پرطرفدارترین زبان های برنامه نویسی در سال 2021

دنیای امروزه به واسطه ی توسعه ی تکنولوژی و برنامه نویسی، پیشرفت های فراوانی داشته است و این پیشرفت ها به خوبی توانسته اند اثرات خوبی را در جوانب مختلف زندگی بشر بر جای بگذارند.

زبان برنامه نویسی یک زبان قرار دادی است که مجموعه ای از دستور العمل ها را در بردارد و انواع مختلفی از خروجی ها را تولید می کند. زبان های برنامه نویسی برای پیاده سازی الگوریتم ها استفاده می شوند.

تا کنون هزاران زبان برنامه نویسی برای کاربردهای مختلف ایجاد شده است و هر ساله بر تعداد آن ها افزوده می شود. اما تنها تعداد اندکی از آن ها کاربردهای گسترده و تقاضای بالا برای استخدام دارند در ادامه این پست با ایگرد همراه باشید تا با پرطرفدار ترین زبان های برنامه نویسی در سال 2021 آشنا شویم.

زبان برنامه نویسی چیست؟

زبان ‌های برنامه نویسی ساختارهای زبانی دستور مداری در رایانه ‌ها هستند که به‌وسیله آن‌ها می توان یک الگوریتم را به ‌وسیله ساختارهای دستوری متفاوت برای اجرای رایانه توصیف کرد و با این روش امکان نوشتن برنامه جهت تولید نرم افزارهای جدید به وجود می آید. معمولاً هر زبان برنامه نویسی دارای یک محیط نرم افزاری برای وارد کردن متن برنامه، اجرا، کامپایلر و رفع اشکال آن هست.

یک زبان برنامه نویسی یک زبان مصنوعی انگلیسی است که برای بیان محاسباتی که توسط یک ماشین (مخصوصا رایانه) قابل انجام است، طراحی شده است. زبان های برنامه نویسی برای ایجاد برنامه هایی به کار می روند که رفتار یک ماشین را مشخص می کنند، الگوریتم دقیق را بیان می‌کنند، یا روشی برای ارتباط انسانند.

انواع زبان برنامه نویسی

زمانی که ما یک برنامه با زبان سطح بالا می ‌نویسیم برای مثال C ،C++ ، java  و … کامپیوتر درکی از برنامه ای که ما نوشتیم ندارد. ‌‌زیرا کد ماشین یک کد صفر و یک می باشد و برای اینکه برنامه ما قابل ‌فهم برای ماشین باشد نیاز به چیزی داریم که این برنامه سطح بالا را به کد ماشین تبدیل کند. اینجاست که می توانیم از مفسر و کامپایلراستفاده‌کنیم.
به طور ‌کلی زبان‌ های برنامه ‌نویسی به دو‌ نوع اصلی زبان ‌های مفسری (interpreter) و زبان‌ های کامپایلری(compiler)  تقسیم می ‌شود.

کامپایلر چیست؟

مجموعه ای از برنامه یا برنامه های کامپیوتری هستند که زبان برنامه نویسی سطح بالا (زبان مبدا) را به زبانی سطح پایین (زبان مقصد) و قابل فهم برای سخت افزار تبدیل می کند. به عبارتی دیگر کد های ماشین به سادگی قابل فهم برای انسان نیستند و به همین دلیل انسان به زبان های سطح بالا که قابل فهم تر هستند، برنامه می نویسد و با استفاده از کامپایلرها آن را به زبان سطح پایین تبدیل می کند.

ساز و کار کلی کامپایلر

روند کلی کار کامپایلرها به این شکل است که برنامه سطح بالا را خوانده و یک شکل میانی از آن ایجاد می کند و سرانجام آن را به زبان دیگری مانند اسمبلی تبدیل می کند، سپس زبان اسمبل شده نیز به شکل میانی برنامه ایجاد و سرانجام به کد ماشین تبدیل می شود. کامپایلر این کد را در قالب Memory World که بر اساس قواعد زبان سطح بالا نوشته بود، برای سخت افزار ایجاد می کند.

مفسر چیست؟

مفسر یک برنامه کامپیوتری است که دستورهای نوشته شده در یک زبان برنامه نویسی سطح بالا را به شکل یک کد قابل فهم برای ماشین اجرا می کند.

بزرگتریم مزیتی که مفسر دارد این است که برنامه نوشته شده اصلی، وابسته به نوع سخت افزار نیست. یعنی برنامه ای که به زبان مفسر نوشته شود می تواند بر روی هر نوع سیستم عاملی اجرا شود.

