زندگی نامه موسسین آمازون، بخش دوم

مکنزی بزوس

تنها موسس شرکت آمازون خود جف بزوس بود و دیگر افراد در برهه‌ای از فعالیت آمازون با جف همکاری داشتند. یکی از این افراد همسر سابق جف، مکنزی بود که در سال 1993 با وی ازدواج کرد و پس از نقل مکان به سیاتل در راه اندازی این شرکت همراهی بسیاری داشت.

او رمان نویس است و کتاب‌های آزمایش لوتر آلبرایت در سال 2005 و دام‌ها در سال 2013 از وی چاپ و برنده جوایزی مانند جایزه کتاب آمریکا شدند. مکنزی در اوایل سال 2019 پس از 25 سال زندگی مشترک با جف بزوس از همسرش جدا شد. جف و مکنزی دارای 4 فرزند هستند که یکی از آنها را به فرزندی قبول کرده‌اند.

مکنزی پس از جدایی 4 درصد از سهام آمازون را بدون حق رأی دریافت کرد که معادل 36 میلیارد دلار می‌باشد و به صورت توافقی از جف بزوس جدا شد. او با این ثروت در سال 2019 به سومین زن ثروتمند جهان تبدیل شد.

مکنزی بزوس همسر سابق جف بزوس
جف و مکنزی بزوس

تاد تاربرت – Todd R. Tarbert

تاد اولین وکیل شرکت آمازون بود که زمانیکه جف در حال راه اندازی سایت آمازون بود با او به همکاری پرداخت. جف اولین بار نام کادابرا را برای شرکت خود انتخاب کرده بود. زمانیکه جف و تاد در حال مکالمه تلفنی بودند به این موضوع رسیدند که این نام از پشت تلفن با تلفظ اشتباه به گوش می‌رسد.

پس از آن بیزوس تصمیم گرفت نام شرکت را Relentless به معنی بی‌رحم قرار دهد اما این بار دوستان او وی را از این تصمیم منصرف کردند و آن را چندان جالب نمی‌دانستند تا اینکه نام آمازون از روی جنگل و رودی در آمریکا انتخاب شد.

تاد در حال حاضر موسس و مدیر برند Semble است که در زمینه ارائه راه حل‌های مالی به افراد کمک می‌کند

تاد تاربرت از مدیران ارشد آمازون
تاد تاربرت

شل کافان –  Shel Kaphan

کافان اولین کارمند رسمی شرکت آمازون از سال 1994 تا 1999 میلادی بود. کافان وظیفه برنامه نویسی آمازون را بر عهده داشت. او در ابتدا معاون بخش تحقیقات و توسعه آمازون شد و در زمان ترک شرکت آمازون به عنوان مدیر ارشد تکنولوژی فعالیت می‌کرد.

شل کافان در حال حاضر بازنشسته شده است و به کارهای خیریه و انجام امور مورد علاقه‌اش مشغول است. جف و کافان با یکدیگر ایده راه اندازی یک استارت آپ را دنبال می‌کرد و فکرها و خلاقیت‌های زیادی را در این زمینه ارائه داد؛ اما هیچ وقت نتوانست عنوان یکی از بنیانگذاران آمازون را دریافت کند.

جف بیزوس درباره کافان گفته است: “کافان مهمترین شخص در تاریخ شرکت آمازون است.”

شل کافان، از مدیران ارشد آمازون
شل کافان

اندرو جسی – Andrew R. Jassy

اندرو جسی در سال 1997 یعنی سه سال پس از تأسیس شرکت آمازون به این تیم ملحق شد. او در سال 2003 سرویس‌های وب آمازون (aws – amazon web services) را پیاده سازی کرد. خدمات وب آمازون مجموعه‌ای از وب سرویس‌ها هستند که آمازون بر روی بستر ابری خود و از طریق اینترنت به عموم عرضه می‌کند.

این سرویس‌ها زیرساخت‌های فناوری اطلاعات را به صورت سرویس‌های انعطاف پذیر به مشتریان اجاره می‌دهد. این سرویس‌ها شامل خدمات محاسباتی و رایانشی، ذخیره سازی، تحویل محتوا، پایگاه داده، تجارت الکترونیک، پرداخت و صدور صورتحساب و موارد دیگری می‌شود. این سرویس از ابتدای سال 2006 در اختیار عموم کاربران قرار گرفت.

اندرو جسی با راه اندازی این بخش کار مهمی را برای توسعه این شرکت انجام داد و درآمد قابل توجهی را نصیب آمازون کرد. به همین دلیل در آوریل 2016 جیسی از سمت معاون ارشدی به سمت مدیرعاملی aws رسید.

او در همان سال درآمدی بالغ بر 36.6 میلیون دلار کسب کرد. جسی در حال حاضر دومین سهامدار حقیقی بزرگ آمازون است و نزدیک به 90 هزار سهم از این شرکت را در اختیار دارد.

