راهنمای انتخاب هدفون مناسب

هدفون وسیله ای است که در طول روز ساعت ها همراه ماست و بسیار حائز اهمیت است. امروزه برند های بسیاری به تولید انواع و اقسام هدفون می پردازند.

برای خرید یک هدفون همواره سوالاتی پیش می آید مانند اینکه یک هدفون خوب چه ویژگی هایی دارد؟ آیا تمامی هدفون های برند مانند JBL و یا سامسونگ و .. به صورت تضمین شده با کیفیت اند؟ انواع هدفون چیست؟

در ادامه این پست با ما همراه باشید تا با پاسخ به این سوالات شما را در خرید یک هدفون مناسب راهنمایی کنیم.

همچنین شما می توانید با مراجعه به پست های قبلی با جدیدترین هدفون ها و ایرباد های 2020 آشنا شوید

تفاوت بین هدفون، هدست و ایرفون:

قبل از هر چیزی باید به این سوال پاسخ دهیم که هدفون و هدست و ایرفون چه تفاوتی با یکدیگر دارند.

 هدفون،  وسیله ای است که از دو اسپیکر متصل به هم ساخته شده و روی گوش قرار می گیرد.

هدست، هدفونی است که مجهز به میکروفون است.

ایرفون بر خلاف، هدفون اسپیکری است که درون گوش قرار می گیرد.

انواع هدفون:

اور ایر یا دور گوش:

overear headphones

هدفون‌های اور ایر (Over-ear) به اندازه‌ی بزرگ خود، هنگام استفاده تمام لاله‌ی گوش را احاطه می‌کنند و دور آن قرار می‌گیرند. اندازه‌ی بزرگ این دسته از هدفون‌ها باعث شده است تا سازندگان بتوانند از درایور‌های بزرگ‌ و قدرتمند‌تری بهره ببرند که منجر به سطح بالاتر صدا و بیس عمیق‌تر می‌شوند. همچنین در هدفون‌های دور گوش، درایور‌ها در فاصله‌ی دورتری نسبت به پرده‌ی گوش قرار می‌گیرند که این موضوع منجر به ایجاد صدایی فراگیر و شبیه‌سازی تجربه‌ی موسیقی در استودیو‌ها می‌شود.

هدفون‌های دور گوش به واسطه‌ی پوشش کامل محیط اطراف لاله‌‌ی گوش، توانایی بالایی در جلوگیری از ورود نویز و صدای محیط دارند. با این حال به دلیل اندازه‌ی بزرگ این هدفون‌ها، قابلیت حمل پایین‌تری دارند.

نقاط قوت نقاط ضعف
بهترین کیفیت صدا قابلیت حمل ضعیف
باتری های حجیم با طول عمر بالا قیمت بالا نسب به سایر هدفون ها
راحتی بالا نیاز به آمپلی فایر برای پخش موسیقی
قابل استفاده برای طولانی مدت وزن بالا نسب به سایر هدفون ها
پوشش دهی کامل گوش

 

 

این ایر یا داخل گوش:

In ear headphones

 هدفون‌های این ایر در فاصله‌ی نزدیکی از پرده‌ی گوش قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل شاهد تولید کیفیت صدای بالایی از این دسته از محصولات هستیم. ایرفون‌ها همچنین به دلیل قرارگیری داخل گوش، به صورت قابل توجهی مانع از ورود نویز و صدای محیط به گوش می‌شوند.

ایرفون ها بدلیل اندازه ی کوچیک خود قابلیت حمل بالایی دارند و بسیار مناسب برای استفاده هنگام ورزش و فعالیت بدنی است.

 

نقاط قوت نقاط ضعف
قابلیت حمل بالا کیفیت صدای پایین نسب به سایر هدفون ها
عایق در برابر صدا و نویز گیر گره خورد سیم ها

مناسب برای انجام فعالیت

قرار گیری نا مناسب روی گوش

 

آن ایر یا روی گوش:

onear headphones

هدفون‌های آن‌ایر (On-ear) اندازه‌ی بزرگ‌تری نسبت به ایرفون‌ها دارند و روی لاله‌ی گوش قرار می‌گیرند. این دسته از هدفون‌ها صدا را مستقیم به داخل کانال گوش هدایت می‌کنند. با این حال هدفون‌های روی گوش، صدای محیط را به خوبی ایزوله نمی‌کنند و عموم مواقع صدای موسیقی در حال پخش نیز به محیط بیرون نشت پیدا می‌کند.

