چشم‌ یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است و با توجه به آن که این عضو حساس، یکی از حس‌های پنج‌گانه را پوشش می‌دهد، حفاظت از آن بسیار مهم است.

اگر چشم‌ها به مدت طولانی و مستقیم در معرض تابش آفتاب مستقیم قرار بگیرند، اشعه‌ی UVB موجود در نور آفتاب باعث آسیب موقت به قرنیه‌ی چشم و در برخی مواقع کاهش بینایی موقت می‌شود.

هم‌چنین در معرض آفتاب بودن چشم‌ها، احتمال ابتلای به آب مروارید را افزایش می‌دهد، لذا استفاده از عینک آفتابی تنها جنبه‌ی زیبایی نداشته و برای پیشگیری از برخی بیماری‌های چشمی الزامی‌ست.

حال اگر قصد داشته باشید عینک آفتابی خریداری کنید، ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد تا پارامترهای پر اهمیت در این امر را مورد بررسی قرار دهید و بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. با ما همراه باشید.

در هنگام خرید عینک آفتابی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

  • محافظت از چشم‌ها در برابر اشعه‌ی UV

اصلی‌ترین دلیلی که چشمان ما به عینک آفتابی نیاز دارد، محافظت از آن‌ها در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش است. شاید با خبر نباشید که عینک‌های آفتابی گران‌قیمت به علت داشتن شیشه‌های با کیفیت که به خوبی محافظ دربرابر اشعه‌ی UV هستند، قیمت‌گذاری شده‌اند.

پس اگر قصد دارید یک عینک آفتابی خوب بخرید، در اولین قدم به میزان محافظت آن در برابر اشعه‌ی ماوراء بنفش توجه کنید.

اگر بخواهید میزان محافظت یک عینک آفتابی در برابر اشعه‌ی UV را بررسی کنید، بهترین راه استفاده از دستگاه UVمتر است و بدون استفاده از این دستگاه، برای یک چشم‌پزشک نیز سخت و دشوار است که بتواند مناسب بودن عینک آفتابی را تشخیص دهد.

این دستگاه باید UV عینک را بالای ۹۸ درصد نشان دهد تا متوجه شوید عینک مناسبی‌ست. علامت UV400 روی دسته‌ی عینک آفتابی به معنی محافظت شیشه‌های آن عینک در برابر UVB است.

علاوه بر محافظت در برابر اشعه‌ی UV، برخی عینک‌ها لنزهای پلاریزه دارند و لنز پلاریزه از چشم‌ها در برابر تشعشع محافظت می‌کند. پلاریزاسیون باعث می‌شود نورهای انعکاسی از سطح‌های بازتابنده مانند آب و آسفالت به چشم‌هایتان آسیب نزنند.

استفاده از عینک آفتابی برای کودکان بسیار ضروری است، چرا که چشم‌های آنان حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر هستند.

  • ابعاد عینک آفتابی

حتما دقت کرده‌اید که در لوازم آرایشی و بهداشتی، همواره کرم‌ها و آرایش‌پاک‌کن‌های پوست اطراف چشم با دیگر نواحی صورت متفاوت‌اند و علت این تفاوت، حساس‌تر بودن پوست اطراف چشم با دیگر نقاط صورت است.  به همین علت بهتر است عینک آفتابی‌ای را انتخاب کنید که بزرگتر باشد و بتواند تا حدی از پوست اطراف چشم نیز در برابر نور آفتاب محافظت کند.

هم‌چنین، عینک آفتابی‌هایی که ابعاد بزرگتر دارند از اشعه‌هایی که از اطراف عینک می‌توانند به چشم برسند نیز محافظت می‌کنند.

با توجه به نکات ذکر شده، بهتر است عینک آفتابی شما از دو طرف کمی دیواره داشته باشد و تا روی گونه‌ها را بپوشاند. لازم است جنس قاب عینک به نحوی باشد که سایش روی پوست و بینی‌تان ایجاد نکند.

  • ظاهر عینک

هنگام خرید عینک آفتابی باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

پس از آنکه به ویژگی‌های ساختاری عینک آفتابی‌تان توجه کردید، نوبت آن است که عینک آفتابی‌ای مناسب شکل صورت خود پیدا کنید.

انواع صورت‌ها و شکل‌های عینک مناسب آن‌ها به شرح زیر است:

  1. صورت‌های بیضی شکل:

این نوع صورت تقریبا از همه نوع سبک فریمی می‌توانند استفاده کنند. بهترین نوع فریم برای افرادی با صورت بیضی شکل، فریمی‌ست که از پهن‌ترین قسمت صورت، کمی پهن‌تر باشد. فریم‌های باریک یا خیلی پهن برای این نوع فرم صورت پیشنهاد نمی‌شود.

  1. صورت‌های مستطیلی:

برای افراد دارنده این نوع صورت پیشنهاد می‌شود فریم پهن همراه با اتصال دسته‌ی پایین‌تر انتخاب کنند و ترجیحا رنگ فریم یکنواخت داشته باشند.

  1. صورت‌های گرد:

فریم باریک و زاویه‌‌دار همراه با اتصال دسته بالاتر، در این فرم صورت و صورت‌های مربعی پیشنهاد می‌شود.

  1. صورت‌های مثلثی:

برای صورت‌های مثلثی، فریم‌های ریملس یا فلزی نازک با رنگ روشن مناسب‌اند. با توجه به آنکه این نوع صورت‌ها ظرافت زیادی دارند، بهتر است برای بانوان فریم‌های انتخابی نیز ظریف باشد.

  1. صورت‌های مربعی:

برای این نوع صورت‌ها بهتر است فریم‌های باریک و موازی با زاویه‌های صورت انتخاب کنید. عینک این نوع صورت باید کشیده و زاویه‌دار باشد و اتصال دسته بالاتر بیشتر مناسب صورت‌های مربعی است.

  1. صورت‌های لوزی:

بهتر است فریمی شبیه به فریم‌های صورت‌های مثلثی انتخاب شود و فریم حداقل جلب توجه را داشته باشد.

برای انتخاب عینک آفتابی مناسب و مواجهه با تنوع‌های مختلف عینک، بهتر است به سایت فروشگاه آنلاین آمازون سر بزنید و از میان برترین برندهای عینک آفتابی روز دنیا، عینک مورد نظرتان را انتخاب کنید.

اگر قصد خرید عینک آفتابی اصل و با کیفیت را داشته باشید، آمازون بهترین منبع خرید آن خواهد بود و برای خرید از آمازون می‌توانید از سرویس ایگرد کمک بگیرید.

بهتر است پس از خرید عینک آفتابی مناسب‌تان آن را همیشه و در تمامی ساعات روز استفاده کنید. لازم است بدانید در روزهای برفی که آفتاب مستقیمی وجود ندارد نیز چشم‌هایتان به عینک آفتابی نیاز دارد.