تفاوت مفسر و کامپایلر

  • چگونگی اجرا شدن: در زبان های کامپایلری ابتدا یک بار به صورت کامل ترجمه می گردند. سپس برنامه برای اجرا از روی فایل کامپایل شده اجرا می گردد. اما در زبان های مفسری کدها به صورت خط به خط تفسیر تفسیر و اجرا می شوند. سپس هر دفعه که بخواهیم برنامه را دوباره اجرا کنیم به همین صورت کد تفسیر اجرا می شود.
  • وابسته بودن یا نبودن به سیستم عامل: یکی دیگر از تفاوت های این زبان ها این می باشد که زبان مفسری برای اجرا نیاز به یک نرم افزار مفسر یا همان interpreter دارد. اما زبان کامپایلری تنها یک بار کامپایل شده و کد های قابل اجرا در سیستم را ایجاد می کند. از آن پس بر روی هر سیستمی بدون نیاز به کامپایلر قابل اجرا می باشد. اما همین نکته این تفاوت را ایجاد می کند که زبان کامپایلر وابسته به سیستم عامل است، یعنی در صورتی اجرا خواهد شد که در آن سیستم عامل کامپایل شده باشد و در سیستم عامل های دیگر اجرا نخواهد شد. اما زبان مفسر در هر سیستم عاملی که نرم افزار مفسر آن وجود داشته باشد اجرا و تفسیر می گردد. در واقع زبان مفسر وابسته به سیستم عامل نیست.
  • سرعت و میزان استفاده از حافظه و پردازنده: زبان های interpreter کدها را به صورت خط به خط تفسیر و اجرا می کنند، این کار باعث می شود تا مقدار بیشتری از CPU و RAM کامپیوتر اشغال شود و مشخص است که سرعت پایین تری نیز خواهند داشت. اما کامپایل شدن یک باره ی زبان ها کامپایلر این است که در اجراهای متعدد سبک تر بوده و سرعت بهتری خواهند داشت.
  • خطایابی: همین مزیت به صورت یک جا کامپایل شدن زبان های کامپایلر در بخش خطایابی و رفع مشکل، نقص به حساب می آید. زیرا در زبان های مفسر هنگامی که برنامه خط به خط اجرا می شود، در هر بخشی از برنامه که مشکلی وجود داشته باشد، قابل پیدا کردن و رفع می باشد. اما در زبان های compiler برای رفع یک مشکل در کدها می بایست سرویس خود برنامه را مجدد بازیابی کرده، سپس خطا را پیدا و تصحیح کرد که این کار بسیار دشوارتر از کار با زبان های مفسری است.

معرفی زبان های مفسری و کامپایلری

از معروف ترین زبان های مفسری می توانیم به زبان های PHP، Perl، MATLAB، BASIC، Ruby، Python، Java Script اشاره کنیم.

همچنین معروف ترین زبان های کامپایلری می توان به زبان های Pascal، C#، C++، Java و … اشاره نمود.

بهترین زبان های برنامه نویسی سال 2021

  • JavaScript: جاوا اسکریپت برای هشتمین سال متوالی محبوب ترین زبان برنامه نویسی بین توسعه دهندگان دنیا شناخته شده است. JavaScript  که به اختصار JS نیز نامیده می ‌شود، یکی از محبوب ترین زبان‌ های برنامه نویسی است. جاوا اسکریپت زبانی سطح بالا، داینامیک، شی‌گرا و تفسیری است که از شیوه‌های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می‌کند. از این زبان می‌توان برای برنامه نویسی سمت سرور (Server Side)، اپلیکیشن‌های موبایل، بازی و اپلیکیشن‌های دسکتاپ استفاده کرد. بنابراین می‌توان اینگونه برداشت کرد که زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ، یک زبان جامع و کامل است.
  • Swift: سوئیفت یک زبان برنامه نویسی است که توسط شرکت اپل ارائه شده و برای توسعه iOS، macOS، watchOS و tvOS استفاده می شود. سوئیفت برای توسعه سیستم عامل های ارائه شده توسط اپل به کار میرود. یکی از پرکاربردترین سیستم های در حال توسعه با این زبان IOS هست که بر روی iPhone های اپل در حال کار هستند. زبان برنامه نویسی سوئیفت در سال 2014 در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل موسوم به WWDC معرفی شد. در همان سال با یک بروز رسانی به نسخه 1.2 ارتقا پیدا کرد و در سال 2015 باز در کنفرانس WWDC به نسخه 2 بروز شد.در همان سال 2015 در نسخه 2.2 متن باز (Open Source) شد. باز در سال 2015 تحت لیسانس آپاچی ۲٫۰ در ۳ دسامبر ۲۰۱۵ برای پلتفرم‌های اپل و لینوکس عرضه شد.
  • Scala: زبان برنامه نویسی Scala یک زبان برنامه نویسی با هدف کلی است که از برنامه نویسی کاربردی و یک نوع سیستم ایستا و قوی پشتیبانی می کند. بسیاری از تصمیمات طراحی Scala به صورت مختصر طراحی شده اند. کد منبع Scala به کد رمز گذاری جاوا وارد شده، به طوری که کد اجرایی حاصل در یک ماشین مجازی جاوا اجرا می شود. اسکالا قابلیت همکاری با زبان برنامه نویسی جاوا را فراهم می کند، به گونه ای که ممکن است کتابخانه هایی که به هر زبان نوشته شده اند به طور مستقیم به کد Scala یا Java مراجعه کنند.
  • Go: زبان برنامه نویسی ساخته و توسعه داده شده توسط شرکت گوگل است. مترجم این زبان از گنو، لینوکس، مک او اس، ویندوز و انواع سیستم عامل های بی اس دی مانند FreeBSD پشتیبانی می کند. زبان گو به مرور به یکی از زبان های برنامه نویسی محبوب مبدل شده است.
  • Python: زبان برنامه نویسی پایتون زبانی با یادگیری آسان محسوب می‌شود و از همین رو بسیاری از برنامه ‌نویس‌های تازه‌کار آن را به عنوان اولین زبان برنامه ‌نویسی خود برمی‌گزینند، زیرا پایتون به عنوان یک زبان همه‌منظوره ساخته و توسعه داده شده و محدود به توسعه نوع خاصی از نرم ‌افزارها نیست. به بیان دیگر، می توان از آن برای هر کاری، از تحلیل داده گرفته تا ساخت بازی ‌های کامپیوتری استفاده کرد.