پروژه­های شکست خورده آمازون

شرکت آمازون در سال 1995 توسط جف بزوس ایجاد گردید. در ابتدا این شرکت فروشگاهی برای فروش کتاب بود، اما کم‌کم پروژه­های آمازون از فروش کتاب بسیار فراتر رفت. آمازون کالاهای دست دوم را به فروش گذاشت. با توجه به قیمت مناسب آن کالاها فروش بسیار خوبی کردند. از دیگر پروژه­های آمازون فروش لباس، کفش، کتاب و … می­باشد. یکی از مزایای آمازون این است که هر کسی می­تواند در آن ثبت­نام کند و کالاهای خود را که از آن­ها به مقدار زیاد دارد بفروشد. کشورهایی هم که در لیست تحریم هستند می­توانند به روش­های غیر مستقیم عضو سایت آمازون شوند و محصولات خود را در آن عرضه کنند. تمام این شرایط مناسب آمازون سبب شد تا امروزه تبدیل به بزرگ­ترین فروشگاه آنلاین در جهان شود. اکثر فروشگاه­­های آنلاین برتر هم از سایت آمازون ایده گرفته­اند. در کنار همه این موفقیت­ها، آمازون مانند هر شرکت دیگری شکست­های بسیاری داشته، تا جایی که ضررهای میلیون دلاری کرده است. نکته حائز اهمیت این است که آمازون با آغوش باز شکست­ها را می­پذیرد و از آن­ها درس می­آموزد.

آیا یک روز سایت آمازون شکست خواهد خورد؟

به تازگی جف بزوس اعلام کرده که به احتمال زیاد سایت آمازون تا سی سال دیگر شکست می­خورد و یا ورشکسته ­می­گردد. با این که بزوس این جمله را عنوان کرد اما خبری از پروژه­های شکست خورده آمازون موجود نیست. بلکه این سایت برتر روز به روز در حال پیشرفت و ارتقاء می­باشد. بزوس این جمله را پس از اینکه فروشگاه­های سیرز ورشکسته شدند عنوان کرد و تعجب همگان را برانگیخت.

او هم­چنین در ادامه افزود:

“کمتر فروشگاه و شرکت با عظمتی عمرش به 100 سال رسیده و پایدار مانده است. ما هم نباید چنین انتظاری را از آمازون داشته باشیم. ممکن است یک روز هم آمازون ورشکسته بشود. در واقع طبق پیش‌بینی‌های من یک روزی پروژه­های آمازون شکست خواهند خورد”.

برخلاف سخنان جف بزوس، طرفداران آمازون به شکست پروژه­های آمازون فکر نمی­کنند. بسیاری از افراد هم معتقدند یک روزی آمازون جا پای شرکت بزرگی همچون اپل می­گذارد و سودهای بسیار بیشتری می­کند. آمازون تنها موجب سودهی خود نشده بلکه موجب شده کسب و کار افراد بسیاری در سراسر جهان ارتقاء پیدا کند. بنابراین امید است که سایت آمازون تا سال­های سال استوار و پایدار بماند.

پروژه­هایی که آمازون در آن شکست خورد

پروژه شکست خورده Destinations

Destinations یک پروژه گردشگری بود. این­ پروژه قرار بود که سایتی برای معرفی هتل­ها، مشخصات آن­ها و … باشد. مسافرین با وارد شدن به این سایت، هتل مورد نظرشان را انتخاب و رزرو می­کردند. اما با آن همه برنامه­ریزی باز هم نتوانست جایگاهش را ارتقاء دهد. سرانجام این پروژه جزء پروژه­های شکست خورده آمازون قرار گرفت.

پروژه شکست خورده Fire Phone

در سال 2014 آمازون تصمیم به تولید و راه­اندازی گوشی­های هوشمند کرد. او با توجه به جایگاهی که در دنیای مجازی داشت انتظار سود بسیار بالایی را می­کشید. اما پس از تولید گوشی­های آمازون، استقبال چندانی از آن­ها نشد. این گوشی­ها توانایی رقابت با برند­هایی همچون اپل، سامسونگ و … را نداشتند. آمازون قیمت این گوشی­ها را بسیار ارزان کرد به نحوی که هرکسی بتواند آن­ها را بخرد، اما باز هم شرایط آن­طور که انتظار می­رفت نشد. بنابراین آمازون شاهد بزرگ­ترین شکست خود شد. حدود 170 میلیون دلار ضرر کرد و پس از مدت کوتاهی خط تولید گوشی­های هوشمند فایر فون متوقف گردید. پس از شکست فایر فون، جف بزوس اعلام کرد که این شکست بسیار کوچک است و ما در انتظار شکست­های بزرگ­تر هستیم. در ادامه او گفت که در کارآفرینی بایستی اشتباهات را پذیرفت و از آن­ها آموخت.

پروژه شکست خورده Test Drive

این پروژه­ی آمازون به افراد اجازه می­داد قبل از اینکه اپلیکیشنی را خریداری کنند یک بار به طور رایگان آن را امتحان کنند. در واقع افراد با استفاده از تست درایو متوجه می­شدند که آیا می­خواهند اپلیکیشن را بخرند یا خیر. این پروژه با اینکه کارایی زیادی داشت اما سرانجام در دسته پروژه­های شکست خورده آمازون قرار گرفت. یکی از دلایل شکست این پروژه کاهش استفاده کاربران از آن بود. کاربران بیشتر از اپلیکیشن مشابه دیگر با همین خصوصیات استفاده می­کردند.