استتوسکوپ، یا همان گوشی‌ پزشکی،‌ که از لوازم اصلی حرفه‌ی طب محسوب می‌شود، وسیله‌ای است که توسط پزشک برای معاینه بیمار و بررسی صداهای داخلی بدن استفاده می‌شود. پزشک بدون این که نیاز باشد سر خود را روی سینه یا شکم بیمار بگذارد، با استفاده از این وسیله صداهای ضعیف داخلی را خواهد شنید. از این وسیله برای سمع بعضی قسمت‌های بدن از جمله قلب، شکم و ریه استفاده می‌شود. ما در این مقاله با‌ بررسی معیارهایی که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه کنید،‌ شما را برای انتخاب بهترین گوشی پزشکی راهنمایی خواهیم کرد. بعد از آن، با معرفی گوشی پزشکی littman 3m بحث را کامل کرده و به انتها می‌رسانیم.

 

به طور کلی گوشی‌های پزشکی، شامل سه قسمت‌اند. اولین قسمت که روی بدن بیمار گذاشته می‌شود، شامل پرده‌ی دیافراگمی است که ارتعاشات بدن انسان را به ارتعاشات صوتی تبدیل کرده و با شدت بخشیدن به آن، صوت را به سمت لوله‌ی گوشی ارسال می‌کند. صدایی که وارد محفظه‌ی لوله‌ای شکل می‌شود، به سمت خروجی گوشی منتقل شده و به گوش پزشک می‌رسد.

بعضی از گوشی‌ها، حتما باید در تماس با پوست بیمار قرار بگیرند تا عملکرد خوبی داشته باشند، ولی قدرت برخی دیگر بیشتر است و از روی لباس نیز قابل استفاده است. در این گوشی‌ها نیازی نیست که برای شنیدن صدایی قوی تر، آن را روی پوست بیمار قرار داد و از روی یک لایه لباس نیز صدا را می‌توان شنید.

 

از گوشی پزشکی برای تشخیص چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

هر بیماری‌ای که باعث شود صدای عادی اندام‌های داخلی از حالت همیشگی خودشان خارج شوند و حالت غیرعادی به خود بگیرند و توسط گوشی پزشکی قابل شنود باشند،‌ توسط این گوشی‌ها برای دکتر قابل تشخیص می‌شوند. این مشکلات قابل تشخیص می‌توانند مشکلات تنفسی باشند یا مشکلات قلبی و اختلالات روده و مشکلات هضم. به‌وسیله‌ی این گوشی‌ها، ضربان قلب جنین هم قابل تشخیص است و حیات جنین را نیز با آن بررسی می‌کنند. برای همین، انتخاب بهترین گوشی پزشکی برای پزشکان از اهمیت زیادی برخوردار است.

هنگام خرید گوشی پزشکی به چه نکاتی توجه کنیم؟

هر چه گوشی با کیفیت‌تری بخریم، راحت‌تر می‌توانیم صدای داخلی بدن را بشنویم و تشخیص بهتری داشته باشیم. گوشی یکی از گزینه‌هایی است که هر پزشک باید به کیفیت آن توجه کند. البته این به این معنا نیست که همیشه گران بخرید! بهترین گوشی پزشکی، همیشه قیمت بالایی ندارد. ولی برای انتخاب آن باید فاکتورهایی را در نظر گرفت:

  • گوشی‌های پزشکی تک لوله‌ای بخرید. گوشی‌های پزشکی دو لوله‌ای به خاطر برخورد دو لوله به هم، صدای اضافه ایجاد می‌کنند و مانع شنیدن صدای اصلی می‌شود.
  • روی دیافراگم آن ضربه زده و به صدایی که در گوشتان پخش می‌شود دقت کنید . اگر صدایی نشنیدید حتما لوله‌های گوشی پزشکی دچار نشتی شده‌اند. همچنین دو گوشی که داخل گوش‌ها قرار می‌گیرند،‌ باید روبروی یکدیگر باشند و داخل گوش فیت شوند. در غیر این صورت نیز شما قادر نخواهید بود صدا را به درستی تشخیص دهید. اگر گوشی در گوش شما فیت نشده باشد و شما صداهای اطراف را به وضوح احساس می‌کنید، باید گوشی مناسب گوش خود را انتخاب کنید. یا با تعویض قطعات نوک گوشی، مشکل خود را حل کنید.
  • همانند قطعات نوک گوشی که در اندازه‌هایی متناسب با گوش شما وجود دارند، قسمتی که روی بدن بیمار قرار می‌گیرد نیز در اندازه‌های مختلفی موجود است. شما باید بهترین گوشی پزشکی را نسبت به تخصصی که دارید انتخاب کنید. گوشی‌های مربوط به نوزادان و کودکان کمی کوچک‌تر از سایر گوشی‌هاست و عملکرد بهتری برای متخصصان اطفال خواهند داشت.

 

گوشی پزشکی 3m littman

پیش از این، گوشی‌های لیتمن در ایران وجود داشتند و این برند از اعتبار خوبی در بین پزشکان برخوردار است. این بار littman ، با بالاتر بردن کیفیت گوشی و امکانات مفیدش نسبت به مدل‌های پیشین، به محبوبیت خود اضافه کرد. از جمله ویژگی‌های گوشی پزشکی  3m littman می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دیافراگم قابل تنظیم این گوشی، برای کودکان و بزرگسالان، نیاز پزشکان را از داشتن دو گوشی، رفع کرده است. قسمت گوشی کودکان به راحتی برداشته می‌شود و به open bell تبدیل می‌شود.
  • گوشی از پیچیدگی خاصی برخوردار نیست و دیافراگم آن به راحتی باز شده و می‌توان آن را تمیز کرد.
  • کیفیت تیوب بهتر شده، به گونه‌ای دیرتر دچار اصطکاک می‌شود و آلودگی کمتری را به خود جذب می‌کند. جنس آن به گونه‌ای است که با قرار گرفتن داخل جیب تغییر حالت نمی‌دهد. از لاتکس در تیوب‌ها استفاده نشده و گوشی پزشکی 3m littman برای افراد حساس به لاتکس مناسب می‌باشد.
  • گوشی‌ها به خوبی داخل گوش فیت می‌شوند. جنس قسمت فلزی، از استیل ضد زنگ ساخته شده و ظاهر و کیفیت آن‍ها با چشم قابل ارزیابی است
  •  امکان حک نام پزشک، با خرید آنلاین این گوشی‌ها امکان پذیر است.