بسیاری از کاربران آن‌ایرها را راحت‌تر از هدفون‌های این‌ایر می‌دانند و همچنین این دسته از محصولات حرارت کمتری در داخل گوش ایجاد می‌کنند که در نتیجه در دراز مدت آسیب کمتری به سیستم شنوایی وارد می‌شود. با این حال هدفون‌های آن‌ایر به دلیل قرار گیری روی گوش‌ها، در استفاده‌ی طولانی منجر به آزار لاله‌‌‌ی گوش می‌شوند.

نقاط قوت

نقاط ضعف

قابلیت حمل مناسب عدم عایق بندی مناسب گوش
باتری های با طول عمر بالا

آسیب به لاله گوش در طولانی مدت

کیفیت صدای بهتر نشت صدا به بیرون

 

بی سیم یا بلوتوثی:

bluetooth headphones

با رشد و توسعه تکنولوژی و همه گیر شدن استفاده از موبایل هدفون های بی سیم و بلوتوثی بسیار پرطرفدار شده اند.

هدفون های بی سیم از باتری داخلی برخوردارند و با استفاده از بلوتوث به گوشی های همراه وصل می شوند و قابلیت پخش صدا پیدا می کند.

نقاط قوت نقاط ضعف
حذف سیم عمر کوتاه باتری
کیفیت بالای صدا تداخل امواج
توانایی بسیار بالا در پخش موسیقی عدم تطابق با گوشی های مدل قدیمی تر

 

مشخصات مهم هدفون ها:

عمر باتری:

امکان استفاده‌ی طولانی مدت از هدفون‌های بی‌سیم بدون نگرانی در خصوص اتمام شارژ آن‌‌ها، مولفه‌ای بسیار مهم است که هنگام خرید باید به آن دقت داشته باشید.

گوشی های قابل تعویض:

ایرفون‌ها عموما امکان تعویض سَری خود را دارند تا با استفاده از نمونه‌ی مناسب لاله‌ی گوش خود، بهترین و راحت‌ترین تجربه از موسیقی را داشته باشید.

قابلیت پخش صدای سه بعدی:

گوش انسان توانایی تشخیص جهت صدا را دارد. شرکت‌های سازنده نیز در تلاش هستند تا با پخش موسیقی از جهات مختلف به شبیه‌سازی محیط اتاق یا کنسرت بپردازند. عموما هدفون‌های دور گوش به دلیل فضای بزرگ‌تر، توانایی بیشتری برای این مساله دارند.

عایق بندی صدا:

هدفون‌های عایق صدا، به نحوی طراحی شده‌‌اند که به صورت فیزیکی از ورود نویز محیط و البته خروج صدا به محیط اطراف، جلوگیری کنند. تنها هدفون‌های پشت بسته در انواع دور-گوش و داخل-‌گوش، توانایی ایجاد محیطی ایزوله برای پخش موسیقی را دارند.

حذف نویز:

مهم‌ترین مشخصه‌‌ی هدفون‌های نویز کنسلینگ تجهیز به میکروفن و پردازنده‌ است. آن‌ها صدای محیط را ضبط کرده و سپس موج معکوسی ایجاد می‌کنند و آن را به هدفون‌ها دوباره باز می‌گرداند تا نویز موجود در محیط حذف شود.

مقاوت در برابر نفوذ آب:

در صورتی که نیاز به هدفون برای لذت از موسیقی هنگام ورزش دارید، نمونه‌های مقاوم در برابر نفوذ مایعات انتخاب به مراتب بهتری نسبت به انواع عادی خواهند بود. این دسته از هدفون‌ها در برابر تعرق کاربر نیز مقاوم بوده و بدین ترتیب در استفاده‌های طولانی و هنگام ورزش آسیب نخواهند دید.