عجیب‌ ترین خرید و فروش‌های اینترنتی!

ایبی کار خود را از همان ابتدا با فروش محصولات عجیب آغاز کرد. چه کسی یک نشانگر لیزری شکسته را برای فروش بر روی اینترنت می‌گذارد؟ شاید باور کردنش برایتان سخت باشد ولی پیِر امیدیار مؤسس ایرانی ایبی، اولین چیزی که برای فروش بر روی اینترنت گذاشت نشانگر لیزری شکسته خودش بود! البته او موقع فروش با خریدار تماس گرفت و روی شکسته بودن نشانگرش تأکید کرد اما خریدار که کلکسیونی از انواع نشانگر لیزری داشت منصرف نشد و فروش آن نشانگر بعد از یک هفته و به قیمت ۱۴.۸۳ دلار آقای امیدیار را به سمت ایده حراج بزرگ اینترنتی‌اش هدایت کرد. او که در سال ۱۹۶۷ از پدری ایرانی و مادری فرانسوی در فرانسه زاده شد در همان اوایل کودکی به همراه خانواده‌اش به امریکا مهاجرت کرد و با فروش محصولات دست دوم خودش در اینترنت سنگ بنای تأسیس فروشگاه اینترنتی‌اش را گذاشت.

 

ایبی اولین سایت حراجی در دنیا و شاید بزرگ‌ترین آن‌‌ها است. این روزها چیزی که زیاد است سایت خرید و فروش اینترنتی است اما ایبی از همة آنها متمایز است و شاید دلیل اصلی این تمایز پیدا کردن چیزهای عجیب و غریب و گاهی قیمت‌های عجیب و غریب روی این سایت است. قیمت‌ هایی که گاهی هیچ تناسبی با ارزش مادی کالای قیمت‌گذاری شده ندارند و نشانه ارزش معنوی آن کالا و رقابت بین طرفدارانش است و با قرار گرفتن مزایده‌ها روی سایت در زمان کوتاهی قیمت‌‌ها نسبت به عرضه و تقاضا تنظیم می‌شوند. سایت ایبی در لیست ۵۰ سایت باارزش جهان قرار دارد و در حال حاضر در آن ۱۵۷ میلیون خریدار و ۲۵ میلیون فروشنده و ۸۰۰ میلیون لیست برای فروش وجود دارد. اما در لیست کالاهای ایبی همیشه کالاهای عجیب غریبی پیدا می‌شود که گاهی با قیمت‌های بسیار زیاد و گاهی با قیمتی کمتر از آنچه حراج‌ بازان تخمین می‌زنند فروخته می‌شوند. در چند قسمت تعدادی از این عجایب حراج‌های اینترنتی را به شما معرفی می‌کنیم.

 

کالای عجیب! قیمت عجیب!

اگر می‌خواهید سند شهر هیوستون تگزاس را همین فردا به نامتان بزنند سری به سایت ایبی بزنید چون اگر شهر هیوستون را هم برای خرید پیدا نکنید باز هم می‌توانید امیدوار باشید که شهر یا روستای دیگری برای خریدن پیدا کنید. یکی از عجیب‌ترین خرید و فروش‌های روی این سایت بریج ویل کالیفرنیا بود که در سال ۲۰۰۲ با قیمت ۱.۷۷ میلیون دلار فروخته شد! این شهر با مساحت ۳۴۰۰۰۰ متر مربع در ابتدا با قیمت ۱.۷۷ میلیون دلار فروخته شد اما خریدار از این معامله منصرف شد و خریدار دیگری به اسم بروس کارل با قیمت ۷۰۰۰۰۰ دلار بریج ویل را خرید.

