راهنمای خرید دوربین های ورزشی مثل gopro

اگر بصورت حرفه‌ای اهل ورزش کردن باشید یا به تماشای آن بسیار زیاد علاقه داشته باشید، برای ثبت لحظات جذاب هیجانی به دوربین‌ ورزشی نیاز دارید. به دوربین‌های ورزشی، اکشن کمرا (Action Camera) نیز می‌گویند. برای تصویربرداری بهتر از لحظات ورزش یا هیجانی همچون رانندگی با سرعت دوربین‌های ورزشی انتخاب خوبی هستند.

راهنمای خرید دوربین های ورزشی مثل gopro

این نوع دوربین‌ها می‌توانند به بدن شما یا حتی حیوانات متصل شوند و فیلم‌برداری کنند. دوربین‌های ورزشی از مقاومت بالایی برخوردارند، کوچک و سبک‌اند و کار با آن‌ها بسیار ساده است.

در این مقاله قصد داریم انتخاب یک دوربین ورزشی خوب را برای شما آسان کنیم و پارامترهای پراهمیت در خرید این نوع دوربین را مورد بررسی قرار دهیم.

 • کیفیت تصویر

از مهم‌ترین پارامترهای مهم در خرید هر نوع دوربینی قطعا کیفیت تصویر است و دوربین‌های ورزشی از این قاعده مستثنی نیستند. اگر علت آنکه قصد خرید دوربین ورزشی پیدا کرده‌اید، صرفا امتحان کردن آن نیست و قصد دارید از هیجان‌هایتان فیلم‌برداری کنید، کیفیت تصویر اهمیت بالایی پیدا می‌کند.

این روزها رزولوشن 4k بالاترین کیفیت تصویر است که دوربین‌های دارای این مقدار رزولوشن تصویر از قیمت بالاتری نسبت به دیگر مدل‌ها برخوردارند. مدل‌های رده پایین‌تر از رزولوشن‌های 1080p و 720p برخوردارند که کیفیت تصویرهای این دوربین‌ها نیز در سطح خوبی قرار دارند.

دقت داشته باشید که اگر دستگاه پخش‌کننده‌ی با کیفیت 4K نداشته باشید، خرید دوربینی دارای چنین رزولوشنی بی‌فایده است.و

نکته‌ی دیگر در کیفیت فیلم‌برداری این دوربین‌ها، نرخ فریم فیلم‌برداری است. نرخ فریم یک دوربین ورزشی معقول باید حداقل 30fps باشد و داشتن روان‌ترین تصاویر با دوربینی با نرخ فریم 60fps ممکن خواهد بود.

 • طراحی بدنه

دوربین‌های ورزشی اکثرا طراحی جعبه‌ای، گلوله‌ای و مکعبی دارند که هر یک از این طراحی‌ها برای نوعی از استفاده مناسب‌ترند. در ادامه به معرفی بیشتر این طراحی‌ها می‌پردازیم.

 • طراحی جعبه‌ای و مکعبی

اکثر دوربین‌های ورزشی طراحی جعبه‌ای یا مکعبی دارند. این دوربین‌ها با تمام لوازم جانبی فیلم‌برداری قابل استفاده‌اند. دوربین‌های با طراحی جعبه‌ای بیشتر برای اتصال به قفسه سینه مناسب‌اند.

 • طراحی گلوله‌ای

دوربین‌های گلوله‌ای سازگاری کمتری با لوازم جانبی دارند و به همین علت از از محبوبیت کمتری نیز برخوردارند. این مدل از دوربین‌های ورزشی برای اتصال به فرمان دوچرخه، اسکوتر، اسکیت‌برد و کلاه ایمنی مناسبند.

 • طراحی کوچک

اگر تحرک بالایی دارید، خرید یک مینی اکشن کمرا انتخاب بهتری برای شما است چرا که طراحی جمع و جوری دارند و از سازگاری بالایی برخوردارند.

 • مقاومت در برابر آب

اگر قصد دارید در زیر باران یا در رودخانه‌ها از دوربین ورزشی خود استفاده کنید باید دوربینی ضدآب انتخاب کنید. اگر دوربینی غیرضدآب خریداری کرده‌اید، برخی مدل‌های دوربین‌های ورزشی از قاب‌هایی برخوردارند که آب به داخل آن‌ها نفوذ نمی‌کند.

