راهنمای انتخاب بهترین کارت های گرافیک

اگر در حال خرید یا ارتقا رایانه شخصی خود هستید، کارت گرافیک حتی از پردازنده برای شما حیاتی تر خواهد بود. متأسفانه خرید بهترین کارت گرافیک آنقدرها هم آسان نیست. از مانیتور مورد استفاده تا تنظیمات بازی و نرم افزاری که می خواهید در سیستم خود اجرا کنید، نکته های قابل توجهی وجود دارد. در زیر لیستی از مواردی که هنگام خرید کارت گرافیک باید به آن ها توجه کنید را بررسی خواهیم کرد.

پردازنده گرافیکی (GPU)

قلب تپنده هر کارت گرافیکی پردازنده آن است. انجام کلیه محاسبات و ترسیمات گرافیکی بر عهده پردازنده گرافیکی است و مهم ‌ترین شاخصه هر کارتی است که به خوبی در مدل آن به چشم می‌خورد. پردازنده گرافیکی بسیاری از خصوصیات کارت را تعیین می‌کند از این رو یک کارت بر اساس مدل پردازنده گرافیکی آن شناخته می‌شود. (برای نمونه RTX 2070 ،  GTX 1660 و…)

حافظه ویدئویی

از نظر اهمیت و تاثیر در عملکرد؛ حافظه ویدئوی در جایگاه دوم و پس از پردازنده گرافیکی جای می‌ گیرد. حجم حافظه ویدئویی بر اساس گیگابایت است و اشتباهاً از سوی برخی افراد معیار اثرگذاری آن را همین قرار می ‌دهند. اما ظرفیت اسمی نمی ‌تواند نشان دهنده کارایی واقعی باشد و برای نمونه یک کارت 1 گیگابایتی می ‌تواند از یک کارت 4 گیگابایتی حافظه ویدئویی مفید تری داشته باشد. این عامل تاثیر گذار «پهنای باند حافظه» است.

پهنای باند حافظه

مقدار حافظه ‌ای است که در یک ثانیه، پردازنده گرافیکی به آن دسترسی دارد و هرچه که مقدار آن بیشتر باشد معمولاً بهتر است (مگر اینکه پردازنده گرافیکی در بکارگیری آن ناتوان باشد). اما این عامل کلیدی مستقیماً از ظرفیت اسمی ناشی نمی‌ شود و نسل حافظه بکار رفته، رابط پهنای حافظه (Bus) و فرکانس حافظه، عواملی هستند که پهنای باند حافظه را تعیین می ‌کنند.

عوامل تاثیر گذار در انتخاب کارت گرافیک

عوامل تاثیر گذار در انتخاب کارت گرافیک

کاربری

کارت‌ های گرافیک را می ‌توان بر اساس کاربری که برای آن طراحی شده‌اند دسته بندی کرد. کاربری را می‌توان اصلی ترین عامل در انتخاب یک کارت گرافیک دانست، چراکه بسیاری از عوامل نخست از کاربری که کارت برای آن طراحی شده است ناشی می‌ شود. در ادامه به معرفی کاربری‌ های اصلی می ‌پردازیم.

خروجی گرفتن تصویر

زمانی یکی از اصلی ترین هدف کارت ‌های گرافیک خروجی گرفتن تصویر بود و اغلب محاسبات پردازشی را پردازنده مرکزی (CPU) انجام می ‌داد. اما امروزه این مسئله به کلی منتفی شده است و با ورود پردازنده گرافیکی تعبیه شده یا مجتمع که بعضاً از آن به عنوان آنبورد یاد می ‌کنند، دیگر برای خروجی گرفتن تصویر و انجام امور پردازشی مربوط به آن، نیازی به کارت گرافیک مستقل نیست و می‌ توان از پردازنده گرافیکی تعبیه شده برای این کار بهره گرفت.

چند رسانه ای

این کاربری را می‌ توان به نمایش محتوا های ویدئویی با کیفیت تفسیر کرد، برای نمونه تماشای ویدئو‌ ها و فیلم ‌های Full HD یا سه بعدی. برای چنین کاربری باز هم پردازنده‌ های گرافیکی پاسخگو خواهند بود اما اگر کارایی بهتری می‌ خواهید کارت‌ هایی نظیر GeForce GT 1030 کارایی بهتری ارائه می‌ کنند. البته کارت‌ های ذکر شده را می‌ توان برای کارهای دیگری نظیر گیمینگ با وضوح پایین و یا اجرای بازی‌های قدیمی به خدمت گرفت اما خرید آن‌ها توجیه زیادی ندارد و بهتر است که هزینه آن صرف خرید یک CPU قدرتمند ‌تر و دارای پردازنده گرافیکی مجتمع بهتری شود.

