داستان یک برند، پورشه(porsche)

پورشه (Porsche)

پورشه یکی از آشنا ترین نام ها در صنعت خودروسازی است.

زمانی که به خودروهای پورشه فکر می­ کنیم، سرعت، قدرت، زیبایی و فناوری به ذهن خطور می­ کند. این شرکت که دفتر مرکزی آن در شهر اشتوتگارت آلمان قرار دارد. این شرکت به تولید خودروهای اسپرت، شاسی بلند و سدان مشغول است که از میان آن ها می­ توان به پورشه باکستر، پورشه 911، پورشه پانامرا، پورشه ماکان و پورشه کاین اشاره کرد.

سرآغاز پورشه

داستان یک برند، بخش اول

فردیناند پورشه در سال 1931 شرکت پورشه را تاسیس کرد، که در زمینه طراحی و توسعه موتورهای اتومبیل، همچنین ارائه خدمات مهندسی و مشاوره فعالیت خود ر آغاز نمود.

یکی از نخستین طرح هایی که شرکت تازه تاسیس پورشه در آن مشارکت نمود، پروژه ای تحت عنوان فولکس واگن بود، که در زبان آلمانی ماشین مردم معنا می ­دهد.

شرکت پورشه از سوی دولت آلمان نازی برای طراحی نخستین اتومبیل فولکس واگن، دعوت به کار شد. خودرو تولید شده فولکس واگن بیتل نام داشت که امروزه به عنوان یکی از موفق ترین اتومبیل­ های تولید شده در تاریخ خودروسازی شناخته می شود. پورشه بر اساس همین طراحی اولین خودروی خود را به نام پورشه 64 را طراحی کرد.

پورشه در طول جنگ جهانی دوم

با آغاز جنگ جهان دوم، شرکت پورشه شروع به تولید خودروهای نظامی برای ارتش آلمان کرد.

در پایان جنگ، کارخانه پورشه توسط متفقین اشغال شد و فردیناند پورشه به دلیل جنایات جنگی دستگیر و 20 ماه بازداشت شد. در این زمان فرزند ارشد او فری پورشه مه ریاضیات را در مدرسه و مکانیک را نزد پدرش آموخته بود، کنترل کارخانه را بدست گرفت و پورشه 356 را مطابق میل خود طراحی کرد.

موفقیت این خودرو و مرگ فردیناند پورشه در سال 1951 دلیلی بود برای اینکه فری پورشه راه پدر را ادامه دهد. یکی از معروف ترین طراحی های وی پورشه اسپایدر 550 بود مه در مسابقات مختلف نیز موفقیت های مختلف کسب کرد.

با مرور زمان پورشه مسیر خود را پیدا کرده بود و به سمت طراحی خودروهای اسپرت تر روی آورده بود.

فرزند فری پورشه، فردیناند الکساندر و تیمش شروع به کار روی یک خودروی اسپرت دیگر کردند که پورشه 911  نامیده شد. میتوان گفت که پورشه 911 جز یکی از معروف­­ ترین و محبوب ­ترین مدل­ های پورشه دانست.

پورشه در دهه های 1970 و 1980

در سال 1972 پورشه از یک شرکت مالکیت خصوصی به یک شرکت عمومی تغییر پیدا کرد.

این یعنی تصمیم گیرندگان جدید پورشه نه یک فرد بلکه اعضای هیئت مدیره بودند. دو سال بعد در نمایشگاه خودروی پاریس، این شرکت از پورشه 911 توربو رونمایی کرد که بلافاصله محبوبیت زیادی کسب کرد.

در سال 1975 پورشه 924 عرضه شد که مسیری متفاوت برای پورشه بود چون از موتور جلو بهره می برد که تماما از آلیاژ آهن درست شده بود.

در سال 1981، پورشه 924 به تولیدات این کارخانه اضافه شد.

در سال 1985 پورشه 959 مهم معرف شد که در مسابقات رالی مختلف افتخارت زیادی کسب کرد، از جمله این موفقیت ها میتوان به پیروزی در رالی پاریس داکار اشاره کرد.

یکی دیگر از جهش های پورشه در زمینه فناوری زمان رخ داد که در سال 1988 پورشه 911 کاررا عرضه شد که اولین خودروی این شرکت بود که از فناوری انتقال قدرت چهار دیفرانسیل استفاده می کرد.

پورشه از 1990 تا امروز

داستان یک برند، بخش اول

در سال 1991 پورشه گامی بلند در زمینه ایمنی برداشت و تبدیل به اولین خودروسازی شد که در تمام مدل هایش از کیسه هوا برای راننده و سرنشین استفاده می کند.

ر سال 1996 و پس از سه سال و نیم طراحی، پورشه باکستر وارد خط تولید شد. در همین سال پورشه به رکورد تولید 1 میلیون خودرو دست پیدا کرد.

در سال 1998 فری پورشه در سن 88 سالگی از دنیا رفت ولی باز هم پورشه روز به روز به موفقیت های بیشتری دست پیدا کرد. در هین سال با پورشه 911 جی تی 1 در مسابقه لمانز رتبه های اول و دوم را کسب کرد.

موفقیت های پورشه با خود با خودرو های سوپر اسپرت و عملکرد بالایی مثل پورشه باکستر اس و پورشه کاررا جی تی ادامه پیدا کرد.

در سال 2002 پورشه با یک ریسک بسیار بزرگ با مدل پورشه کاین وارد عرصه خودرو های شاسی بلند شد. موفقیت این خودرو باعث شد مدل های دیگری از جمله پورشه کاین توربو و پورشه کاین توربو اس میز وار بازار شوند.

یکی دیگر از محصولات جدید پورشه، سدان چهار در پانامرا بود که بلافاصله تبدیل به یک خودروی محبوب و دوست داشتنی شد.

امروزه پورشه با فروشی بیش از 25.5 میلیارد دلار یکی از مطرح تریم نام ها در عرصه خودرو های لوکس و اسپرت است.

این برند در سال 2017 در سراسر جهان بیش از 245 هزار دستگاه فروخت و در بازار های مختلف مثل خودرو های سوپر اسپرت و شاسی بلند های بزرگ و لوکس حضوری فعال دارد.

ایگرد

شما می توانید از سایت آمازون کتاب هایی که در مورد این برند هست را مشاهده و از طریق ایگرد خریداری کنید