هنگ دارم سازی با صدای جادویی

در پست های قبلی درباره تاریخچه پر رمزو راز موسیقی و انواع سازها و همچنین در مورد کالیمبا ساز بومی مردم آفریقا به تفصیر آشنا شدیم در این پست با ایگرد همراه باشید تا هنگ درام، سازی با صدای جادویی بیشتر آشنا شویم

مطمئنا ساز هنگ درام یکی از موفق ‌ترین سازهای ابداعی هزاره‌ ی جدید است ، این ساز تقریبا نوپا و تازه وارد در عرصه موسیقی است ولی هنگ درام هایی که تولید می شوند دارای کیفیت مناسبی می باشند و در این بین برند هایی وجود دارند که سازهایی با کیفیت بسیار بالا تهیه می کنند و تمامی مراحل به صورت دستی در کارگاه انجام می شود ، برای ساخت این ساز روزها زمان می برد تا مواد اولیه ساز را تهیه کنند و با چکش کاری نت های ساز را به کوک های دقیق و درست برسانند.

همه چیز درباره تاریخچه هنگ درام

ساز هنگ درام توسط فلیکس روهنر و سابینا شارر ، ابداع شده است و در سال ۲۰۰۰ به صورت رسمی به نمایش درآمد و شناخته شد. هنگ درام یا هندپن جز دسته سازهای کوبه‌ای-ملودیک است. در نگاه اول این ساز شبیه سفینه‌های فضایی در فیلم‌های تخیلی و یا سپرهای جنگی دوران باستان دارد. این ساز از دوصفحه‌ بیضی شکل از جنس فلز تشکیل شده است ، که به صورت قرینه به هم چسبانده می‌شوند.

چرا هنگ درام گران است؟

هنگ‌ درام از سازهای گران به حساب می آید ، میتوان گفت دلایل گرانی این ساز ، سخت و زمان بر بودن ساخت ساز و تعداد کم سازندگان آن در سراسر دنیا است. امروزه این ساز در سراسر دنیا طرفداران زیادی به خصوص از قشر جوان دارد ، اما با این حال تعداد کل سازندگان آن حدود دویست نفر است. هنگ درام به صورت دست ساز در کارگاه تولید می شود. انتخاب فلز و آلیاژ مناسب برای ساخت این ساز ، احتیاج به ساعت ‌ها و روز ها وقت برای فرم دادن آن دارد.

رسیدن به نت ‌ها با کوک درست، یکی از مراحل سخت فرآیند تولید هنگ درام است. افرادی که با موسیقی و ساخت ساز آشنایی دارند ، ساخت هنگ درام یک پروژه زمان بر است که دقت مهارت و حوصله زیادی می خواهد تا ساز به صدای اصلی خود برسد و نت های آن به درستی ادا شود.

صدای ساز

صدای هنگ‌ درام صدایی خاص و آرامش بخش است. زیباییه صدای این ساز به دلیل داشتن هارمونیک ‌های فراوانی که در تک ‌تک نت‌ های آن وجود دارد. همچنین ، چون بدنه‌ این ساز یکپارچه است ، وقتی نتی را به تنهایی به صدا درمی ‌آورید ، دیگر نت‌ ها نیز با شدت کمی به لرزش درمی ‌آیند. همین موضوع صدای هنگ دارم را بسیار گرم و دلنشین کرده است.

نواختن هنگ‌ درام از خریدن آن آسان ‌تر است؛ البته بستگی دارد بخواهید آن را در چه سطحی بنوازید. یک نوازندگی حرفه ‌ای و تاثیر گذار که اهل فن موسیقی از آن لذت ببرند قطعا تمرین زیاد، ممارست و شناخت خوبی از موسیقی می ‌خواهد. اما اگر موزیسین حرفه ‌ای نباشید هم از همان اولین روزها می‌ توانید صدای دلنشینی تولید کنید و باعث شگفت‌ زدگی اطرافیان ‌تان بشوید.

همه چیز درباره نگه داری هنگ درام

پس از خرید هنگ درام با دقت و مراقبت با ساز برخورد کنید. هنگ‌ درام با توجه به این که سازی است از فلز سخت، ولی رینگ ‌های ساز یا همان فرورفتی و برجستگی‌ های صفحه رویی، نازک و آسیب پذیر می باشند. همچنین ضربه شدید و محکم باعث می شود نت ‌های آن از کوک خارج شود. در ضمن داشتن انگشتر و دستنبد نیز خط و خش بر روی بدنه ساز وارد می کند و باعث از بین رفتن زیبایی ساز می شود.

نوازندگان خیابانی

امروزه هنگ ‌درام در حال تبدیل شدن به یک ساز رایج برای اجراهای خیابانی در دنیا است و در این زمینه جایگاه خاصی پیدا کرده است. تاثیر گذاری و صدای آرامش بخش این ساز باعث شده که بسیاری از نوازندگان از آن در اجراهای خود استفاده کنند. ممکن است نواختن هنگ درام را در تهران ببینید اما این مورد بسیار کمیاب می باشد و هنوز در ایران در مرحله رشد و گسترش اولیه است. همچنین صدای گرم و زیبای آن تاثیرات هیپنوتیزم بر روی افراد دارد و برای ریلکسیشن و یوگا هم استفاده می‌ شود.

هنگ درام سازی برای مبتدی تا حرفه ای

کوک هنگ درام ثابت می باشد و مانند سازهای دیگر ، به صورت دستی قابل تغییر نیست و اغلب به صورت دیاتونیک ساخته می شود. این ساز دارای یک حالت صدایی است و در صورت تمایل می توانید گام مورد نظر خود را انتخاب کنید ، تا صدای ساز طبق سلیقه و کاربرد شما باشد. گام هنگ درام ها معمولا رِ مینور است ، اما سازندگان حرفه‌ای شکل ‌ها و مدل‌ های بسیار متنوعی را می سازند تا نوازندگان این ساز به راحتی ساز مورد نظر خود را انتخاب کنند. هنگ درام در حالت عادی دارای ۸ یا ۹ نت است که یک نت اصلی آن در وسط قرار گرفته و صدایی پرحجم و بیس دارد و باقی نت ‌ها در اطراف نت اصلی قرار گرفته اند.