گیمینگ

اصلی ترین کاربرد کارت گرافیک‌ های امروزی گیمینگ است. برای این کاربری سازندگان پردازنده ‌های گرافیکی محصولات خود را با سری‌ های خاصی مشخص کرده‌اند. انویدیا پردازنده ‌های گرافیکی خود را با GTX و RTX و AMD آن را با RX مشخص کرده است.

تفاوت میان مدل های مختلف از نظر پردازنده گرافیکی

تفاوت میان مدل های مختلف از نظر پردازنده گرافیکی

کارت‌ های گرافیک از نظر طراحی، در دو گونه مرجع (Reference) و سفارشی یا اختصاصی (Custom) عرضه می ‌شوند. مدل‌ های مرجع‌‌ همان مشخصات، طراحی، برد PCB و خنک کننده معرفی شده از سوی انویدیا یا AMD را دارا هستند. اما مدل‌ های سفارشی معمولاً خنک کننده بهتر، مدار تغذیه قوی ‌تر و بطور کلی برتری ‌هایی نسبت به مدل مرجع دارند. هم زمان مدل‌ های سفارشی قیمت بالاتری نسبت به مدل مرجع دارند.

خنک کننده

یکی از عوامل مهم در انتخاب کارت گرافیک از میان برند‌ های مختلف مبتنی بر‌‌ همان پردازنده گرافیکی؛ خنک کننده سفارشی است. خنک کننده‌ های سفارشی افزون بر زیبایی بیشتر، توانایی خنک سازی بیشتری نیز دارند و پردازنده گرافیکی، ماژول‌ های رگولاتور ولتاژ و تراشه‌ های حافظه را خنک‌تر از مدل مرجع نگه می ‌دارند و معمولاً از تعداد بیشتری لوله ناقل حرارت و فن‌ های با کیفیت‌ تر و کم صداتری نیز برخوردارند. برخی از این خنک کننده‌ ها تا زمانی که دمای پردازنده گرافیکی به آستانه مشخصی نرسد، تمامی فن‌ ها و یا تعدادی از آن‌ها را غیر فعال نگه می‌ دارند تا از صدای تولید شده کاسته شود.

اورکلاکینگ

بسیاری از پردازنده‌ های گرافیکی در قالب کارت ‌هایی با قابلیت‌ های ویژه ‌ای به منظور اورکلاکینگ عرضه می ‌شوند که در حالت اورکلاک کارت گرافیک با سرعت بیشتری کار می کند. با اینکه همه کارت‌ ها را می ‌توان اورکلاک کرد، اما این قابلیت خود به عوامل متعددی وابسته است و امکان پذیر بودن آن لزوماً به معنای مناسب بودن آن نیست. برای اورکلاکینگ به خنک کننده و مدار تغذیه قوی تری نسبت به مدل مرجع نیاز است و از این رو همه کارت ‌ها برای اورکلاکینگ مناسب نیستند. البته این مسئله به میزان اورکلاکینیگی که اعمال می‌ کنید بستگی دارد و برای تغییرات نا چیز، مدار تغذیه و خنک کننده قوی لازم نیست و می‌توان مدل مرجع را نیز اورکلاک کرد اما ممکن است که پایداری کافی نداشته باشد و دمای آن بالا‌تر از مقدار مجاز برود.

کانکتور تغذیه

برخی از کارت‌ های سفارشی و مخصوص اورکلاکینگ، به دلیل برخورداری از مدار تغذیه قوی‌تر نسبت به مدل مرجع، از کانکتور تغذیه بیشتری بهره می‌گیرند. برای نمونه ممکن است که مدل مرجع یک کارت گرافیک، تنها به یک کانکتور 6 پینی برای تامین توان مورد نیاز خود وابسته باشد اما یک کارت سفارشی با‌‌ همان پردازنده گرافیکی، از دو کانکتور 6 پینی و یا 8 پینی استفاده کند.