 

یکی دیگر از عجیب‌ترین‌ها و البته گران‌ترین‌ فروش‌های روی این سایت صرف یک وعده ناهار با وارن بافت است. حدس می‌زنید خوردن یک وعده غذای مفصل در یکی از بهترین رستوران‌های نیویورک با یکی از ثروتمند ترین مردان دنیا چقدر بیارزد؟ اگر عددی که در ذهن دارید بین ۲ تا ۴ میلیون دلار است درست حدس زده‌اید! وارن بافت یک بار قیمت ۳.۴۶ میلیون دلار و بار دیگر قیمت ۲.۶۸ میلیون دلار برای این پیشنهاد عجیب خود دریافت کرد و نشان داد در ای ‌بی هر چیزی را می‌شود فروخت! البته این را هم باید بگوییم که وارن بافت که دستی در کارهای خیر دارد و یکی از سرمایه‌گذاران و خیرین بزرگ امریکا به حساب می‌آید هربار پول حاصل از این معامله را صرف امور خیر کرده است.

 

این گران‌ترین‌ها به هیچ وجه در سایت ای ‌بی کم نیستند. خودروهای تجملی همیشه یکی از گران‌ترین و پرطرفدارترین مزایده‌های ای ‌بی بوده‌اند. خودورهایی مثل لامبورگینی و رولزرویس. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۷ یک دستگاه رولز رویس به قیمت ۲۷۴۸۸۸ دلار فروخته شد. خودروی فروخته شده ۴۶۰۰ کیلومتر کار کرده بود و این در حالی است که قیمت مدل ۲۰۱۵ اصلی و صفر کیلومتر این ماشین ۳۵۰ هزار دلار است

اما فقط به دنبال تجملی ‌ترین چیزها و گران ‌ترین‌ها روی ای ‌بی نباشید. روی این سایت اتفاقات علمی هم می‌افتد. در سال ۲۰۰۴ یک گونه نایاب از خارپشت دریایی کشف و در سایت ایبی برای فروش گذاشته شد که البته تا قبل از حراجی کسی از نایاب بودن این گونه مطلع نبود و حراجی منجر به کشف آن شد.

در سال ۲۰۰۸ هم یک فسیل نایاب اینبار توسط یک دانشمند روی سایت ایبی فروخته شد.

 

از پیانوی یک خواننده تا موی سرش!

یکی دیگر از این موردهای عجیب مربوط به دنیای موسیقی است. گاهی اوقات سر و کله سازههای موسیقی بزرگ‌ ترین موزیسین‌ها هم روی ایبی پیدا می‌شود. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۷ پیانوی الویس پریسلی روی ایبی به قیمت ۳۷۵۱۹۰ دلار فروخته شد. این پیانو که در زمان زنده بودن الویس پریسلی در خانه بزرگ او نگهداری می‌شد بعد از مرگش بین چند خریدار دست به دست گشت تا بالاخره مالک فعلی خانه آن را دوباره خرید تا پیانو را به جای اصلی‌اش بازگرداند.

رایان آدامز هم طی اقدامی گیتار آکوستیک خودش را به همراه متن شعر  Gimme Something Good با امضای خودش به قیمت ۶۳۲۰۰ دلار در سایت ایبی فروخت و درآمد حاصل از آن را صرف بنیاد توسعه آزادی‌های اجتماعی کرد.

اما فقط سازها و دست‌ نوشته‌های اهالی موسیقی نیست که روی ایبی به فروش می‌رود بلکه موی خوانندگان هم ممکن است روی ایبی فروخته شود. موی جاستین بیبر با قیمت ۴۰ هزار دلار فروخته شد و خاطره یکی از عجیب‌ترین مزایده‌ها را در ایبی ثبت کرد. البته ای‌ بی خاطره‌ای عجیب‌تر از موی جاستین بیبر هم دارد و آن آدامس جویده شده بریتنی اسپیرز است! چه کسی ممکن است ۱۴ هزار دلار برای خرید آدامس جویده شده بریتنی اسپیرز بپردازد؟ اگر مایلید می‌توانید اسم این شخص را از لیست خرید و فروش‌های عجیب روی سایت ایبی بیرون بیاورید.