حوزه فعالیت های آمازون، بخش پایانی

در دو بخش قبلی بخشی از فعالیت ها و کمپانی های زیر مجموعه آمازون معرفی شد. در این مقاله به معرفی بقیه شرکت ها می پردازیم.

دوبخش قبلی را میتوانید از طریق لینک های زیر مشاهده کنید

 شرکت Blue Origin

جف بیزوس در سال 2007 اعلام کرد که در شرکت Blue Origin سرمایه گذاری کرده است. این شرکت در سیاتل واقع شده است و فناوری‌های خدمات مربوط به سفرهای فضایی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. نکته جالب اینجاست که این شرکت از سال 2000 میلادی فعالیت خود را شروع کرده بود.

جف بیزوس این شرکت آمریکایی را تأسیس کرد تا به ایده و هدفی شخصی برسد و آن هم ایجاد پروازهای فضایی بود. جف بیزوس در شرکت فضایی خود در حال ساخت و تست موشک‌های فضایی است که تا اکنون به موفقیت‌های زیادی نیز رسیده‌اند.

راکت رفت و برگشت نیو شپرد، با هدف حمل گردشگران فضایی به ارتفاعات زیر مداری ساخته شده است. گردشگران فضایی می‌توانند در کپسول راکت قرار بگیرند و در ارتفاع زیر مداری می‌توانند از بی وزنی و دقایقی تماشای زمین قبل از بازگشت لذت ببرند.

هدف اصلی تأسیس این شرکت، محقق کردن رویای سفر به فضا برای عموم مردم بوده است. این شرکت با بهبود هر روزه محصولات و تجهیزات خود تلاش می‌کند تا به این رویا رنگ واقعیت ببخشد. همچنین این شرکت تمرکز اصلی خود را روی پایین آوردن قیمت سفرهای فضایی و بالا بردن کیفیت و پایداری آنها گذاشته است. شعار اصلی شرکت بلو اوریجین به معنای قدم به قدم، با خشم و هیجان است.

نکته مهم و جالب این شرکت در این است که جف بیزوس از آوریل 2017 هر ساله یک میلیارد دلار از سهام خود در آمازون را برای سرمایه گذاری در شرکت فضایی Blue Origin به فروش می‌رساند.

 

 واشنگتن پست

5 آگوست 2013 خبری در صدر اخبار جهان قرار گرفت و آن هم خبر خرید روزنامه واشنگتن پست و انتشارات تحت نمایندگی این روزنامه به مبلغ 250 میلیون دلار توسط جف بیزوس صاحب شرکت آمازون بود.

روزنامه واشنگتن پست طی چهار نسل در اختیار خانواده گراهام بود. دونالد ای گراهام در توجیه این معامله اعلام کرد: “شرکت The Post می‌توانست همچنان با مدیریت قبلی به کار خود ادامه دهد و سودآوری کند، اما آنچه که ما می‌خواستیم چیزی بیش از بقا بود. من نمی‌گویم که با این کار موفقیت شرکت تضمین شده است، اما شانس بیشتری برای موفقیت خواهیم داشت.”

جف بیزوس نیز در یادداشتیخطاب به کارکنان این شرکت بیان داشت: “ارزش‌های The Post نیازی به تغییر ندارند… اما مسلماً در خود مجموعه تغییراتی در سال‌های آتی ایجاد خواهد شد. این کار ضروری است و ربطی به مدیریت جدید نداشته و در هر صورت باید رخ می‌داد. اینترنت تمامی بخش‌های صنعت خبر را دست‌خوش تغییر نموده است؛ چرخه‌های خبری را کوتاه کرده، منابع درآمد ثابت را کاهش داده و حوزه‌های رقابتی جدیدی خلق کرده است که برخی از آنها به جمع آوری اخبار و هزینه‌های مربوط به آن ارتباطی ندارند. برای این کار نقشه راه وجود ندارد و ترسیم مسیر پیش رو ساده نخواهد بود. ما نیاز به خلق ایده‌های جدید داریم که این کار نیازمند آزمون و خطاست. معیار ما خوانندگان روزنامه هستند و درک اینکه آنها چه می‌خواهند: دولت، رهبران محلی، افتتاح رستوران، گروه‌های پیشاهنگی، کسب و کار، خیریه، فرمانداری، ورزش. من در مورد موقعیت‌های آینده برای خلق و نوآوری بسیار مشتاق و خوش بین هستم.”