آندرو جیسی، از سهام داران آمازون
آندرو جسی

اولین کارمندان آمازون

در اوایل شروع به کار آمازون، کار بسته بندی بسیار سخت و پر زحمت بود و اغلب تا شب طول می‌کشید. تابستان آن سال، نیکولاس لاوجوی یکی از کارمندان سابق شرکت D. E. Shaw به طور پاره وقت به شرکت پیوست و پیشنهاد بدیهی در مورد افزودن میزهای بسته بندی برای انبارها را داد.

بزوس از لاجوی خواست تا در فرآیند استخدام همکاری کند و به او گفت تا باهوش‌ترین افرادی را که می‌شناسد، استخدام کند. او می‌خواست همه کارمندانش از آی‌کیو بالایی برخوردار باشند. لاوجوی چهار دوست از دانشگاهی که در آن درس خوانده بود یعنی Reed College را وارد شرکت کرد؛ یکی از آنها لارل کانن یک نجار 24 ساله بود که در ساخت میزهای بسته بندی کمک کرد و سپس به طور رسمی وارد شرکت شد و توسعه و کنترل عملیات در انبار شرکت آمازون را به دست گرفت.

تیم آمازون یک تیم گلچین شده بود که تحت شرایط غیر معمول در یک محیط چالش برانگیز کار می‌کردند و با یکدیگر اولین گام‌های ابتدایی به سوری رودخانه غریبی به نام اینترنت برداشتند.

یک هفته بعد از شروع کار، جری یانگ و دیوید فیلو از فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد ایمیلی به بزوس نوشتند و از آنها خواستند که در صورت تمایل نام و تبلیغ آنها در سایتی به نام یاهو که در آن زمان یکی از پر ترافیک‌ترین سایت‌ها در وب بود، نمایش داده شود. این پیشنهاد و تصمیم به پذیرفتن آن باعث توسعه سریع و فروش بسیار زیاد کتاب توسط آمازون به 45 کشور جهان شد.

 

در نهایت شاید جالب باشد بدانید که در اولین روزهای کاری شرکت آمازون، سه کارمند آن یعنی جف بزوس، مکنزی بزوس و شل کافان جلسات خود را در یک فروشگاه محلی به نام Barnes & Noble برگزار می‌کردند. در سال 1996 بزوس به یک مهمانی شام با مدیران آن فروشگاه دعوت شد. آنها او را به خاطر راه اندازی آمازون تحسین کردند؛ اما اعلام کردند که به زودی می‌خواهند خودشان یک وبسایت فروش کتاب راه اندازی کنند که قطعاً آمازون را کنار خواهد زد.

در روزهای اول کاری آمازون، بزوس انتظار داشت که کارمندانش حداقل 60 ساعت در هفته کار کنند. آمازون کارمندان کمی داشت. در همین حال در فصل تعطیلات سال نو سال 1998 آمازون بسیار شناخته شده بود و به همین دلیل حجم سفارشات زیادی داشت.

با این اوصاف هر کارمند موظف بود که یک شیفت سخت و طاقت فرسا برای جمع آوری و آماده سازی سفارش‌های سایت کار کند. این کارمندان، دوستان و اعضای خانواده خود را به همراه خود به شرکت می‌آوردند و اغلب شب‌ها نیز در خودروی شخصی‌شان می‌خوابیدند تا صبح روز بعد به موقع سر کار خود حاضر شوند.

بعد از آن آمازون تصمیم گرفت هرگز کارمندان زیادی را استخدام نکند و در مقابل هر سال در فصل تعطیلات کارگران فصلی زیادی را برای پاسخگویی به مشتریان و آماده سازی سفارشات به کار گیرد.

در حال حاضر آمازون کارمندان و مدیران بسیاری را در اختیار دارد که هر کدام وظیفه خود را به بهترین روش انجام می‌دهند. کمپانی آمازون با داشتن سرویس‌های متنوع و با گسترش فعالیتش این روزها بیشترین تعداد کارمندان را دارد.

در حال حاضر آمازون برای کشورهای آمریکا، انگلیس، ایرلند، فرانسه، کانادا، آلمان، اسپانیا، هلند، استرالیا، برزیل، ژاپن، چین، هند و مکزیک سایت فروشگاهی اختصاصی در نظر گرفته است و هر کدام از آنها دارای کارمندان بسیاری است؛ بنابراین شرکت آمریکایی آمازون توانسته است در کل دنیا اشتغالزایی را به انجام برساند.

آمازون و جف بزوس به عنوان ارزشمندترین برند و ثروتمندترین فرد جهان می‌توانند در این زمینه به خود افتخار کنند و این راه را ادامه دهند.