همه چیز در مورد سریال ریک و مورتی (Rick and Morty)

انیمیشن سریالی بزرگسالانه ریک و مورتی، یکی از محبوب ترین و پرحاشیه ترین سریال های دهه اخیر است  در این پست با ایگرد همراه باشید تا در مورد حقایق و تاریخ پخش 5 قسمت پایانی فصل 4 صحبت کنیم.

نگاهی به انیمیشن ریک و مورتی

سریال Rick and Morty (ریک و مورتی)  یک انیمیشن سریالی بزرگسالانه است که به طور اختصاصی از بخش Adult Swim شبکه Cartoon Networks پخش می شود، برای اولین بار در ماه دسامبر سال 2013 روی آنتن رفت و طی 11 اپیزود، فصل اول خود را به پایان رساند.

 شبکه Cartoon Networks یک شبکه تلویزیون کابلی است که تحت مالکیت کمپانی Warner Bros در سال 1992 تاسیس شده و انیمیشن های سریالی مخصوص کودکان را پخش می کند. از سال 2000 یک بخش جدید به این شبکه تلویزیون اضافه شد که به صورت شبانه بین ساعت 8 شب تا 6 صبح، انیمیشن ها و برنامه های بزرگسالانه مختلف را پخش می کند. طی این ساعات از شبانه روز، کودکان بین 7 تا 15 سال که مخاطب های اصلی شبکه Cartoon Networ را تشکیل می دهند، خوابیده اند و از همین جهت بخش Adult Swim این شبکه به راحتی می تواند برنامه های بزرگسالانه خود را که شامل برنامه های تلویزیونی مختلف، انیمیشن های سریالی و فیلم های کوتاه می شود را روی آنتن ببرد.

یکی از این انیمیشن های سریالی پرطرفدار که از سال 2013 شروع به پخش کرده و حسابی هم در محافل مختلف مورد تحسین قرار گرفته، سریال Rick and Morty است. این سریال در واقع پروژه به تکامل رسیده یک سریال یوتیوبی است که تحت عنوان Doc and Mharti پیش از اینکه Adult Swim تصمیم به تولید سریال تلویزیونی آن کند، توسط تیم Comic Sacrifice از طریق یوتیوب منتشر می شد.

مدت ها پیش از اینکه سریال ریک و مورتی برای پخش از طریق Adult Swim ساخته شود و حتی و ایده خلق دو شخصیت ریک و مورتی به ذهن سازندگانش برسد، جاستین رویلند به دنبال کشمکش های حقوقی اش در پی ساخت انیمیشن کمدی و اعتراضی اش که House of Cosbys نام داشت و اشاره ای مستقیم به بیل کاسبی هنر پیشه و بازیگر آمریکایی داشت، شروع به خلق یک انیمیشن جدید کرد که تا حدود زیادی از فیلم Back to the Feature الهام گرفته بود. جاستین رویلند در همینجا برای اولین بار دو کارکتر محبوب ریک و مورتی را خلق کرد. شخصیت هایی که در ابتدا با نام های Doc Smith و Mharti McDonalds شناخته می شدند.

تاریخ پخش 5 قسمت پایانی فصل 4

سریال انیمیشنی ریک و مورتی (Rick and Morty) بالاخره روز ۱۴ اردیبهشت (۳ می) به تلویزیون بازخواهد گشت. شبکه Adult Swim با انتشار یک تریلر جدید از این انیمیشن، این خبر را تایید کرد. حال طرفداران می توانند پنج قسمت پایانی فصل چهارم را تماشا کنند.

پس از تقریبا ۲ سال انتظار برای قسمت های جدید سریال ریک و مورتی، نیمه ابتدایی فصل چهارم در اواخر سال ۲۰۱۹ پخش شد. گرچه برای پخش نیمه دوم فصل چهارم چهارچوب زمانی مشخصی تعین نشده و طرفداران به دنبال این بودند که چه زمانی این پنج قسمت پخش خواهد شد. در همین حین، سریال ریک و مورتی در یک تبلیغ در میان مسابقات Super Bowl فوتبال آمریکایی ظاهر شدند و چندین بار در فیلم های کوتاه شبکه های اجتماعی حضور پیدا کردند.

