معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش دوم

در بخش قبل (معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا – بخش اول) درباره برخی از مهم‌ترین جشنواره‌های فیلم جهان مانند جشنواره ونیز،‌ جشنواره برلین و جشنواره کارلوی واری خواندیم، در این بخش جشنواره‌های فیلم کمتر شناخته شده در ایران را بررسی می‌کنیم و شرایط و جوایز هر کدام را شرح می‌دهیم.

جشنواره فیلم مونترال

معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش دوممعرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش دوم

جشنواره فیلم مونترال، قدیمی‌ترین جشنواره فیلم امریکای شمالی از سال ۱۹۷۷ آغاز به کار کرده است و سالانه در ماه اوت در کانادا برگزار می‌شود. برخلاف جشنواره فیلم تورنتو (دیگر جشنواره فیلم امریکای شمالی) که تمرکز بیشتری بر فیلم‌های تورنتویی و فیلم‌های امریکای شمالی دارد جشنواره مونترال تنوع بیشتری از فیلم‌های سراسر دنیا دارد و بدون وابستگی به هیچ سازمان یا ارگان دولتی اداره می‌شود و جشنواره‌ای مستقل شناخته شده است. این جشنواره از بخش‌های مسابقه بین‌الملل، فیلم اولی‌ها، بیرون از مسابقه و سینمای مستند تشکیل شده است. علاوه بر جایزه اصلی در تمام این بخش‌ها جایزه ویژه تماشاگران هم به انتخاب تماشگران تعلق می‌گیرد.

 

جشنواره فیلم گوا

یکی از معتبرترین جشنواره‌های آسیایی که اعتبار آن توسط فیاپف تأیید شده جشنواره فیلم گوا است. گوا از سال 1952 هر ساله در منطقه گوا در سواحل غربی کشور هند برگزار می‌شود. این جشنواره با هدف ایجاد بستر مشترک برای سینمای جهان و همچنین شناخت فرهنگ‌های سینمایی ملت‌های مختلف و ترویج همکاری و دوستی بین مردم جهان هر سال میزبان فیلم‌های بیشماری از سراسر دنیا می‌شود. بخش‌های مختلف این جشنواره عبارتند از سینمای جهان، مرور آثار، تجلیل، چشم‌انداز سینمای هند، جریان اصلی سینمای هند، بازار فیلم و بخش ویژه انجمن جهانی منتقدان که جایزه فیپرشی را به بهترین فیلم بلند از دید منتقدان اهدا می‌کند. همچنین جایزه اصلی این جشنواره طاووس طلایی است.

 

جشنواره فیلم توکیو

معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش دوم

جشنواره فیلم توکیو دیگر جشنواره مهم سینمایی آسیاست که از سال 1985 در توکیو ژاپن آغاز به کار کرد. این جشنواره در حوالی اکتبر هر سال در بخش‌های مسابقه اصلی که به سینمای جهان اختصاص دارد، نمایش‌های ویژه، نسیم آسیا و خاورمیانه (ویژه فیلم‌های این منطقه)، چشمان ژاپنی (معرفی سینمای ژاپن) برگزار می‌شود.

جایزه اصلی این جشنواره ساکورا نام دارد. ساکورا در زبان ژاپنی یعنی شکوفه گیلاس که در فرهنگ مردم ژاپن اهمیت ویژه‌ای دارد.

جشنواره فیلم مسکو

در سال 1935 یعنی تنها دو سال بعد از شروع کار جشنواره ونیز، به دستور استالین جشنواره فیلم مسکو تأسیس شد. این جشنواره که از همان ابتدا به عنوان رقیبی برای جشنواره ونیز شناخته می‌شد تا سال 1959 هر سال در مسکو برگزار می شد. از آن تاریخ به بعد به صورت یک سال در میان موازی جشنواره کارلوی واری برگزار شده است ولی از سال 1995، بعد از گذراندن بحران‌های مالی تا کنون به صورت منظم و سالانه در چند بخش برگزار می‌شود شامل بخش رقابتی فیلم‌های بلند، بخش چشم انداز، سینمای روسیه، بخش جایزه ویژه استانیسلاوسکی به پاس بزرگداشت متد بازیگری استانیسلاوسکی، بخش مروری بر آثار و بخش غیر رقابتی. نشان این جشنواره گئورگ طلایی نام دارد.

