اگر در eBay تازه کار هستید، ممکن است متوجه شوید که دو نوع لیست اساسی وجود دارد که شامل فهرست‌های اصلی کالاها و لیست‌های قیمت ثابت می‌شود. لیست‌های قیمت ثابت درست همان طور رفتار می‌کنند که انتظار دارید خرید آنلاین انجام شود. یعنی برای خرید روی دکمه کلیک کنید، سپس بهای آن را بپردازید. ​

با این حال، لیست‌های مزایده می‌تواند برای خریداران eBay که تازه با این سایت آشنا شده‌اند بسیار اسرار آمیز باشد، و سیستم قیمت دهی برای لیست‌های حراج غیر ضروری و پیچیده به نظر می‌رسد. این چیزی است که شما باید در مواردی که در جستجوهای eBay خود پیدا می‌کنید و اینکه چگونه “به آن‌ها” پیشنهاد دهید، بدانید.

دو نوع از اقلام وجود دارد: قیمت ثابت و مزایده ​

به طور کلی، کالاها در eBay به دو روش فروخته می‌شوند:

آیتم‌های قیمت ثابت برای شناسایی آسان هستند چون آن‌ها گزینه “همین حالا خرید کن” را دارند همراه با قیمتی که در کنار آن درج شده است. شما می‌توانید با کلیک روی دکمه “خرید” این نوع آیتم را خریداری کنید. شما تنها به قیمتی که در کنار دکمه هستید پرداخت خواهید کرد و جای چانه زنی ندارد.

اقلام مزایده در کنار یک باکس برای ورود به مزایده، دکمه “Bid” را دارند و “قیمت پیشنهادی” را نشان می‌دهند. کالاهای به مزایده گذاشته شده تا مدت زمان معلومی برای دریافت پیشنهادهای مختلف باز هستند. زمانی که بازه‌ی مزایده تمام می‌شود، آن کالا به بالاترین پیشنهاد کننده فروخته می‌شود.

چند آیتم هر دو نوع حالت ذکر شده را دارند و بلافاصله دو قیمت را نشان می‌دهند. این نوع کالاها را هم می‌توان با پرداخت قیمت ثابت تهیه کرد و هم در مزایده آن شرکت نمود. اگر کسی از گزینه “خرید کردن” استفاده نکند، این آیتم زمانی که زمان تمام می‌شود، به بالاترین پیشنهاد فروخته می‌شود.

چگونه در مزایده eBay موفق عمل کنیم (آنچه باید بدانید) ​

اگر موردی که به شما علاقمند هستید دکمه “Bid Place” را داشته باشید (به این معنی که آن یک آیتم حراج است)، باید روی آن کلیک کنید و “برنده” آن مزایده شوید تا بتوانید آن کالا را خریداری کنید. برای انجام این کار، یک مقدار دلار در باکس مربوطه وارد (پیشنهاد شما)و روی “Place Bid” کلیک کنید.

پیش از این که تصمیم بگیرید پیشنهاد دهید، نکاتی وجود دارند که باید بدانید: ​

مزایده‌های موجود در سایت eBay فقط برای مدت‌زمان خاصی پیشنهادهای مزایده را می‌پذیرند. در یک مزایده سنتی که خارج از eBay  باشد مزایده‌کنندگان دیوانه‌وار در حال رقابت با یکدیگر هستند مانند حراجی‌های آثار هنری یا مزایده‌های پروژه‌های صنعتی. زمانی که میزان افزایش قیمت پیشنهادهای جدید به صفر میل می‌کند، فروشنده مزایده را متوقف می‌کند و آیتم به فروش می‌رسد. در eBay، مزایده‌ها بر روی پیشنهادها دقیقا ۱، ۳، ۵، ۷، یا ۱۰ روز باز می‌مانند. وقتی زمان به اتمام می‌رسد، بهترین پیشنهاد کننده برنده می‌شود، حتی اگر مردم هنوز دیوانه‌وار پیشنهاد قیمت کنند.

شما باید پیشنهادی را که بالاتر از پیشنهاد فعلی است ارائه دهید. در زیر باکس سفارش دهی، شما متن ” ورود (قیمتی مشخص شده)یا بیشتر” را خواهید دید. این مقدار مشخص شده کم‌ترین قیمت پیشنهادی فعلی است. شما باید حداقل این مبلغ را وارد کنید اگر بخواهید پیشنهاد کنید.

اگه در مزایده کالا برنده شوید ممکن است کم‌تر از قیمت حداکثری خود مجبور به پرداخت باشید. وقتی شما در یک حراج برنده می‌شوید، در واقع فقط مقدار کمی بیشتر از بالاترین قیمت پیشنهادی را می‌پردازید – حتی اگر قیمت پیشنهادی شما هزاران دلار باشد.

