همه چیز در مورد بوت های دکتر مارتینز

دکتر مارتینز یک برند کفش و اکسسوری بریتانیایی مستقر در ولینگ بورو است که در دهه 60 میلادی در فرهنگ انگلیس رسوخ کرد و حدود 30 سال پس از آن در دهه 90 شهرتش جهانی شد. بوت های دکتر مارتینز یکی از محبوب ترین بوت ها برای ست کردن و ساخت استایل در فشن های راک ، پانک، گرانژ و گوتیک بوده و هنوز هم در سرتاسر دنیا طرفداران فراوانی دارد. قبلتر درمورد مد و استایل در بلاگ ایگرد مفصلا صحبت کردیم و دکتر مانتینز یکی از برندهایی است که در هر عرصه ای از مد جای داشتته است بدلیل اهمیت این برند در ادامه این مطلب با این برند محبوب مفصلا صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه Dr. Martens

سال 1901 و تولید کالایی سنتی و اصیل

از سال 1901 خانواده گریگ به ساخت چکمه در شهری کوچک در ولاستون به نام نورت همپتون شایر (Northamtonshire) واقع در میدلندز انگلیس معروف بودند. خانواده گریگ قلب صنعت کفش انگلیس بودند و به مدت 6 دهه کفش های گریگ به عنوان چکمه های کاری محکم و بادوام شهرت داشتند.

سال 1945 و تولید یک کفش نوآورانه

داستان تولید کفش خلاقانه به سال 1945 در مونیخ برمی گردد، دکتر کلاوس مارتینز (Klaus Maertens) که یک سرباز 25 ساله بود که از شکستگی و جراحت در ناحیه پا رنج می برد برای بهبود وضعیت خود به تولید کفشی از جنس چرم قدیمی و سخت پرداخت و بعد از بهبود جراحت نمونه کفش خود را به یکی از دوستان قدیمی خود به نام دکتر هربرت فانک (Herbert Funk) نشان داد این دو با استفاده از تجهیزات نظامی بلااستفاده به تولید کفش های منحصر بفردی پرداختند؛ در سال 1947 آنها تولید رسمی را آغاز کردند و در عرض یک دهه تجارت پررونقی داشتند که بیشتر به زنان مسن می فروختند. در سال 1959 ، آنها تصمیم گرفتند که زمان آن رسیده است که تبلیغات کفش انقلابی خود را در مجلات خارج از کشور تبلیغ کنند.

سال 1960 و تولید یک کالای هوشمندانه

در انگلستان که شرکت گریگز که توسط نسل سوم خانواده یعنی بیل و برادران ری و کالین و پسر ماکس اداره می شد. روزی بیل در حالی که صفحات یک مجله تجارت کفش را اسکن می کرد، توجه بیل به یک مجله تبلیغاتی جلب شد که یک کفش خلاقانه با کفی دارای بالشتک هوا بود جلب شد. با ایده گرفتن از کفش بیل یک مجوز انحصاری برای ایجاد تغییراتی در راستای بهبود این کفش دریافت کرد. از جمله مواردی که تغییر پیدا کرد شامل: پاشنه کفش، قسمت بالایی کفش، دور دوزی زرد رنگ و ایجاد یک شیار دو رنگ در بالای کفش که نام انحصاری “Airwair” روی آن حک شده بود که با نام تجاری و شعار “With Bouncing Soles” با دست خط خود بیل گریگ به تولید انبوه رسید که این مدل انحصاری شروعی بود برای اینکه برند دکتر مارتینز به صورت رسمی وارد بازار شود که در نهای در اپریل 1960 این برند با نام دکتر مارتینز تاسیس شد.

سال 1960 و تغییرات فرهنگی و اجتماعی

در سال 1960 که چکمه های دکتر مارتینز متولد شد شاهد موج بی سابقه ای از ایده های جدید، تحولات فرهنگی و در نهایت انقلاب اجتماعی هستیم. این فضای رادیکال همچنین شاهد موج تغییرات عجیب غریبی در زمینه مد و پوشاک بود که برند ها زیادی از این تغییرات تاثیر گرفتند ولی دکتر مارتینز خلاف این عرف عمل کرد و طبقه کارگران را مورد هدف قرار داد.