 • عمر باتری

دوربین‌های ورزشی عمر باتری‌های طولانی ندارند و اکثرا بین یک تا سه ساعت فیلم‌برداری دوام باتری دارند. عمر باتری با توجه به استفاده از قابلیت‌های مختلف دوربین از جمله بلوتوث، وای‌فای و کیفیت فیلم‌برداری کوتاه‌تر می‌شود.

افراد معمولا ترجیح می‌دهند دوربین‌هایی با عمر باتری طولانی‌تر را خریداری کنند، اما داشتن عمر باتری زیاد به بالاتر بودن قیمت منجر می‌شود. اگر حمل کردن یک پاوربانک برایتان سختی خاصی ندارد، بهتر است حساسیت به عمر باتری را کنار بگذارید و از پاوربانک در موارد نیاز استفاده کنید.

 • قابلیت‌های ارتباطی

در صورتی که دوربین ورزشی‌تان دارای صفحه نمایش نباشد، امکان ارسال سریع فیلم‌ها به گوشی و کامپیوتر اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل امکانات مربوط به قابلیت‌های ارتباطی از اهیمیت بالایی برخوردار می‌شود.

هم‌چنین برای اتصال لوازم جانبی از طریق وای‌فای به دوربین‌تان به این امکانات نیاز خواهید داشت.

 • حافظه ذخیره‌سازی

اگر بخواهید از بهترین کیفیت دوربین خود استفاده کنید، به کارت حافظه با سرعت بالا نیاز دارید. اگر کارت حافظه دوربین‌تان از سرعت بالایی در نوشتن برخوردار نباشد، می‌تواند باعث افت فریم در تصاویر فیلم‌برداری شده بشود.

با توجه به نکات ذکر شده، کارت‌های حافظه‌ی کلاس ۱۰ حداقل انتخاب خوب شما می‌تواند باشد. اغلب در دوربین‌های ورزشی استاندارد UHS-II وجود دارد که سرعت نوشتن تا 312 MB/s در کارت‌های رده بالا را به ارمغان می‌آورد.

 • راهنمای خرید دوربین های ورزشی مثل goproلوازم جانبی

برای آنکه بهترین استفاده از دوربین‌های ورزشی داشته باشید و بتوانید در شرایط‌های مختلف از دوربین‌تان استفاده کنید به لوازم‌های جانبی نیاز خواهید داشت که در ادامه به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • مونوپادها

امروزه استفاده از مونوپادها (دسته‌های نگه‌دارنده) در عکس‌های سلفی نقش مهمی را ایفا می‌کند. اگر برای فیلم‌برداری با دوربین ورزشی‌تان نیاز به مونوپاد داشته باشید باید دقت کنید که مونوپادهای مورد استفاده در این نوع دوربین‌ها باید از استحکام بیشتری برخوردار باشند.

 • پایه‌های نگه‌دارنده

برای اتصال دوربین ورزشی به دوچرخه، کلاه‌ایمنی، اسکیت‌برد و … به پایه‌های نگه‌دارنده یا مانت نیاز است. این پایه‌ها بوسیله‌ی پیچ و مهره دوربین را به لوازم مختلف متصل می‌کنند.

 • بندهای نگه‌دارنده

از بندهای نگه‌دارنده، برای اتصال دوربین‌های ورزشی به قفسه‌ی سینه یا در برخی اوقات برای اتصال دوربین به حیوانات خانگی و فیلم‌برداری از دید آن‌ها استفاده می‌شود.

برای خرید دوربین ورزشی و انتخاب از میان مدل‌های مختلف و متنوع، می‌توانید به سایت معروف آمازون مراجعه کنید و خرید با واسطه از این سایت و با کمک سایت ایگرد انجام دهید.

از معروف‌ترین دوربین‌های ورزشی که احتمالا اسم آن را شنیده‌اید، دوربین‌های GoPro  هستند. این دوربین‌ها توسط یک شرکت آمریکایی تولید می‌شوند که به تولید دوربین‌های با کیفیت می‌پردازد.