اگر پیشنهاد شما برنده شد، شما باید آن کالا را بخرید. پیشنهاد شما در مورد یک مزایده، یک قرارداد قانونا لازم‌الاجرا است. اگر، زمانی مزایده تمام شود و پیشنهاد شما بالاترین باشد، یعنی شما آن کالا خریداری کرده‌اید پس باید بهای آن را بپردازید.

از امکان “تک کلیک” برای انجام مناقصه‌های کوچک استفاده کنید. در ۱۵ دقیقه آخر یک مزایده‌ای که در آن پیشنهاد داده‌اید، می‌توانید فورا یک افزایش بالاتر از پیشنهاد فعلی با کلیک روی گزینه “تک کلیک” داشته باشید.

پیشنهاد دهندگان دیگر ممکن است از سیستم قیمت دهی خودکار استفاده کنند. از آنجا که بسیاری از خریداران از سیستم قیمت دهی خودکار eBay’s استفاده می‌کنند، حراج eBay ممکن است به گونه‌ای رفتار کند که برای شما بی معنی و عجیب شود. ​

سیستم پیشنهاددهی خودکار (نکاتی که باید بدانید)

سیستم قیمت دهی خودکار eBay در یک لیست مزایده، برای دادن “پیشنهاد قیمتی فعلی” بالاتر طراحی شده است. از طریق این سیستم، eBay به طور خودکار از طرف بالاترین پیشنهاد با پیشنهادهای پایین‌تر رقابت خواهد کرد. این به مزایده کننده اجازه می‌دهد تا در حالی که مجبور به هزینه‌ای بیشتر از حد انتظار نشود بتواند بالاترین پیشنهاد را ارائه دهد. نحوه کار آن: ​

برای استفاده از قیمت دهی خودکار، حداکثر مطلق مبلغی که می‌خواهید یا می‌توانید پرداخت کنید را اعلام کنید. اگر مبلغ حداکثری که شما وارد کردید بالاتر از پیشنهادهای ارائه‌شده توسط هر کس دیگری باشد، شما به پیشنهاد برتر جدید تبدیل می‌شوید. eBay فعالیت حراج را از جانب شما تا زمانی که پیشنهاد فعلی حتی تنها کمی بالاتر از نزدیک‌ترین رقیب تان باشد، ادامه می‌دهد. اگر حداکثر مبلغ قابل پرداخت برای شما بالاترین قیمت پیشنهادی برای آن کالا نباشد، eBay پیشنهاد شما را ثبت می‌کند اما همچنان به ارائه قیمت بالاتر برای پیشنهادهای برتر ادامه می‌دهد و با تعیین مبلغی کمی بالاتر، از شما در مزایده پیشی می‌گیرد. مبالغ تعیین شده‌ای که بالاتر از ماکزیمم توان پرداخت شما باشند بالاترین پیشنهادها باقی می‌مانند.​

eBay به طور خودکار از طرف هر کسی که بالاترین پیشنهاد کننده در حال حاضر است، تا زمانی که زمان حراج به اتمام برسد، به طور خودکار مزایده را ادامه می‌دهد.

نکاتی درباره مزایده خودکار ​

قیمت دهی خودکار ساده و عالی به نظر می‌رسد. اگر شما می‌خواهید مطمئن باشید که برنده شوید، می‌توانید یک پیشنهاد بسیار بزرگ ارائه دهید. در این صورت شما بدون اینکه مجبور شوید تا چند روز بر روی این مزایده نظارت کنید، راحت استراحت خواهید کرد و در عین حال می‌دانید که هرگز بیش از آنچه که باید برای برنده شدن در حراج پول پرداخت کرد، نیاز به خرج کردن ندارید.

مشکلات و ابهام در این طرح به سه دلیل ایجاد می‌شوند:

۱.قیمت دهی خودکار برای همه است. eBay صرفا بخاطر اینکه شما بالاترین پیشنهاد هستید قیمت دهی خودکار را فعال نمی‌کند، این سیستم برای همه رقبای شما فراهم است.

۲.حداکثر مبلغ قابل پرداخت راز است. هیچ کدام از مزایده‌کنندگان، حداکثر هزینه‌ی وارد شده توسط پیشنهاددهنده‌ی برتر فعلی را نمی‌دانند. بنابراین چون هیچ راهی برای دانستن این وجود ندارد که “تا چه حد کافی است” می‌تواند آن‌ها را به سختی بیندازد. ​

۳.بیشتر مردم با این امکان آشنایی ندارند. بسیاری از شرکت کنندگان حراج متوجه نمی‌شوند که eBay این ویژگی را داشته‌است (و همیشه داشته‌است). با وجود این که در صفحات راهنمای سایت eBay توضیحات ارائه داده می‌شود، eBay  به تبلیغ آن اهمیت زیادی نمی‌دهد.