خرید و فروش کالای دست دوم در آمازون

کالای دست دوم بخریم یا نو؟ آیا خرید کالای دست دوم اشتباه است؟ باید بگوییم برخلاف سال‌های گذشته که خرید کالای دست دوم مرسوم نبود، این روزها معاملات چنین اجناسی طرفداران بسیاری پیدا کرده است از همین رو بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند اجناس دست دوم را انتخاب کنند تا هزینه کمتری نیز بابت آن بپردازند. این امر تا جایی پیش رفته است که سایت‌های معتبری چون فروشگاه اینترنتی آمازون نیز به سمت فروش کالاهای دست دوم پیش می‌روند تا این دسته از مشتریان خود را نیز حفظ نمایند.

 

چرا کالای دست دوم؟

خرید کالای دست دوم بسیار مقرون به صرفه‌تر از کالای نو است. اگر شما می‌خواهید جنسی ارزان بیابید بهترین کار این است که در میان اجناس دست دوم به دنبال آن بگردید. از طرف دیگر علاوه بر ارزان بودن این کالاها، شما می‌توانید جنس اورجینال را بیابید و خریداری کنید. در واقع این روزها بسیاری از اجناس نو موجود در بازار دست دوم هستند که تنها کپی ضعیفی از جنس اصلی آن محسوب می‌شوند، از همین رو شما می‌توانید با خرید اجناس دست دوم اورجینال آن را بیابید و از خرید جنس تقلبی رها شوید. به همین دلیل است که بسیاری از افراد خرید کالای دست دوم اما اورجینال را به کالای نو اما تقلبی ترجیح می‌دهند. از طرف دیگر برخی اجناس مجددا تولید نشده‌اند و نمونه آن را تنها می‌توان به صورت دست دوم خریداری کرد. مثلا کتاب‌های قدیمی که دیگر تجدید چاپ نمی‌شوند.

 

خدمات خرید و فروش کالای دست دوم آمازون

همان طور که گفتیم فروشگاه اینترنتی آمازون نیز به سمت فروش کالاهای دست دوم رفته است تا مشتریانی که علاقه به این دسته از کالاها دارند را از دست ندهد. در واقع آمازون با خدمت جدیدی که ارایه داده این امکان را فراهم می‌آورد تا مخاطبانش کالاهایی را که احتیاج ندارند، در سایت معرفی کرده و به فروش برسانند. از طرف دیگر افرادی که می‌خواهند کالاهای باارزش ارزان قیمت را بیابند به راحتی از امازون خریده و آن را آمازون دریافت می‌کنند.

 

نحوه فروش کالای دست دوم در فروشگاه آمازون

در این روش معامله در سایت آمازون، کسانی که می‌خواهند جنس خود را به فروش برسانند، اطلاعات آن را در لیست فروش فروشگاه اینترنتی آمازون وارد می‌کنند. در مقابل این امر خریداران، محصولی که می‌خواهند را جست و جو کرده و پس از یافتن، آن را به آمازون سفارش می‌دهند. در این مرحله آمازون جنس را از فروشنده تحویل گرفته و با تغییر بسته‌بندی، آن را به خریدار تحویل می‌دهند. فروشگاه اینترنتی آمازون نیز برای این کار خود 1% از قیمت محصول را به عنوان کارمزد بر می‌دارد.

سایت آمازون در ابتدا این طرح را در شهر بنگلور هندوستان راه اندازی کرد تا اکر توانست در آن پروژه نیاز و رضایت مشتری را رفع نماید و به موفقیت دست یابد، آن را در سراسر هندوستان و پس از آن در سایر کشورها توسعه دهد. در واقع باید بگوییم اگر این طرح موفقیت چشمگیری داشته باشد، آمازون می‌تواند در جایگاه یک رقیب بسیار جدی در برابر ای بی، کریگز و… فعالیت کند که در این صورت آنها با تهدید جدی رو به رو می‌شوند.

آیا خرید اجناس دست دوم از سایت آمازون ضمانتی دارد؟

باید بگوییم سایت آمازون یک سایت ساده نیست و معتبرترین فروشگاه اینترنتی در جهان محسوب می‌شود. پس فروشگاه اینترنتی که اعتبار خود را در پی اعتماد مشتریان به دست آورده است، قطعا برای اجناس دست دوم خود نیز ضمانت دارد. اجناس دست دومی که در سایت آمازون به فروش می‌رسند عبارتند از کتاب، سی دی، لوازم ورزشی و… که همگی مورد تایید آمازون هستند. آمازون هنگام دریافت محصول از دست فروشنده، آن را به صورت دقیق بررسی می‌کند و این امکان را نمی‌دهد که فروشندگان اجناس معیوب خود را در فهرست فروش سایت قرار دهند. در واقع توضیحاتی که در سایت نوشته می‌شود باید کاملا صحیح باشند از همین رو این اجازه به خریدار داده می‌شود که در صورت مغایرت، آن را برگرداند و پول خود را پس بگیرد.

اجناس دست دوم به صورت بسته بندی مخصوص به دست خریدار می‌رسند و برگه ضمانت نامه نیز همچون اجناس نو در آنها وجود دارد از همین رو می‌توان خرید جنس دست دوم از آمازون را یک معامله سودبخش دانست.

کالاهای مرجوعی یا ریفربیشد در سایت آمازون

متاسفانه تصور بسیاری از مردم در مورد کالاهای ریفربیشد این است که این اجناس همگی دست دوم هستند و به صورت بازیافتی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند اما باید بگوییم کالاهای ریفربیشد در سایت آمازون مختص این تعریف نیستند و موارد متعددی را شامل می‌شود که عبارتند از:

  • کالاهایی که به واسطه مشتریان عودت داده می‌شوند که این اتفاق می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.
  • محصولاتی که در مرحله تولید دچار مشکل شد‌ه‌اند یا ظاهر آنها دارای خط و خش، فرورفتگی و… باشد.
  • محصولاتی که به مدت زیادی در انبارها مانده و فروش نرفته باشند یا مدلی خارج از رده محسوب شوند.
  • کالاهایی که در زمان حمل و نقل دچار آسیب شده و شرکت سازنده آنها را تعمیر کرده باشد.

در این موارد سایت آمازون، کالای مرجوعی را با درصدی تخفیف به عنوان جنس ریفربیشد عرضه می‌کند و مشتریان می‌توانند آنها را سفارش داده و تحویل بگیرند.