دث استرندینگ؛ همه چیزهایی که باید درباره بازی جدید کوجیما بدانید

هیدئو کوجیما را می‌شناسید؟ هیدئو کوجیمای 56 ساله، یکی از تاثیرگذارترین افراد در صنعت بازی‌های ویدئویی دنیا است. او یک طراح بازی ژاپنی است که نزدیک به ۳۴ سال در حوزه تولید بازی فعالیت کرده و در بین گیمرها طرفداران بسیاری دارد. طراح و کارگردان بی‌نظیر بازی‌های متال گیر، چند سالی است که از شرکت کونامی جدا شده و روی بازی جدید خود به اسم دث استرندینگ Death Stranding کار می‌کند. این بازی عجیب بعد از گذشت 3 سال از رونمایی اولیه‌اش در سال 2016 و انتشار چندین تریلر، هنوز هم رازهای سر به مهری دارد که کسی نتوانسته موشکافی کند. بازی Death Stranding قرار است در تاریخ ۲۱ آبان ماه به صورت انحصاری روی کنسول پلی‌استیشن 4 عرضه شود. ظاهرا نصب دث استرندینگ ۵۵ گیگابایت از فضای پلی استیشن ۴ را به خود اختصاص می‌دهد. برخی گمانه‌زنی می‌کنند که در  اوایل تابستان سال ۲۰۲۰ روی کامپیوترهای شخصی هم به دست گیمرها می‌رسد.

نام بازی  Death Stranding از کجا آمده است؟

به پدیده‌ی به ساحل نشستن نهنگ‌ها و دلفین‌ها Stranding گفته می‌شود. اگر آن‌ها زنده به ساحل برسند،  Live stranding و در غیر این صورت، Death stranding اتفاق می‌افتد. با این‌که در تریلر بازی استخوان‎‌های یک جانور آبزی را در ساحل می‌بینیم، ولی این عنوان جدای معنی لغتی، به پدیده‌ای اشاره دارد که دنیای خیالی بازی را نابود کرده است. به گفته هیدئو کوجیما، مردم این سرزمین به دور خود حصارهای گوناگونی کشیده‌اند تا بتوانند در دنیایی ایزوله و در انزوای کامل زندگی کنند. بازی دث استرندینگ سبک جدیدی از یک بازی اکشن در محیط باز است که بازیکنان باید برای ایجاد ارتباط با این شهرهای ایزوله و یک اجتماع از هم پاشیده شده تلاش کنند. تمام اتفاقات داستان به ‌وسیله استرندزها با هم مرتبط می‌شوند. انگار کاربران در نقش سم پورتر بریجز باید قدم به قدم طنابی را دنبال کنند و اتفاقات را به هم متصل کنند. هرچه آن‌ها با بازیکنان بیشتری از سرتاسر دنیا ارتباط برقرار کنند، بیشتر پیشرفت می‌کنند. بازیکن‌ها مجموعه‌ای از ماموریت‌های مختلف را برعهده می‌گیرند و می‌توانند به اختیار خود و با توجه به سبک مورد علاقه‌شان، ماموریت‌ها را به انجام برسانند.

گیم پلی بازی چگونه خواهد بود؟

همان‌طور که از تریلر بازی پیداست ،گرافیک فوق العاده‌ای در انتظار بازیکن‌ها است. حرکات واقعی شخصیت‌ها مبتنی بر فوتوگرامتری و ضبط حرکات از مشخصه های اصلی آن است . بازی در کنار بخش تک نفره، امکاناتی برای بازی چند نفره نیز در خود دارد .سبک گیم‌ پلی بازی Death Stranding به خود بازیکن باز می‌گردد. می‌توان مراحل را با سلاح‌های بزرگ و یا با کمک وسایل نقلیه به پایان رساند، یا حتی به صورت مخفی‌کاری مراحل را انجام داد. سلاح‌های مختلف Death Stranding  بسیار با دیگر بازی‌ها فرق می‌کنند و منطق خاص خودشان را دارند. مرگ در این بازی به معنای تمام شدن و شروع دوباره بازی نیست. هر تغییری که در دنیای قبل از مرگ یا بعد از آن باقی بگذارید، در مراحل بعدی هم با شما خواهد بود. پس گیم پلی شما هیچ شباهتی با دوستتان ندارد. نقش اصلی بازی Death Stranding به (نورمن ریدس)، بازیگر معروف واکینگ دد سپرده شده است. ضد قهرمان بازی (مدز میکلسن)، بازیگر نقش اصلی سریال هانیبال است. بازیگران بزرگ دیگری مثل (لئا سیدو) هم حضور دارند.