اولین بوت های تولید شده این برند را پستچیان و کارگران کارخانه می پوشیدند و که دکتر مارتینز این بوت ها را با قیمتی حدود 2 پوند به کارگران می فروخت دکتر مارتینز به عنوان شخصی معرفی شد که از طبقه کارگر پیروی می کردند که این امر به محبوبیت وی و این برند افزود. با پایان دهه 1960 بوت های دکتر مارتینز به نمادی برای بیان آزادی و عقاید شخصی تبدیل شد.

سال 1970 و محبوبیت بین جوانان

در دهه 1970 که سبک های گلم و پانک و … در میان جوانان انگلستان رواج پیدا کرده بود بوت های دکتر مارتینز در بین جوانان این سبک ها محبوبیت پیدا کرد و استایل خود را با این بوت ها تکمیل می کردند این همه گیری باعث شد تا در دهه 1970 این بوت ها نماد خشونت و انقلاب تبدیل شود.

سال 1980 و جذابیت بوت ها برای دختران

فروش چکمه های مردانه دکتر مارتینز در سایز های کوچک باعث شد که دختران به این مدل جذب شوند  و از این بوت ها در استایل خود استفاده کنند همزمان با رواج این بوت ها میان دختر ها، بوت های دکتر مارتینز از طریق نوازندگان آمریکایی که به انگلستان سفر کرده بودند در آمریکا رواج پیدا کرد.

سال 1990 و محبوبیت بین سبک های موسیقی

در سال 1990 دنیای موسیقی در دست سبک موسیقی گرانج بود و اکثر خوانندگان این سبک در فستیوال هایشان از کفش های دکتر مارتینز استفاده می کنند علاوه بر این در سبک های موسیقی دیگری جون نو متال یا ارلی امو این بوت ها رخنه کردند و به محبوبیت جهانی دست یافت.

سال 2000 در آستانه ورشکستگی

اندکی پس از چهلمین سالگرد تولد این برند فروش کفش های دکتر مارتینز به طرز چشم گیری کاهش یافت و تمام کارخانه های انگلیس به جز یکی مجبور به تعطیلی شدند. در سال 2003 با احیای مجدد برند تجاری دکتر مارتینز،  طراحان مطرح مد از سراسر دنیا شروع به تفسیر و نقد به ساخت بوت کلاسیک 1۴60 کردند.

در سال 2007 کارخانه های اصلی Cobbs Lane و کارخانه Northampton شروع به تولید مجدد بوت های دست ساز دکتر مارتینز اورجینال را آغاز کردند که باعث تجدید حیات این برند شد.

سال 2010 و محبوبیت جهانی دکتر مارتینز

در عصر دهکده جهانی، رسانه های اجتماعی تمام جنبه های فرهنگ را تغییر دادند ولی بازهم تمام افراد طرفدار سفت و سخت دکتر مارتینز بودند در سال 2010 دکتر مارتینز تولد 50 سالگی تاسیس خود را جشن گرفت و طی این 50 سال دکتر مارتینز ثابت کرد که طی 5 دهه شاهد محبوبیت این برند بین طیف متنوعی از فرهنگ ها، مشاهیر، موسیقیدانان و افراد آزاد اندیش و … هستیم که هر کدام چکمه ها و کفش های این برند را مورد استفاده قرار می دادند

لازم به ذکر است که اگر طرفداری موسیقی از این برند نبود این بوت ها همچنان یک کالا برای قشر کارگر تلقی می شدند. در واقع موسیقی قلب تپنده و دلیل جهانی شدن این برند است.

انواع بوت های دکتر مارتینز

بوت های دکتر مارتینز به رنگ مشکی

مشکی ها رایج ترین رنگ برند دکتر مارتینز هستند، بخصوص با دوخت های زرد رنگ بسیار تماشایی می شوند. ساده ترین پیشنهاد، مدل 1460 است که به دهه 60 میلادی بر می گردد و یکی از کلاسیک ترین بوت های این برند است. اگر ارتفاع بلندتری برای ساق این بوت ها می خواهید، به سراغ مدل 1490 بروید که بهترین رنگ انتخابی برای این مدل همان مشکی بوده و انتخاب رنگ دیگر آن، یعنی قرمز، ممکن ساخت استایلتان را کمی محدود کند.

