سایبر ماندی چیست؟

در جشنواره­های فروش‌ ویژه، این بار نوبت به سایبر ماندی (cyber Monday) می‌رسد. سایبر ماندی یا دوشنبه سایبری یک اصطلاح در فرهنگ آمریکاست که به اولین دوشنبه بعد از روز شکرگزاری و بلک فرایدی گفته می‌شود. فروشندگان، این مفهوم را برای ترغیب مشتریان به خرید اینترنتی و آنلاین ابداع نمودند.

در ادامه این پست با ما همراه باشید تا با این روز ویژه و تخفیفات هیجان انگیز آن بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه سایبر ماندی

عنوان  Cyber Mondayبه وسیله‌ی الن دیویس (Ellen Davis) و اسکات سیلورمن (Scott Silverman) در طول تعطیلات سال ۲۰۰۵ ابداع شد. البته به گفته‌ی سیلورمن (مدیر سایت Shop.org) این عبارت در واقع در پی تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۴ انجام شده بوده، انتخاب شده است. در جریان این تحقیقات، اولین روز کاری پس از روز شکرگزاری به عنوان روزی برگزیده شده که بیشترین خرید آنلاین در سال می‌تواند در آن اتفاق بیفتد. نتیجه این تحقیقات نشان داد، کارکنانی که در طول تعطیلات از اینترنت دور بوده‌اند در اولین روز کاری با حضور در محل کار خود و با استفاده از اینترنت پرسرعت، فرصت خوبی برای خرید‌های اینترنتی دارند.

طی یازده سال اخیر، میزان فروش آنلاین محصولات در دوشنبه سایبری هر سال با رشد ۵ تا ۲۲ درصدی همراه بوده و هیچ‌گاه رشد صفر یا منفی را تجربه نکرده است. فروش آنلاین محصولات طی بازه تخفیف‌ های مرتبط با دوشنبه سایبری در سال ۲۰۱۴ حدود ۲٫۰۳۸ میلیارد دلار براورد شد و طی سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ترتیب به ۲٫۲۸۰ و ۳٫۴۵۰ میلیارد دلار رسید.

سایبر ماندی و فروش ویژه جهانی

با وجود این که سایبر ماندی در آمریکا و برای شهروندان آن کشور بنیان نهاده شد، طی سال‌های اخیر برگزاری فروش ویژه اینترنتی در این روز در سایر کشورها هم رواج یافته است. در بسیاری از کشورها همین روز یا روزهای نزدیک به آن در تقویم به عنوان ایامی مناسب برای فروشندگان و خریداران آنلاین محصولات مختلف در نظر گرفته می‌شود. شهروندان کشورهایی همچون شیلی، هند، کانادا، آرژانتین، ژاپن، کلمبیا، سوئد، پرتغال، رومانی،‌ بریتانیا، هلند، فرانسه،‌ آلمان، نیوزلند و استرالیا سایبرماندی را بهانه‌ای برای افزایش خرید آنلاین کالاهای مورد نیاز خود قرار داده­اند و فروشندگان آنلاین محصولات هم در همین راستا اقدام به عرضه محصولات با تخفیف‌های خاص می‌کنند.

بلک فرایدی یا سایبر ماندی؟

بلک فرایدی و سایبر ماندی از جهاتی شبیه به هم هستند و نمی‌توان دقیقا گفت که کدام یک بهتر است. بلک فرایدی اوایل دهه 1950 از خرده فروشی‌هایی آغاز شد که در تلاش بودند با نزدیک شدن به تعطیلات کریسمس، محصولات خود را به فروش برسانند و سایبرماندی نسخه مجازی آن است. در بلک فرایدی فروشندگان تلاش دارند تا محصولاتی را فراهم آورند که خریداران را به سمت فروشگاه‌ها جذب نمایند، هر چند که این محصولات آنلاین باشند یا نه.

هم اکنون مشتریان تمایل بیشتری به خریدهای مجازی دارند. آن ها ترجیح می‌دهند به جای متحمل شدن سفرهایی طولانی برای خرید، در منزل خود بمانند و اقلام مورد نیازشان را درب منزل تحویل بگیرند. گرچه معاملات در سایبر ماندی شاید به خوبی بلک فرایدی نباشد اما مطابق برآوردها و آمارهای قبلی، سایبر ماندی سود بیشتری را برای فروشندگان به همراه داشته است. در سال 2017، میزان فروش‌ سایبر ماندی در آمریکا از رکورد 6.6 بیلیون دلار عبور کرد که این عدد بیش از دوبرابر سال قبل‌ آن بود.

سایبر ماندی با ایگرد

سایت آمازون از فروشگاه های پیشرو در زمینه ی تخفیفات سایبرماندی است. این فروشگاه اینترنتی بزرگترین خرده فروشی جهان است که هر ساله در روز Cyber Monday محصولات زیادی را با تخفیفات هیجان انگیز به مشتریان عرضه می کند.

شما ایرانیان نیز به راحتی می توانید از تخفیفات خرید از آمازون در سایبرماندی از طریق سایت ایگرد استفاده کنید و کالای مورد نیاز خود را خرید کنید.