تاثیر شگرف کرونا بر آمازون

تاثیر کرونا بر اقتصاد

با افزایش و همه گیر شدن ویروس کرونا و قرنطینه شدن بسیاری از کشورهای دنیا خرده فروشی مطرح دنیا یعنی آمازون از ماندن مردم در خانه که به سمت خرید های آنلاین و اینترنتی روی آورده اند سود فروانی برده است.

در ادامه این پست با ما همراه باشید تا از تاثیرات شگرف کرونا بر آمازون مطلع شوید.

جف بزوس ثروتمندترین مرد جهان

از آغاز سال میلادی 2020 تا 15 آپریل ثروت جف بزوس 23 میلیارد و 600 میلیون دلار افزایش یافته است.

بر اساس شاخص میلیادرهای بلومبرگ، جف بزوس، مدیر عامل شرکت آمازون با 138 میلیارد دلار سرمایه توانست به عنوان ثروتمند ترین مرد جهان شناخته شود و با فاصله زیادی از بیل گیتس و برنارد آرنو که دومین و سومین نفر در این لیست بوده اند پیشی گرفت و در صدر جدول ثروتمند ترین ها جای گرفت.

البته Jeff Bezos موفقیت خود را بیش از هر چیزی مدیون بحران جهانی ویروس کرونا است که باعث شده است آمار سفارش های آنلاین بیش از پیش بالا رود.

به جز آمازون، خانواده والتون، صاحب فروشگاه های زنجیره ای وال‌مارت، سود بسیار زیادی از ماندن مردم در خانه در پی شیوع کرونا به دست آورده اند، به طوری که ثروت خالص آن‌ها در سال میلادی جاری ۵ درصد افزایش یافته و به ١٦٩ میلیارد دلار رسیده است.

شاخص میلیاردرهای بلومبرگ در عین حال نشان می‌دهد ٥٠٠ نفر از ثروتمندترین‌ افراد امسال ٥٥٣ میلیارد دلار ضرر کرده‌اند.

 

ثروت بیشتر، کارکنان بیشتر

آمازون از آغاز بحران کرونا ۱۰۰ هزار کارمند جدید در ایالات متحده استخدام کرده و قرار است که ۷۵ هزار نفر دیگر هم به شمار کارمندان خود بیافزاید.

موفقیت آمازون باعث رشد سهام این شرکت آمریکایی در بازار بورس هم شده است. در آغاز بحران کرونا که سهام تقریبا تمامی شرکت‌ها در بازارهای بورس افت کرده بود، آمازون هم از این روند منفی در امان نماند. اما این بحران برای آمازون خیلی زودگذر بود.

روز۲۱ فروردین (۹ آپریل) ارزش سهام آمازون به 2 هزار ۲۹۲ دلار رسید و رکورد تازه‌ای برجا گذاشت.

جف بزوس بدترین رئیس دنیا

جف بزوس

این که رئیس شرکت آمازون با وجود افزایش دائمی ثروتش آن طور که باید به کارکناش نمی‌رسد موضوع تازه‌ای نیست.

بر اساس گزارش‌هایی که در سال‌های اخیر در باره فشار روحی و جسمی بر کارکنان آمازون و دستمزد پایین آنها منتشر شده، بزوس علاقه چندانی به بالابردن استاندارد زندگی همکارانش نشان نداده است.

اتحادیه سندیکاهای جهانی در سال ۲۰۱۴ به بزوس لقب “بدترین رئیس دنیا” را داد. این اتحادیه گفته بود که شیوه کار در انبارها و دفاتر آمازون مانند شیوه کار در قرن نوزدهم میلادی است.

البته برخی ناظران معتقدند که انتقادات گسترده در این سال‌ها باعث تغییر رفتار بزوس شده و او بیش از گذشته به کارکنانش می‌رسد.

با این وجود جف بزوس مصمم است در آمازون هر چه بیشتر از ربات استفاد کند و تا جایی که امکان دارد از شمار کارکنانش کم کند.

آمازون دادگاهی می شود!!

روز چهارشنبه، ۲۷ فروردین دادگاهی در فرانسه حکمی علیه آمازون صادر کرد که تاییدی بر گفته‌ ها در باره اوضاع کارکنان این شرکت به‌شمار می ‌رود.

بر اساس این حکم، آمازون موظف است از روز ۲۸ فروردین به مدت یک ماه تنها کالاهای بسیار ضروری مانند دارو، مواد خوراکی یا کالاهای بهداشتی را بفروشد یا از جانب فروشگاه‌های اینترنتی دیگر به مشتریان برساند.

*درحال حاضر این شرط برداشته شده است و تمامی محصولات در آمازون همانند روال قبل به فروش می رسد که شما می توانید مثل گذشته به واسطه ایگرد خرید از آمازون را برای خود راحت کنید.

علت این تصمیم دادگاه، شکایت از آمازون به دلیل کم‌ توجهی به سلامت کارکنانش در برابر ویروس کرونا اعلام شد.

آمازون با وجود اخطارهای مجدد از جانب مسئولان بهداشتی، به فاصله‌گذاری اجتماعی و ضد عفونی کردن محل کار اهمیت نداده است.

در صورتی که شرکت آمریکایی به حکم دادگاه فرانسوی بی توجهی کند، باید روزانه یک میلیون یورو جریمه پرداخت کند.