حوزه فعالیت های آمازون، بخش دوم

در مطلب قبلی بخشی از فعالیت ها و کمپانی های زیر مجموعه آمازون معرفی شد. در این مقاله به معرفی بقیه شرکت ها می پردازیم.

دینامو – DynamoDB یا DDB

دینامو یک پایگاه گسترده داده برای داده‌های ساخت یافته می‌باشد که ویژگی‌های پایگاه داده‌ها و جدول‌های گسترده هش را با هم دارا است. این پایگاه داده متعلق به شرکت آمازون است.

دینامو دی.بی یک سرویس پایگاه داده سریع و انعطاف‌پذیر براساس NoSQL است که به صورت ویژه برای برنامه‌هایی که به سرعت بالا و تأخیر بسیار پایین نیاز دارند، توسعه داده شده است. با توجه به اینکه این پایگاه توسط آمازون توسعه داده شده است، این سرویس به صورت کاملاً آنلاین و ابری تحت سرویس‌های وب آمازون (aws) در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

سرویس ویدیویی آمازون

این سرویس یکی از خدمات پر مخاطب آمازون است که در حال حاضر در محدوده‌ کشورهای آمریکا، بریتانیا، ژاپن، آلمان و اتریش فعالیت می‌کند. این سرویس با فیلمسازان دنیا روابط گسترده‌ای دارد و با فروش اشتراک به درآمد بسیاری دست یافته است.

این سرویس در سال 2006 با نام Unbox شروع به ارائه خدمات ویدیویی خود کرد و از سال 2014 نیز دسترسی برای دانلود و خریداری فوری فیلم‌ها را ایجاد کرد. در سال 2013 میلادی نمایش کمدی آلفا هوش و بتاها به طور انحصاری از طریق سرویس ویدیویی آمازون منتشر شد.

آمازون هنگام راه اندازی این سرویس اعلام کرده بود که ورود به این بخش از بازار فناوری جهانی کار بسیار دشواری است و متحمل صرف هزینه و زمان زیادی می‌باشد و با راه اندازی این خدمات، کاربران همانند بارگذاری فایل از iTunes شرکت اپل به سادگی می‌توانند با پرداخت هزینه‌های از پیش تعیین شده فیلم سینمایی مورد علاقه خود را به دست آورند.

در حال حاضر این زیر مجموعه آمازون از اقبال بالایی بهره برده است و سود زیادی را نصیب این شرکت کرده است.

فروش محصولات الکترونیکی

شرکت آمازون در سال‌های اخیر وارد بازار تولید محصولات الکترونیکی نیز شده است و برخی از محصولات تولید شده توسط آمازون از بازار فروش بسیار وسیعی برخوردار شده است. یکی از این محصولات، پروژه آمازون‌اکو (Amazon Echo) می‌باشد که یک بلندگوی هوشمند است. این بلندگو قابلیت تعامل صوتی، پخش موسیقی، ساخت لیست انجام کار، تنظیم آلارم، اعلام وضعیت آب و هوا، پخش پادکست، پخش کتاب صوتی و… را دارا می باشد.

محصول بعدی که توسط آمازون تولید شده است، آمازون کیندل فایر است. این محصول اولین تبلت ساخت شرکت آمازون است که با سیستم عامل اندروید ساخته شده است. تبلت کیندل آمازون یک وسیله مناسب برای خواندن کتاب الکترونیکی و دیگر رسانه‌های دیجیتال و وبگردی است.

اولین نسخه آمازون کیندل که یک سخت افزار الکترونیکی برای خواندن کتاب الکترونیکی (ایبوک) است در 19 نوامبر 2007 منتشر شد.

(Amazon Mechanical Turk (Mturk

این سرویس یکی از خدمات وب آمازون است که به جمع سپاری اینترنتی مشهور است. این خدمت بیشتر مناسب برنامه نویسان و دانشمندان است. در این جمع سپاری اینترنتی، برنامه نویسان می‌توانند کارهایی را که رایانه‌ها نتوانسته‌اند هم اکنون انجام دهند را با هماهنگ کردن هوش انسان‌ها انجام دهند.

به طور خلاصه کار جمع سپاری این سرویس به این صورت است که اگر برنامه نویسی مسئله‌ای حل نشده داشته باشد، می‌تواند آن را در این سایت قرار دهد تا افراد متخصص بخش‌هایی از آن را تکمیل کرده و به برنامه نویس تحویل دهند.

برای مثال، گزینش بهترین عکس از میان چند عکس، نوشتن توضیحی برای یک محصول، یا تشخیص اجرا کنندگان یک سی دی موسیقی و… . همانطور که از نوع فعالیت این سرویس مشخص است، این سرویس مناسب برنامه نویسان و متخصصان امور رایانه و تکنولوژی می‌باشد.

نامگذاری این سرویس از شطرنج‌باز ترک گرفته شده است که یک دستگاه خودکار شطرنج‌باز ساخته ولفگانگ ون کمپلن در قرن 18 میلادی بود. این دستگاه توانست در سفر به دور اروپا رقیبانی مانند ناپلئون بناپارت و بنجامین فرانکلین را شکست دهد.

بعدها مشخص گردید که این دستگاه اصلاً خودکار نبوده و در حقیقت یک استاد شطرنج در قسمتی از آن پنهان می‌شده و کنترلش را به دست می‌گرفته است. همانند ترک شطرنج‌باز، ترک مکانیکی امازون نیز این امکان را فراهم می‌کند که انسان‌ها در انجام کارهایی که ماشین برای انجام‌شان مناسب نیست، به ماشین‌ها کمک کنند.

سرویس‌های وب آمازون – AWS

خدمات وب آمازون مجموعه‌ای از خدمات وب هستند که شرکت آمازون بر روی بستر ابری خود و از طریق اینترنت به کاربران عرضه می‌کند. این سرویس دارای سرویس‌های محاسباتی و رایانشی، ذخیره سازی، تحویل محتوا، پایگاه داده، تجارت الکترونیک، پرداخت، صدور صورتحساب و موارد دیگر می‌باشد.

این سرویس اولین بار در سال 2006 توسط آمازون برای ارائه خدمات آنلاین برای وبسایت‌ها و برنامه‌های کاربردی معرفی گردید. برای به حداقل رساندن تأثیر قطعی و اطمینان از قابلیت سیستم، aws از لحاظ جغرافیایی در مناطق تقسیم شده است. این مناطق دارای مراکزی در آمریکا، غرب آمریکا، برزیل، ایرلند، سنگاپور، ژاپن و استرالیا هستند که هر منطقه شامل چند منطقه جغرافیایی کوچک به نام مناطق دسترسی می‌باشد.

CloudDrive یک بخش از این سرویس است که به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق دستگاه‌های متصل به وب، موسیقی، فیلم، اسناد و عکس‌ها را آپلود کنند و به آنها دسترسی داشته باشند.

Cloud Search نیز یک سرویس جستجوی مقیاس‌پذیر است که معمولاً برای ادغام قابلیت‌های جستجو سفارشی به برنامه‌های دیگر استفاده می‌شود.

از دیگر خدمات این سرویس ابری آمازون می‌توان به پایگاه داده دینامو، سرویس ذخیره سازی وبسایت‌ها (Cache)، سرویس ذخیره سازی داده، سرویس ذخیره سازی ساده برای پشتیبانی آنلاین، آرشیو داده‌ها و برنامه‌های کاربردی و… اشاره کرد.

سرویس‌های وب آمازون توانسته است درآمد بسیار زیادی را برای شرکت آمازون فراهم کند و یکی از سرویس‌های مهم و جذاب شرکت آمازون است.

 

ادامه دارد …