این بازی در کجا و چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

به طور کلی بازی در آمریکایی می‌گذرد که دچار اتفاقات ناشناخته و عجیبی شده است. به دنبال این حوادث، بخش زیادی از آمریکای شمالی از بین رفته و ناپدید شده است. این طور به نظر می‌رسد که انسان‌ها به دلیل نامعلومی به سرزمین مرگ کشانده می‌شوند. عده‌ای هم خودشان را در مناطقی قرنطینه کرده‌اند تا از مرگ جان سالم به در ببرند. اما نیروهای ماوراءطبیعی دست از سر آن‌ها بر نمی‌دارند. آن‌ها می‌خواهند همه انسان‌ها را از بین ببرند اما چرا؟ به زودی خواهیم فهمید.

بازیکن جای چه شخصیتی قرار دارد و هدف او چیست؟

کاربران بازی در نقش سم پورتر بریجز قرار می‌گیرند. او مامور سازمانی به نام بریجز-Bridges است. سم توسط رییس جمهور ایالات متحده آمریکا مامور می‌شود تا با همکارانش به بازسازی آمریکا و بازگشت مردم به زندگی عادی کمک کنند. آن‌ها به شهرها و بیابان‌های مختلف سفر می‌کنند و بین آن‌ها ارتباطی به نام استرندز-Strands برقرار می‌کنند. استرندزهای مختلف باعث می‌شوند که شبکه‌ای به نام شبکه چیرالChiral- تقویت شود.  این شبکه اجازه می‌دهد افراد بیشتری بتوانند ارتباط خود را حفظ کنند و ترس خود را برای فرار از یک محیطی که کاملا در انزوا و تنهایی قرار دارد، پشت سر بگذارند. سم در طول ماموریت خود با موجوداتی ماوراء طبیعی و یکسری نیروهای شورشی مواجه می‌شود. یک اتفاق عجیب دیگر هم در بازی رخ می‌دهد. یک باران زمان که تایم فال نام دارد. این باران ماوراء طبیعی با برخورد به هر چیزی سن آن را بالا می‌برد. پس از اتفاقاتی که در بازی دث استرندینگ رخ داده، مرز بین مرگ و زندگی کم‌رنگ می‌شود. تفکرات یک طراح بازی شرقی در اینجا رنگ خود را پس داده و موجب شده مرده‌ها بتوانند به سرزمین زنده‌‌ها رفت و آمد کنند.

این داستان عجیب نه تنها شکل تعامل سم با این دنیا را شکل داده، بلکه یک نوع شبکه بازی هم میان گیمرها خلق کرده است. هرچقدر که در بازی بیشتر پیشرفت کنید، ارتباط بیشتری با ملت‌های مختلفی که در شهرها شکل گرفته‌اند برقرار کنید، استرندزهای جدیدی به وجود می‌آید. اگر ارتباط‌های سم با اطراف کم باشد، او توانایی پیشرفت در بازی را ندارد. اگر سم به خارج از محیط شبکه‌ای که به وجود آورده برود، از شبکه قطع شده و نمی‌تواند از کمک‌های آن استفاده کند. این کمک‌ها شامل نقشه، ابزار، سلاح، خانه‌‌های امن و تدارکات مختلف می‌شود.

بی‌تی‌ها یا  The Beached Things

بعد از اتفاقاتی که در بازی دث استرندینگ رخ داده، موجودات پلیدی به نام The Beached Things یا  BTپدیدار شده‌اند که دشمن تمام موجودات زنده هستند. آن‌‌ها می‌توانند هر چیزی را که بخواهند به دنیای مرده‌ها بفرستند. تنها کسی که به سم کمک می‌کند بی‌بی است. ‌بی‌بی یک موجود زنده است که به نظر می‌رسد هنوز در کیسه جنینی‌اش بوده و به دنیا نیامده است. این کودک در مرز دنیای زنده‌ها و مرده‌ها قرار دارد و می‌تواند از هر دو جهان اطلاعاتی به دست آورد. سم باید همیشه از او مراقبت کند و همراه خود نگه دارد. زمانی که BTها به سم نزدیک می‌شوند، بی‌بی با استفاده از رادار متوجه حضورشان می‌شود. این توانایی به سم کمک می‌کد تا بدون تماس با BTها از کنارشان عبور کند. BTها هم مدل‌های مختلفی دارند. گروهی که بیشتر با سم درگیر می‌شوند، Gazers نام دارند که شبیه به یک روح سیاه شناور هستند. آن‌ها هم با استرندزهای خودشان به دنیای مردگان متصل شده‌اند. اگر سم نتواند از دست آن‌ها فرار کند، به داخل سیاهی ناشی از BTها فرو می‌رود و سرانجام به دنیای مرده‌ها منتقل می‌شود.

زمان زیادی به انتشار این بازی نمانده است. اگر بیشتر از این می‌خواهید بدانید، بهتر است صبر کنید. چراکه خطر اسپویل وجود دارد. برای خرید آنلاین بازی اورجینال و یا خرید پلی استیشن 4 به کمک نیاز دارید؟ ایگرد امکان تجربه بهترین خرید از آمازون را برای شما فراهم کرده است.