حقایقی درباره سریال Ricky and Morty نمی دانید

 بدون شک دلایل اصلی محبوبیت این سریال ریک و مورتی سناریوی دیوانه وار، دیالوگ های کوبنده و طنز سیاهش است که بخش عمده ای از آن از ذهن خلاق و شاید هم بیمار خالقانش یعنی دن هارمون وجاستین رویلند سرچشمه گرفته است در ادامه با ایگرد همراه باشید تا به بررسی 10 نکته کمتر شنیده شده و جذاب این انیمیشن سریالی بپردازیم.

همه چیز از یک فیلم کوتاه شروع شد

خالقان سریال Rick and Morty در جریان یک فستیوال فیلم کوتاه که توسط دن هارمون برگزار شده بود با همدیگه ملاقات کردند. فیلم کوتاه جاستین رویلند تنها به یک نیت ساخته و به نمایش درآمده بود: شوکه کردن مردم. در همین حال هارمون از این فیلم خیلی خوشش آمده و بعده ها گفت به نظرش این اثر خیلی خنده دار بود. همین شد که وقتی Adult Swim برای ساخت یک سریال انیمیشنی 30 دقیقه ای با هارمون تماس گرفت، اولین چیزی که به ذهن او خطور کرد دعوت از رویلند برای همکاری بود. به عقیده هارمون، جاستین رویلند اهمیت زیادی به داستان میده و در مورد جزییات هم بسیار حساسه و همین اونو تبدیل به یک نویسنده کاردرست کرده.

پرونده سناریو قسمت اول در 6 ساعت بسته شد

کار نوشتن سناریوی اولین قسمت سریال تنها لحظاتی پس از استقبال نیک وایدنفیلد ،مدیر برنامه های Adult Swim از ایده اولیه انیمیشن آغاز شد. به این دلیل که هارمون هنوز روی پروژه Community کار می کرد، زمانبندی دو خالق سریال برای نوشتن سناریوی سریال بسیار فشرده بود. برای همین هارمون و رویلند تصمیم گرفتند به سرعت هرچه تمام تر تولید Rick and Morty رو شروع کنند. هارمون بعد ها در مصاحبه با لس آنجلس تایمز گفت: ما رو زمین نشسته بودیم و من میخواستم به خانه بروم که رویلند گفت صبر کن اگر الان بری خونه شاید تا سه ماه دیگر هم نتوانیم سناریو را بنویسم. بنشین در شیش ساعت قال قضیه را می کنیم و این شد که سناریوی پایلوت یکی از محبوبترین سریال های حال حاضر تلویزیون تنها در شش ساعت نوشته شد.

جمله معروف ریک به طور تصادفی خلق شده است

رویلند و هارمون بارها به این موضوع اشاره کردند که اصلا قصد نداشتند این انیمیشن سریالی جملاتی داشته باشه که بعدها به عنوان جملات ماندگار سریال از آن ها نام برده شود. آن ها هرچقدر هم تلاش کردند موفق نشدند این موضوع را روی صفر مطلق نگه دارند و سریال دارای چند جمله بسیار خنده دار و معروف است. شاید معروف ترین جمله این انیمیشن جمله ریک باشد که در آن می گوید
” Wubba Lubba dub dub” این جمله به یکی از نمادین ترین جملات این برنامه مخصوصا در فصل های آغازین تبدیل شد و طرفداران آن حدس وگمان های زیادی راجع به معانی آن بیان کرده اند. ریک معمولا زمانی که قصد داشت روی یک جوک تاکید یا عبارت مهمی را بیان کند، از این جمله استفاده می کرد. بعدها و در قسمت ” Ricksy Business” مشخص شد که معنی این جمله این است: “من درد زیادی دارم، لطفا کمکم کنید” ولی در واقعیت تولد این جمله کاملا یک اتفاق بود و سازندگان سریال به هیچ وجه این جمله را در فیلم نامه استفاده نکرده بودند.