در مورد ست کردن و ساخت استایل بوت های دکتر مارتینز به رنگ مشکی نیازی به پیشنهاد خاصی نیست چون به سادگی این رنگ از بوت ها با هر استایلی ست می شوند. فقط لازم به یادآوری مختصری است که شلواری که با این بوت ها ست می کنید باید جذب و اسکینی باشد. تا تضاد ایجاد شده بین ابعاد شلوار و بوت باعث شود بوت بیشتر به چشم بیاید. اگر دلتان شلوار جذب و اسکینی نمی خواهد، می توانید جین یا هر شلوار گشادی بپوشید ولی قسمت پایینی آن را به گونه ای انتخاب کنید که برش داشته باشد و بین شلوار و بوت فاصله اندکی بیافتد.

دکتر مارتینز های قرمز

رنگ قرمز بوت های دکتر مارتینز بعد از مشکی، رایج ترین محسوب می شوند. البته ناگفته نماند که صرفا به اسم، قرمز اند. شاید واژه زرشکی بهتر منظور را برساند. بهترین ادوات برای ست کردن این رنگ از بوت های دکتر مارتینز ، جین های آبی، بخصوص رنگ های روشن آن هستند که می توانند در ساخت استایل ، گزینه هایی بسیار هوشمندانه ای بنظر بیایند. رنگ قرمز مارتینز ، اصلا جیغ و پررنگ نیست و به راحتی می توانید مثل نسخه های مشکی، با هر لباسی آن را ست کنید.

بوت دکتر مارتینز به رنگ سفید

اکنون نوبت به بوت های سفید مارتینز می رسد. این رنگ به ترتیب میزان فروش، رتبه سوم را دارد. البته بوت های تمام سفید مارتینز با اینکه بسیار زیبا هستند طرفدار کمتری دارند بر خلاف تصورتان، رنگ سفید دکتر مارتینز اصلا برای ست کردن چالشی نیست. شاید باور نکنید اما می توان با بوت دکتر مارتینز سفید و استایل تمام مشکی هم یک ست زیبا ساخت . رنگ های روشن و خانواده سفید و خاکستری که دیگر جای خود دارند.

ست کردن رنگ های خاص تر بوت های دکتر مارتینز

به غیر از آنچه در بالا دیدید رنگ های دیگری نیز در بین مدل های دکتر مارتینز رایج اند. مثلا سبز و زرد جزو رنگ های تقریبا پر کاربردند. ما فرض را می گذاریم بر این نقطه عطف استایلتان بوت های دکتر مارتینز هستند و دوست دارید بیشتر آنها را به نمایش بگذارید.

ساخت استایل با دکتر مارتینز سبز

برای ساخت استایل با بوت های سبز دکتر مارتینز، می توانید دوباره به سراغ رنگ سبز برای بالاتنه بروید. مثلا یک تیشرت سبز. همچنین اگر دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که سبک هایی نظیر استایل گوتیک و یا استایل هیپی تا حد قابل توجهی به اورکت های آمریکایی سبز رنگ (Field Jacket) گرایش دارند. از این موضوع برای ست کردن و هماهنگی بوت و کاپشن استفاده کنید.

ست کردن دکتر مارتینز زرد

بهتر می دایند که آبی و هم خانواده هایش نقش مکمل رنگی را برای زرد ایفا می کنند. از طرف دیگر زرد فرکانس های بالاتری نسبت به آبی دارد و خود به خود بیشتر به چشم می آید. نتیجه اینکه مثلا یک جین آبی، تمام تلاش خودش را انجام می دهد که بوت های شما به بهترین شکل خودنمایی کنند.

بوت های دکتر مارتینز و ایگرد

با محبوبیت روز افزون این برند مدل های تقلبی و فیک آن ها در بازار بسیار زیاد شده است شما می توانید بوت های دکتر مارتینز را از فروشگاه رسمی این برند از سایت آمازون و از طریق ایگرد خریداری کنید و نگران تقلبی بودن آن نباشید.