داستان یک برند، اسمگ (SMEG)

تا به امروز درباره ی داستان برندهای مختلف لوازم منزل مانند ایکیا و جوزف جوزف صحبت کردیم در این پست با ایگرد همراه باشید تا با برند ایتالیایی اصیل و با کیفیت اسمگ و محصولات پرطرفدار آن آشنا شویم.

یخچال های رنگی دوست داشتنی، توسترهای کلاسیک، کتری های برقی، همزن، نقش و نگار دولچه گابانا و اجاق گاز درون کاپوت فیات تنها بخشی از دنیای فانتزی و البته حرفه ای لوازم خانگی اسمگ است که با هر سن و سالی که باشید حداقل یکی از محصولات این برند ایتالیایی را در خانه یا حتی کارتون های انمیشین دیده اید.

مهارت، خلاقیت و سبک، سه ویژگی بارز برند ایتالیایی اسمگ است که به آن هویت می بخشد. لوازم خانگی اسمگ بیانگر خاستگاه ایتالیایی آن است که نمی توان نسبت به لذت بردن از هر یک از محصولاتش، لذت نبرد و حتی عاشقشان نشد.

تاریخچه برند اسمگ

برند اسمگ توسط Vittorio Bertazzoni از گاستالا، یک شهر در نزدیکی رجیو امیلیا در شمال ایتالیا تاسیس شد و امروز یکی از تولید کنندگان لوازم خانگی در کشور ایتالیا است. تاریخچه کارآفرینی خانواده Bertazzoni به قرن 19 بر می گردد. شروع فعالیت برتازونی به عنوان یک آهنگر ابتدا در ساخت اجاق گازهای خانگی بود.

در نیمه دوم دهه 1950، Smeg یکی از اولین اجاق گازها را با یک عملکرد خودکار سوئیچینگ، یک سوپاپ ایمنی اجاق و تیمر پخت و پز تولید کرد. در سال 1963، خط تولید ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی راه اندازی شد و در سال 1970 اسمگ به عنوان اولین تولید کننده ماشین ظرفشویی 14 نفره در جهان معروف شد.

در اواسط دهه 1970، تولید اولین اجاق گاز فر دار و ایجاد همکاری با معماران و طراحان مشهور بین المللی آغاز شد. در دهه 1990، اسمگ محصولات بیشتری را به خطوط تولیدی خود اضافه کرد؛ ازجمله محصولات تولید شده در دهه 90 می توان به سینک، هود، یخچال، فریزرهای رنگی Retro 50s که به زودی تبدیل به آیتم های نمادین در سراسر جهان شدند.

در حال حاضر بیش از 70 سال است که به دلیل همکاری شرکت اسمگ با معماران معروف جهان، لوازم خانگی Smeg به عنوان یک وسیله خاص و جذاب در سبک معماری معاصر دیده می شود. نه تنها اسمگ مشخصات منحصر به فردی دارد بله در بخش های تجاری حرفه ای نیز جایگاه ویژه ای دارد.

اسمگ سبکی منحصر به فرد

در زندگی به سبک اسمگ، واژه سبک برای این برند مفهومی ویژه دارد که عبارتست از نحوه برقراری ارتباط یک محصول با محیط اطرافش و شیوه تعامل کاربران با محصول، به تعبیری ساده تر می توان گفت، اسمگ تنها یک لوازم خانگی نیست بله می تواند عضوی از خانواده شود و مورد توجه افراد خانواده قرار بگیرد.

اسمگ تنها یک لوازم خانگی نیست بلکه با محیط زیست نیز کاملا سازگاری دارد. در واقع ساختما مرکزی اسمگ، سمبل رویکرد سبز این شرکت است که به ویژه روی جنبه های محیط زیستی طراحی و ساخت لوازم خانگی متمرکز است و سیاست حداکثر کارایی با حداقل مصرف انرژی همیشه شعار این برند بوده است.

اسمگ و دنیای محصولات فانتزی

یکی از جذابیت های دنیای انیمیشن، وسایل خانه هایی است که شخصیت های انیمیشنی در آن زندگی می کنند. تام وجری یا والاس و گرومیت نمونه خوبی از این فضاست که اگر کمی با دقت به وسایل خانه این دو شخصیت محبوب نگاه کنید، انواع و اقسام محصولات اسمگ را در آن می بینید. اسمگ در فیلم ها هم همیشه یک پای ثابت طراحی صحنه بوده است، چه در کافه هایی که هیپی ها و هارلی سواران به آن رفت وآمد دارند و چه در فیلم های کلاسیک دهه 50 یا 60 هالیوودی که حتما اجاق گاز یا یخچال خانه بازیگر اصلی، لوگوی اسمگ را روی خود دارد. حالا امروز نیز اگرچه اسمگ وسایل خانگیش را مدرن طراحی می کند و گاهی اوقات کالکشن ونتیج (یا کلاسیک) یا آشپزخانه دولچه گاباتا را ارائه می دهد.