رویلند در مصاحبه ای درباره این جمله توضیح داده و گفته است: “ما اصلا قصد نداشتیم چنین جمله ای در برنامه داشته باشیم. تولد این جمله درواقع در صحنه ای رخ داد که در فیلم نامه جمله ” wub wub wub wub” قرار گرفته بود و در آن سکانس ریک درحال زمین خوردن باید این جمله را بیان می کرد. من به عنوان صداپیشه ریک زمانی که می خواستم این جمله را به زبان بیاورم متوجه شدم که این جمله به خوبی چاپ نشده و هیچ ایده ای نداشتم که این چه جمله ای است و اصلا متوجه نمی شدم که دارم به چه عبارتی نگاه می کنم. در آن لحظه برای اینکه ضبط سکانس خراب نشود یک جمله عجیب غریب از خودم درآوردم و قصدم تنها شوخی کردن با چاپ بد فیلم نامه بود ولی هارمون از آن جمله خوشش آمد و آن را به فیلم نامه شخصیت ریک اضافه کرد”

تیتراژ آغازین سریال

تیتراژ آغازین انیمیشن سریالی ریک و مورتی از آثار و محصولات زیادی الهام گرفته و اشارات زیادی به آن ها می کند. این تیتراژ که در یک فضای بسیار تخیلی جریان دارد وام دار آثار علمی تخیلی گمنام دهه ۷۰ میلادی به شمار می رود. بسیاری از المان های موجود در این تیتراژ را به راحتی می توانید در آثار تخیلی آن سال ها پیدا کنید. یکی دیگر از این منابع بازی قدیمی Space Invaders محسوب می شود که سرهای بزرگ معلق در هوا در این سریال از روی این بازی طراحی شده اند. ولی از این محصولات که عبور کنیم به مهم ترین منابع این تیتراژ خواهیم رسید؛ آثاری که بیشترین ارجاع در تیتراژ این سریال به آن ها می شود. رویلند در مصاحبه ای اعلام کرد که سریال های Doctor Who و Farscape مهم ترین منابع الهام او برای ساخت تیتراژ این سریال بوده اند؛ او در یک مصاحبه توضیحات مختصری درباره این تیتراژ داد و گفت: موسیقی تیتراژ این سریال توسط رایان الدر ساخته شده، کسی که دوست بسیار صمیمی من تلقی می شود و موسیقی تیتراژ Wizards of Waverly Place را نیز تهیه کرده است.

قبل از شروع کار او برای تهیه موسیقی تیتراژ ریک و مورتی، من به او گفتم که طرفدار سرسخت سریال Farscape هستم و قصد دارم که موسیقی تیتراژ این سریال را با موسیقی تیتراژ سریالDoctor Who برای استفاده در تیتراژ سریال ریک و مورتی استفاده کنم. من با این کار اساسا کار او را بسیار محدود کردم ولی او بار دیگر به من ثابت کرد که چه استعداد خارق العاده ای در ساخت موسیقی دارد. او قسمت های مهم تیتراژ هر دو سریال را به بهترین شکل ممکن با یکدیگر ترکیب کرد و یک موسیقی با المان های بسیار تخیلی تحویل ما داد؛ چیزی که دقیقا دنبال آن بودیم.

خرید از استور رسمی ریک و مورتی با ایگرد

بدلیل محبوبیت این انیمیشن سریالی محصولات مختلفی مانند اکشن فیگور ریک و مورتی، تیشرت و هودی، کیف پول، بورد گیم، سی دی و … این انیمیشن تولید شده است؛ شما می توانید تمامی محصولات این انیمیشن جذاب رو از استور رسمی ریکی و مورتی از سایت امازون ثبت سفارش کنید.