این شرکت می‌تواند سودآوری بسیاری را برای جف بیزوس به ارمغان آورد و بر شهرت وی بیافزاید.

 

 آمازون پرایم ایر

در دسامبر 2013 مجدداً جف بیزوس خبرساز شد و از یک اقدام جدید توسط آمازون پرده برداری کرد. این فعالیت جدید آمازون و جف بیزوس Amazon Prime Air نام داشت که با استفاده از پهپادها، محصولات خریداری شده توسط مشتریان به دست آنها می‌رسید.

طبق گفته‌های جف، این پهپادها می‌توانند محصولات را تا فاصله 16 کیلومتری از مرکز توزیع شرکت حمل کنند. این پهپادها به اندازه یک هواپیمای اسباب بازی کنترل از راه دور هستند و سرعت ارسال و دریافت محصولات را سریع‌تر و راحت‌تر می‌کند.

هم اکنون استفاده از این پهپادها در آمریکا، انگلستان، اتریش و اسراییل مورد استفاده قرار گرفته است.

در کنار پهپادها شرکت آمازون هواپیماهای اختصاصی خریداری کرده است که برای جابه‌جایی محصولات به مناطق خیلی دور مورد استفاده قرار می‌گیرند. در برخی از محافل خبر از ایجاد سرویس پستی توسط شرکت آمازون نیز به گوش می‌رسید.

 

 حوزه بهداشت و سلامت

در آخرین اخبار منتشر شده از شرکت آمازون، خبر خرید داروخانه آنلاین PillPack خودنمایی می‌کند. ورود این شرکت بزرگ و اینترنتی به حوزه سلامت نه تنها باعث شده است این بازار جان تازه‌ای بگیرد بلکه بسیاری از رقبا و فعالان حوزه خرید و فروش آنلاین دارو دچار نگرانی شده‌اند.

PillPack در سال 2013 تأسیس شد و در اکثر مناطق آمریکا شعبه دارد و درآمدش در سال 2018 میلادی برای 100 میلیون دلار بوده است که با رقم 800 میلیون تومان در همان سال توسط آمازون خریداری شد. آمازون با خرید این شرکت می‌تواند قدم بزرگ و مهمی در این حوزه بردارد و خدمات جدید، راحت، بهتر و پر سرعت‌تری را به مشتریان ارائه کند.

آمازون برای تسلط بر بازار مراقبت‌های بهداشتی طرح‌های متنوعی دارد که ارزشی برابر 3.5 تریلیون دلار دارند. مدیر جدید داروخانه آنلاین آمازون نیز نادر کببانی معاون رییس تدارکات و تجارت‌های بخش آمازون فلکس است.

 

 هوش مصنوعی آمازون

آمازون غول فروش آنلاین، این روزها مرکز تحقیق جدیدی در آلمان و نزدیک موسسه Max Planck تأسیس کرده است که در زمینه تحقیقات هوش مصنوعی فعالیت دارد. آمازون در پی ان است تا با تأسیس این بخش و اختصاص 1.5 میلیون دلار سرمایه اولیه، در حوزه هوش مصنوعی و موضوعاتی مرتبط مانند یادگیری و بینایی ماشینی و صنعت رباتیک فعالیت داشته باشد.

آمازون در این مرکز با دو دانشمند موسسه Max Planck که به عالمان آمازون معروف هستند، همکاری دارد که هر دو در زمینه یادگیری و بینایی ماشینی از تبحر ویژه‌ای برخوردار هستند. با تأسیس این مرکز در آلمان، بزرگترین مرکز تحقیقاتی در حوزه هوش مصنوعی در اروپا ساخته می‌شود و محققان امیدوارند این مرکز، مرجعی برای ابداع و انجام نورآوری‌های تکنولوژیکی شود.