دولچه گابانا و اسمگ

در طی سال های گذشته همکاری اسمگ و دولچه گابانا به تولید محصولاتی منجر شده که کمتر کسی انتظارش را داشته است. صد یخچال از سری محبوب FAB28 اسمگ آراسته به نقوشی الهام گرفته از هنر منطقه سیسیل در جنوب ایتالیا اولین نتایج همکاری بود که در هفته ی طراحی میلان در بهار سال 2016 به نمایش در آمد. صحنه هایی از جنگ های قرون وسطایی، تصاویری از فرشتگان آشپزخانه دولچه گابانا اسمگ و خدایان، چرخ هایی پرنقش و نگار و گل و گیاه و درخت و میوه از جمله نقوشی هستند که همگی به دست هنرمندانی اهل سیسیل روی این یخچال ها کشیده شده اند.

این همکاری با تولید برخی لوازم آشپزخانه ادامه یافت و آن را به پروژه ای هیجان انگیز و محبوب تبدیل کرد. این بار در هفته ی طراحی میلان در بهار ۲۰۱۷ مجموعه ای از آبمیوه گیری، مخلوط کن، توستر، قهوه ساز، کتری به نمایش گذاشته شد. الگوی این  وسایل هم نمایش درخشان و پررنگ و لعاب نقوش و آرایه های سیسیلی است. لیموهای طلایی و گیلاس و گلابی، مرکباتی با رنگ های درخشان و انجیرهایی که در سواحل و مناظر جنوب ایتالیا کشیده شده اند زینت بخش این لوازم آشپزخانه اند. دولچه گابانا مخلوط کن این مجموعه را با تصویری از کوه اتنا تزئین کرده که تصاویری از گل و گیاه و تزئینات شرقی گرد آن را گرفته است.

این مجموعه ادای احترامی است به میراث هنری که دومنیکو دولچه و استفانو گابانا به آن تعلق خاطر دارند: هنر سیسیلی که بهره گیری از آن و تبدیلش به نقوشی دکوراتیو اصلی ترین الگوی طراحی این محصولات بوده است. این یخچال ها نتیجه ی توجه هر دو برند به ظرافت و دقت در ساخت و اجرای جزئیات و تأکیدی است بر مهارت ایتالیایی ها در طراحی و ساخت: کیفیت و تکنولوژی اسمگ و خلاقیت و هنر دست استادکاران دولچه گابانا. این یخچال ها با انگیزه ی احیای هنر سنتی سیسیل و نقش و نگارهای آن تولید شده تا صنعت مد را به طراحی صنعتی و طراحی محصول پیوند زند و به مرزهایی تازه بکشاند. این پیش فرض که سادگی اصلی بدیهی در طراحی لوازم خانگی است، تماشا و احیاناً خرید تازه ترین محصولات این دو برند شاخص ایتالیایی را به تجربه ای تازه و منحصربه فرد تبدیل می کند که عادت و تصور ما را از ظاهر یک یخچال یا قهوه ساز به کلی به هم می ریزد و ثابت می کند زندگی به سبک اسمگ چگونه است و خلاقیت مرز نمی شناسد.

محصولات اسمگ و آمازون

همزن مدل SMF01

همزن مدل SMF01 برند اسمگ، وسیله مناسبی برای مخلوط کردن مواد خوراکی است. این مدل، از طراحی هنرمندانه ای برخوردار است. خطوط

باریک و زیبا و روکش براق و مات بدنه آلومینیومی آن ظاهر جذابی به این مخلوط کن داده است. این وسیله در رنگ های مختلف مانند کرم، سیاه، قرمز، آبی روشن و نقره ای تولید می شود.

این همزن، غیر از ظاهر زیبایش، ویژگی های کاربردی خوبی هم دارد و دارای سه وسیله جانبی، یک کاسه ۴,۸ لیتری، ۱۰ حالت سرعت، امکان حرکت چرخشی مخلوط کننده است. همچنین پایه های بدون لغزش و یک خروجی اضافی برای ابزارهای دیگر مانند برش زن اسپاگتی یا چرخ گوشت دارد که این مدل را به وسیله ای متنوع و کاربردی در آشپزخانه تبدیل کرده است.

با استفاده از دکمه ای که پشت این همزن تعبیه شده است، می توان سر آن را به راحتی جدا کرد یا محکم سرجایش گذاشت. اما این مخلوط کن بسیار سنگین است و به دلیل اینکه جثه بزرگی دارد، به راحتی درون کابینت جا نمی شود. در عین حال قیمت آن بسیار بالاست.

