبق جدول سال ۲۰۱۹ متعلق به کشور همسایه ما یعنی عراق است. عراق با میانگین سرعت ۱.۶ مگابایت بر ثانیه کمترین سرعت اینترنت را در جهان دارد. رتبه دوم از پائین جدول به الجزایر تعلق دارد با میانگین سرعت ۳.۱ مگابایت بر ثانیه. بعد از آن نپال با میانگین ۴.۴ مگابایت بر ثانیه، ازبکستان با میانگین ۵ مگابایت بر ثانیه و غنا با میانگین سرعت ۵.۱ مگابایت بر ثانیه انتهای جدول سرعت را از آن خود کرده‌اند. البته تمام این سرعت‌ها مختص اینترنت روی گوشی‌های همراه است. در مورد اینترنت وای‌فای کمی و البته فقط کمی اوضاع فرق می‌کند. طبق آخرین آمار که در سال ۲۰۱۷ توسط شرکت آکامای ارائه شد، بیشترین سرعت اینترنت وای فای به ترتیب متعلق به این ده کشور است: کره جنوبی، نروژ، سوئد، هنگ کنگ، سوئیس، فنلاند، فرانسه، ژاپن، دانمارک و انگلیس. میانگین بیشترین سرعت اینترنت که متعلق به کره جنوبی بود طبق آمار سال ۲۰۱۷، برابر با ۲۸.۶ مگابایت بر ثانیه بود. و اما کمترین سرعت اینترنت وای‌فای در دنیا طبق این جدول به ترتیب از انتهای جدول به این ده کشور اختصاص دارد: پاراگوئه، ونزوئلا، مصر، بولیویا، نامیبیا، نیجریه، کاستاریکا، ایران، مراکش و فیلیپین. میانگین کمترین سرعت اینترنت در پاراگوئه ۱.۴ مگابایت بر ثانیه است و در ایران ۴.۷ است.