«مردم تا زمانی که به بقیه صدمه نزنند حق دارند هر چیزی خرید و فروش کنند!» این جمله بنیانگذار یکی از بزرگترین سایت‌های خرید و فروش مواد مخدر است. سایت سیلک رود در سال ۲۰۱۱ توسط شخصی به نام رابرتز راه‌اندازی شد که بعدها معلوم شد این عنوان تقلبی بوده و بنیانگذار این سایت کسی نبوده به غیر از راس ویلیام اولبریچ! شاید به نظرتان عجیب بیاید ولی بهترین جا برای خرید و فروش کالاهای غیرقانونی اینترنت است. سایت جاده ابریشم یا سیلک رود تا سال ۲۰۱۳ که توسط پلیس اف‌بی‌آي از کار افتاد یکی از بزرگترین وبسایت‌های پنهان خرید و فروش مواد مخدر بود که بر اساس فناوری «تور» اداره می‌شد. این فناوری به بازدیدکنندگان این اجازه را می‌داد تا بدون مشخص شدن نتایج جستجویشان و بدون نظارت پلیس به بخش‌های مختلف این سایت دسترسی داشته باشند.

راس اولبریچ متولد ۱۹۸۴ در تگزاس امریکاست. او فارغ التحصیل رشتة فیزیک در مقطع لیسانس و مهندسی مواد در مقطع فوق لیسانس است. اولبریچ مدتی در یک کمپانی به طراحی بازی مشغول بود که همین مدت کوتاه بعدها در طراحی و راه‌اندازی سایت سیلک رود بسیار به او کمک کرد.

سیلک رود سایتی مطمئن برای خرید و فروش مواد مخدر

مواد مخدر مورد نظرتان را از روی لیست انتخاب کنید!

محصولات روی این سایت شامل انواع مواد مخدر، پاسپورت، گواهینامه و مدارک جعلی دیگر بود، اما خرید و فروش انواع اسلحه و مجلات و ابزارآلات پورنوگرافی طبق قوانین سایت ممنوع بود. خیلی‌ها معتقد بودند سیلک رود ای‌بی یا آمازون مواد مخدر و هرچیز غیرقانونی دیگری است. خریدار می‌توانست از فروشنده درخواست نمونه بکند و بعد سفارش خود را قطعی کند. سفارش‌ها با پست و از طرف یک آدرس فرستنده جعلی و در بسته‌بندی چند لایه و محکم برای خریدار فرستاده می‌شد.

سایت سیلک رود چنان در همان چند ماه اول شکل‌گیری‌اش پرمخاطب و پردرآمد شد که تمام جستجوی پلیس اف‌بی‌آی را به سمت خودش کشید. این سایت یکی از اولین سایت‌هایی بود که امکان خرید و فروش از طریق بیت کوین را برای بازدیدکنندگانش فراهم کرد و با این کار تأثیر به سزایی در شناخت و رواج بیشتر بیت کوین داشت. از آنجا که برای جلوگیری از شناسایی، تمام تبادلات مالی از طریق بیت کوین صورت می‌گرفت هیچ آمار دقیقی مبتنی بر میزان درآمد سیلک رود وجود ندارد، اما در زمان دستگیری اولبریچ مقدار زیادی بیت کوین به ارزش ۳۸۰ میلیون دلار فقط در لب‌تاپ شخصی او پیدا شد.

سیلک رود سایتی مطمئن برای خرید و فروش مواد مخدر

وب پنهان

وب سایت جاده ابریشم یکی از معروف‌ترین نمونه‌های وب پنهان بود. وب پنهان یا وب عمیق یا وب تاریک قسمتی از اینترنت است که کاربران معمولی امکان دسترسی به آن را ندارند. طبق آمار تمام محتوایی که در اینترنت در دسترس عموم مردم قرار دارد از ۰.۰۳ هم بیشتر نیست. نمونه دیگری از وب پنهان سایت the armory است که یک سایت خرید و فروش اسلحه است و در آن علاوه بر بیت کوین از لیت کوین هم می‌شود برای خرید و فروش استفاده کرد. به طور کلی وب پنهان که با عنوان وب تاریک هم شناخته می‌شود بخشی از وب است که فقط به محتواهای غیر اخلاقی و غیرقانونی خلاصه نمی‌شود بلکه قسمتهایی از وب را هم شامل می‌شود که توسط رمزهای عبور حفاظت شده‌اند.

 

دستگیری بنیانگذار باهوش سیلک رود

اما چه چیزی دست راس ولیام اولبریچ باهوش را رو کرد؟ شاید پنهان شدن در فضای مجازی به نظرتان کار ساده‌ای باشد ولی در واقع کار بسیار سخت و حتی می‌توان گفت کار محالی است. نذاشتن هیچ ردی در اینترنت دشوارتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. در شروع کار سیلک رود، راس با نام کاربری altoid یک پست تبلیغاتی کار کرد. هرچند خودش مدتی بعد آن پست را پاک کرد اما همین که یک کاربر دیگر، در جای دیگری آن پست را نقل قول کرده بود باعث شد پلیس امنیت بتواند بعدها رد اولبریچ را با همین نام کاربری پیدا کند. یک سال بعد همان نام کاربری altoid پست دیگری منتشر کرد و در آن پست که به قصد جذب سرمایه‌گذاری در بیت کوین منتشر شده بود آدرس ایمیلی داد که همان آدرس امیل و همان نام کاربری، سیلک رود را به راس ویلیام اولبریچ مرتبط کرد.

در سال ۲۰۱۳ افبی‌آی سایت سیلک رود را از کار انداخت و اولبریچ را دستگیر کرد. با جمع‌آوری مدارک دیگری و با شهادت یکی از نزدیکان راس پرونده او تکمیل و برایش دادگاهی تشکیل شد که در آن دادگاه او به حبس ابد محکوم شد.

همان سال دوستان اولبریچ دوباره سایت را با نام سیلک رود ۲ راه‌اندازی کردند. به گفته پلیس طراحی نسخه دوم این سایت قوی‌تر از نسخه اول بود و همین موضوع، کار ردگیری و پیدا کردن عاملان آن را سخت‌تر می‌کرد. اما در حدود یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۴ سایت توسط پلیس بسته شد و مدیران آن دستگیر شدند.

سیلک رود سایتی مطمئن برای خرید و فروش مواد مخدر

آزادی اجتماعی تا کجا؟

وکیل راس به شدت به حکم او اعتراض کرد ولی به نظر می‌رسید حکم سنگین راس به این دلیل بود که درس عبرتی برای بقیه کسانی باشد که می‌خواستند از طریق وب پنهان دست به کارهای غیرقانونی بزنند.

راس معتقد بود کسی که بخواهد مواد مخدر بخرد، به هر طریقی که در دسترس باشد آن را می‌خرد. او می‌گفت راه‌اندازی سایت اختصاصی مواد مخدر، امنیت بیشتری نسبت به روش‌های سنتی فروش مواد مخدر دارد، یک به دلیل حذف واسطه و دو به دلیل تضمین کیفیت از طریق سایت! او معتقد بود نه تنها کار خلافی انجام نداده بلکه مردم را به یک زندگی امن، همراه با حریم خصوصی دعوت کرده! البته تمام حرف‌های راس زمانی می‌تواند برای دادگاه محکمه‌پسند باشد که دولت آنقدر آزادی و حریم شخصی برای افراد جامعه قائل باشد که کاری با مصرف مواد مخدر نداشته باشد و آن را به آزادی و شعور فردی اشخاص بسپارد!