معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش اول

 

از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی جهان می‌توان جشنواره‌های فیلم ونیز، برلین، کن و بسیاری از جشنواره‌های معتبر و جهانی فیلم را نام برد. جشنواره‌ها ویترین بهترین فیلم‌های روز دنیا هستند، محلی برای گرد آمدن منتقدان و سینماگران و علاقمندان سینما که به صورت سالانه و در مکانی خاص دور هم جمع می‌شوند. علاوه بر هنرمندان و دست‌اندرکاران سینما بسیاری از مخاطبان سینما هم برای فیلم دیدن چشم به لیست‌های برگزیدۀ جشنواره‌های سالانه دارند، به همین دلیل فیلمی که در یکی از جشنواره‌های معتبر دنیا مورد توجه قرار بگیرد می‌تواند در تمام دنیا دیده شود. اما چه سازمانی اعتبار یک جشنواره را تعیین می‌کند؟ یکی از این سازمان‌ها انجمن تهیه‌کنندگان جهانی فیلم یا فیاپف است. (FIAPF) فیاپف وظیفه بررسی بیش از پنجاه جشنواره جهانی را به عهده می‌گیرد و از میان آنها با توجه به معیارهای پذیرفته شده سازمان یک لیست نهایی از جشنواره‌های مورد تأییدش را اعلام می‌کند. در حال حاضر 15 جشنواره در درجه‌بندی فیاپف به عنوان جشنواره‌های ردۀ الف انتخاب شده‌اند که آنها را در اینجا معرفی می‌کنیم.

جشنواره فیلم ونیز

معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش اول

جشنواره فیلم ونیز که در سال 1932 تأسیس شد قدیمی‌ترین جشنواره فرهنگی هنری در جهان است که هر ساله در ماه سپتامبر در شهر ونیز ایتالیا برگزار می‌شود. جشنواره فیلم ونیز در چند بخش از جمله مسابقه فیلم کوتاه، مسابقه فیلم بلند و بخش انجمن منتقدان فیلم ایتالیا برگزار می‌شود که انجمن منتقدان، از میان فیلم‌ها هفت فیلم بلند را برای نمایش در هفته منتقدان برمی‌گزیند. همچنین جشنواره ونیز بخشی به نام جایزه انسانیت دارد، این جایزه به سینماگرانی با فعالیت انسان‌دوستانه تعلق می‌گیرد. نشان جشنواره فیلم ونیز شیرطلایی است که به بهترین فیلم جشنواره تعلق می‌گیرد. همچنین جایزه سن مارکو نیز که از سال 2002 به بعد به جشنواره ونیز اضافه شده به بهترین فیلم ضدجریان اهدا می‌شود.

از مقررات این جشنواره برای فیلم‌های بلند محدودیت تولید در دو سال قبل و عدم نمایش عمومی از مهم‌ترین موارد است و فیلم‌های کوتاه نیز با زمان کمتر از نیم ساعت مورد پذیرش قرار می‌گیرند. از قوانین دیگر این جشنواره ارائه فیلم با زیرنویس ایتالیایی است که در مورد فیلم‌های ایتالیایی این قانون به زیرنویس انگلیسی داشتن تغییر می‌کند.

 

 

جشنواره فیلم کن

معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش اول

نوشتن لیست بهترین جشنواره‌های دنیا بدون اسم بردن از جشنواره کن ممکن نیست. جشنواره فیلم کن که امسال هفتاد و یکمین سال خود را پیش رو دارد از سال 1939 هر ساله در ماه می در شهر کن در جنوب فرانسه برگزار می‌شود. جشنواره کن در بخش‌های مختلفی مثل بخش مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، سینه فونداسیون (مسابقه فیلم‌های کوتاه)، هفته منتقدان و دو هفته با کارگردانان و بازار فیلم سالانه میزبان رقابت و حضور هزاران فیلم از سراسر دنیا است. نخل طلایی نشان جشنواره کن است و به بهترین فیلم جشنواره تعلق می‌گیرد. مهم‌ترین شرط حضور فیلم‌ها در جشنواره کن ساخته شدن فیلم در 12 ماه قبل از برگزاری جشنواره است و یکی دیگر از مقررات این جشنواره عدم اکران و نمایش فیلم در کشوری به جز کشور سازنده فیلم است و در واقع لازم است اولین نمایش خارجی فیلم در جشنواره کن باشد.