قهوه ساز مدل ECF01

قهوه ساز اسمگ در رنگ های مختلف کرم، قرمز، آبی یا مشکی تولید می شود. بدنه آن کاملا صیقلی و درخشان است. مخزن آب آن، یک لیتر ظرفیت دارد و به راحتی از دستگاه جدا می شود. همچنین روی این مخزن، دری تعبیه شده است که می توان از آن قسمت، درون مخزن، آب ریخت. همچنین چراغ نشانگر قرمزی روی سینی دستگاه وجود دارد که در زمان لزوم، به شما هشدار تخلیه آب می دهد.

اگر از لیوان بلند استفاده می کنید، می توانید سینی دستگاه را کنار بگذارید و فقط لیوان تان را بگذارید.

از لوازم جانبی این قهوه ساز می توان به پورتافیلتر و دو تا فنجان  و قاشق آن اشاره کرد. پورتافیلتر بخشی در قهوه ساز است که قهوه آسیاب شده برای عصاره گیری قهوه در آن قرار می گیرد.

در ضمن این دستگاه دارای فناوری ترموبلاک است که حرارت را تنظیم می کند و جلوی داغ شدن بیش از حد را می گیرد.

کتری مدل KLF03

کتری برند اسمگ مدل KLF03، نسبت به سایر کتری های برقی قیمت بالاتری دارد. اما این کتری برقی در عین حال، یکی از سریع ترین کتری ها در به جوش آوردن آب است. طراحی این محصول، شیک و زیباست و آن در رنگ های مختلف تولید می شود. می توان لوگوی برند اسمگ را به راحتی روی کتری از هر طرف مشاهده کرد.

سیم ۷۴ سانتی متری آن، استفاده از این دستگاه را راحت می کند. دسته آن محکم و راحت است. درضمن این کتری دارای فیلتر رسوب گیر است که املاح موجود در آب را به خود جذب می کند. این کتری ۳ کیلووات توان الکتریکی دارد و ۱ لیتر آب را در مدت ۲ دقیقه و ۵ ثانیه به جوش می آورد. در ضمن نسبتا بی سروصداست و با فشردن یک دکمه، می توان در آن را باز کرد.

توستر مدل TSF01

این توستر شیک و زیبا که در ۶ رنگ مختلف تولید می شود، مناسب هر آشپزخانه ای است. طراحان این محصول مانند محصولات دیگر اسمگ، نگاهی به سبک دهه ۵۰ و ۶۰ داشته اند. بنابراین از خطوط صاف و زاویه های تند در این توستر استفاده نشده است.

این توستر دارای دو شیار جای نان است و حرارت آن و مقدار برشته کردن نان تا ۶ درجه قابل تنظیم است. همچنین عرض هر کدام از شیارها آنقدر زیاد است که می توان دو عدد نان را برای تست کردن در آن قرار داد.

همچنین با این توستر، می توان نان مورد نظر خود را به شکلی تست کرد که کاملا ترد، نیمه  ترد یا نرم باشد. در ضمن، این دستگاه دکمه توقف هم دارد تا کاربر بتواند مقدار تردی نان را بررسی کند.

با این توستر می توانید نان ها و شیرینی های حلقوی را هم به راحتی تست کنید، به طوری که قسمت زیر آن تست شود و روی آن نرم باقی بماند. درضمن نان های یخ زده را با این دستگاه می توانید به راحتی گرم کنید و در عین حال به رنگ طلایی درآورید. کیفیت مواد به کار رفته در این توستر بسیار عالی است و پایه های آن، ضدلغزش هستند. البته به دلیل کیفیت بالای این محصول، قیمت آن هم بالا است.

مخلوط کن مدل BLF01

طرح مخلوط کن مدل BLF01، هم مانند دیگر لوازم خانگی اسمگ، از طراحی های دهه  ۱۹۵۰ الهام گرفته است و در ۷ رنگ مختلف تولید شده است. بنابراین می توانید رنگی را که مناسب آشپزخانه تان است، انتخاب کنید. استفاده از این مخلوط کن، بسیار آسان و راحت است. مجهز به ۴ سرعت مختلف است و تنظیمات مربوط به مخلوط کردن مواد مختلف مانند یخ و همچنین درست کردن اسموتی دارد.

ظرفیت پارچ این مخلوط کن، ۱,۵ لیتر است و از نوعی پلاستیک به نام تریتان تولید شده و به همین دلیل بسیار محکم و بادوام بوده و مقاومت خوبی در برابر ضربه، خراشیدگی و حرارت دارد. لوازم جانبی این دستگاه را می توان با خیال راحت در ماشین ظرفشویی شست و صدمه ای به هیچ یک وارد نمی شود.