جشنواره فیلم ورشو

معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش دوم

جشنواره فیلم ورشو از معتبرترین جشنواره‌های سینمایی اروپای مرکزی و شرقی است که از سال 1985 تا کنون هر ساله ماه اکتبر در ورشوی لهستان برگزار می‌شود. این جشنواره بخشی را به کارگردانان تازه کار یعنی کسانی که فیلم اول یا دوم خود را ساخته‌اند اختصاص می‌دهد. همچنین بخشی مختص فیلم‌های اروپای شرقی و مرکزی و بخشی هم متعلق به فیلم‌های لهستان دارد. از دیگر بخش‌های جشنواره مسابقه فیلم‌های بلند مستند، نگاهی به جهان معاصر، سینمای مستقل، فیلم‌های جدید کارگردانان قدیمی، چشم‌انداز سینمای یک کشور و مروری بر آثار است.

جشنواره شب‌های تاریک تالین

جشنواره فیلم شب‌های تاریک تالین یا  (Black Nights Film Festival) BANFFتنها جشنواره مورد تأیید فیاپف در شمال اروپا یا منطقه بالتیک است که از سال 1977 سالانه در تالین پایتخت استونی فیلم‌های زیادی را به نمایش می‌گذارد. فیلم‌های جشنواره در چند بخش مسابقه فیلم بین‌الملل، مسابقه فیلم بالتیک (مختص کشورهای استونی، لتونی، لیتوانی)، بخش انیمیشن کوتاه و بلند، فیلم‌های دانشجویی و فیلم‌های کودکان و نوجوانان و …. دسته‌بندی و نمایش داده می‌شوند. جایزه اصلی جشنواره گرگ طلایی نام دارد.

جشنواره فیلم قاهره (کاریو)

معرفی جشنواره‌های برتر فیلم دنیا، بخش دوم

قاره افریقا و جهان عرب با جشنواره فیلم قاهره خودش را به سینمای جهان معرفی می‌کند. جشنواره بین‌المللی فیلم قاهره از سال 1976 هر سال در قاهره برگزار می‌شود. به جز سال‌های 2011 تا 2013 که به دلیل انقلاب مصر جشنواره برگزار نشد. این جشنواره هر ساله در سه بخش مسابقه بین‌الملل فیلم‌های بلند، مسابقه بین‌الملل فیلم‌های دیجیتال و مسابقه فیلم‌های عرب سینماگران تمام دنیا را به سمت این قاره شگفت‌انگیز می‌کشاند. نشان این جشنواره هرم طلایی است که به بهترین فیلم جشنواره تعلق می‌گیرد.

جشنواره فیلم شانگهای

یکی دیگر از پانزده جشنواره الف دنیا جشنواره فیلم شانگهای است که از سال 1993 فعالیت هنری خود را آغاز کرد. این جشنواره توسط مرکز فرهنگی شانگهای، رادیو، فیلم و تلویزیون، شهرداری شانگهای و گروه رسانه‌ها و سرگرمی شانگهای سازماندهی و مدیریت می‌شود. جشنواره فیلم شانگهای در بخش رقابت بین‌الملل، بخش استعدادهای جدید آسیا، فیلم‌های کوتاه دانشجویی، هفته فیلم‌های اکشن و بخش یک کمربند، یک جاده (مختص کشورهای حوزه جدید راه ابریشم) برگزار می‌شود. جایزه اصلی این جشنواره جام طلایی است.

 

جشنواره ماردل پلاتا

 

امریکای جنوبی با جشنواره ماردل پلاتا نقش بسزایی در سینمای دنیا بازی می‌کند. این جشنواره که از 1954 در نوامبر هر سال در شهر ماردل پلاتای آرژانتین برگزار می شود در ابتدا جشنواره‌ای رقابتی نبود بلکه فقط نمایشگاهی از فیلمهای بین المللی منتخب بود ولی امروزه مهم‌ترین اتفاق سینمایی امریکای لاتین به حساب می‌آید. جایزه اصلی این جشنواره به افتخار آستور پیاتزولا، موزیسین معروف آرژانتینی، آستور نام دارد.