جشنواره برلین

معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش اول

جشنواره فیلم برلین یا برلیناله از سال 1951 با هدف گردآوردن ویترینی آزاد از سینمای دنیا در برلین تأسیس شد. این جشنواره در کنار جشنواره ونیز و کن یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی هنری دنیا است که هر سال در ماه فوریه در بخش‌های مختلفی مثل مسابقه بین‌الملل، سینمای امروز آلمان، بخش ویژه برلین، پانوراما، فیلم‌ کودکان، فیلم کوتاه، نسل جدید سینمای آلمان و بخش مرور گذشته برگزار می‌شود. از آنجا که خرس نماد شهر برلین است، نشان جشنواره نیز خرس طلایی است که به بهترین فیلم اهدا می‌شود.

مقرراتی که در جشنواره فیلم ونیز وجود دارد شامل جشنواره برلین هم می‌شود و علاوه بر آن سازنده فیلم باید پوستر، هزینه ساخت فیلم، تهیه بیوگرافی،‌ تولید فهرست عوامل و خلاصه داستان فیلم را به همراه فرم شرکت را برای جشنواره ارسال کند.

جشنواره لوکارنو

معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش اول

جشنواره لوکارنو از سال 1946 در لوکارنو سوئیس کار خود را آغاز کرد. این جشنواره هر سال در ماه اوت برگزار می‌شود و از مهم‌ترین ویژگی‌های آن امکان تماشای فیلم در فضای باز میدان معروف پیاتزا است. این جشنواره در چند بخش برگزار می‌شود از جمله: بخش رقابتی مسابقه بین‌الملل، بخش ویژه تجلیل، سینماگران زمان حال (مخصوص رقابت بین فیلم‌های تجربی) و یوزپلنگ‌های فردا. جشنواره لوکارنو مقررات کمی دارد و انتخاب فیلم‌ها فقط بر اساس کیفیت آنها انجام می‌شود. جایزه و نشان این جشنواره یوزپلنگ طلایی است.

جشنواره سن سباستین  

معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش اول

جشنواره فیلم سن سباستین اولین جشنواره اروپایی است که از سال 1953  میزبان فیلم‍های رنگی سینمایی بوده است. این جشنواره هر سال در سپتامبر در سن سباستین اسپانیا برگزار می‌شود و جدا از بخش اصلی مسابقه بین‌الملل شامل بخش‌های فیلمسازان تازه کار، فیلمسازان خاص، سینمای اسپانیا، بخش ویژه تجلیل از پیشکسوتان سینمای کلاسیک، فیلم کوتاه، فیلم‌های دانشجویی و بخش کودک است. نشان این جشنواره صدف طلایی است. داشتن زیرنویس اسپانیولی و انگلیسی در همه فیلم‌ها از مقررات این جشنواره است. لازم است فیلم‌ها برای پذیرش در جشنواره در طول 12 ماه قبل از برگزاری جشنواره تولید و پیش از آن در جایی نمایش داده نشده باشند.

 جشنواره کارلوی واری

معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش اولجشنواره کارلوی واری مهم‌ترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی است که در سال 1946 در شهر ماریانسکی تشکیل شده و سال بعد به شهر کالووی واری منتقل شد و در حال حاضر هر دو سال یکبار در کالووی واری در شمال غربی جمهوری چک برگزار می‌شود. تمرکز این جشنواره به کشف هنرمندان و فیلمسازان مستقل کمتر شناخته شده است و بخشی از جشنواره به همین منظور اختصاص داده شده است. علاوه بر این جشنواره از بخش‌های دیگری تشکیل شده از جمله: بخش رونمایی از آثار تازه ساخته شده، بخش ویژه کشورهای سوسیالیستی بلوک شرق، بخش فیلم‌های مستند کوتاه و بلند، بخش نمایی دیگر (منتخبی از فیلم‌های معاصر)، بخش نوگرا که فیلم‌هایی با رویکرد نو در روایت و سبک و فرم را انتخاب می‌کند، بخش فیلم‌های کلاسیک کمیاب مرمت شده، بخش قاب‌های آینده که به ده فیلم دانشجویی از نسل جدید اروپا اختصاص داده می‌شود. جایزه بزرگ کارلووی واری که گوی کریستالی است برای بهترین فیلم اهدا می‌شود.