چرا آمازون نوآورانه ترین شرکت دنیاست؟

آمازون در طول حدود 24 سالی که از عمرش می گذرد از بخشی به بخش دیگر حرکت کرد و به هر حوزه ای پا گذاشت باعث بهبود آن بخش شد، حتی اگر این امر باعث تغییر در ساختار موجود آمازون شده باشد.

مانند بلندگوهای اکوی آمازون که در زمانی که آتش استفاده از تلفن های همراه فروکش کرده بود در تعداد بالا به فروش رفت. یا راه اندازی آخرین نسخه ی سرویس پخش موسیقی آنلاین بر روی فروشگاه اولیه ی موسیقی آمازون با نام Amazon MP3 که 11 سال پیش ایجاد شده بود.

استراتژی آمازون

برخلاف اپل، گوگل و مایکروسافت، آمازون بر روی یک اکوسیستم طراحی شده ی انعطاف ناپذیر از اپلیکیشن ها و خدمات در هم پیچیده بنا نشده است. بزوس، مؤسس آمازون، بر روی پلتفرم هایی تأکید دارد که به مشتریان بهترین و سریع ترین خدمات ممکن را ارائه دهند.

استراتژی آمازون تکامل مداوم است که به شرکت اجازه می دهد تا در حوزه های نزدیک به هم تجربه کسب کند و آن ها را برای خود اختصاصی کند. سایت آمازون که در ابتدا تنها به فروش کتاب اختصاص داشت اکنون به هر شخص و شرکتی اجازه می دهد تا محصول دلخواهش را در سایت عرضه کند تا مشتریان با خرید از آمازون به آن شرکت ها نیز سود برسانند.

امکانات و قابلیت های آمازون

آمازون انبارها و امکانات لوجستیکی برای مرتب کردن، بسته بندی و ارسال محصولات خریداری شده از آمازون را برای مشتریان ایجاد کرده است.

آمازون سازمانی منحصر به فرد است چرا که با سرعتی قابل توجه به یکی از 100 شرکت نوآورانه جهان تبدیل شده است. زیرا این شرکت همواره روند گسترش و توسعه ی خود را حفظ کرده است حتی زمانی که به غول صنعت تجارت الکترونیک تبدیل شده است.

آمازون پرایم چیست؟

آمازون در ادامه نوآوری هایش اخیرا بخشی به نام آمازون پرایم راه اندازی کرده است که براساس محاسبات انجام شده تا 60% از ارزش دلاری خرید از آمازون را دربر گرفته است. 40 تا 50 میلیون نفر در ایالات متحده از آمازون پرایم استفاده می کنند. بر طبق تحقیقات صورت گرفته، اعضای پرایم آمازون بطور میانگین 2500 دلار در سال هزینه می کنند که این رقم چهار برابر هزینه ای است که غیر اعضا در آمازون پرداخت می کنند.

بدون شک آمازون پرایم یک معامله برد برد هم برای کاربران و هم آمازون است. ارسال رایگان سفارش بعد از خرید از آمازون، ارسال غذاهای رستوران ها در کمتر از یک ساعت، یک ماه استفاده رایگان از برخی کتاب های الکترونیکی، مشاهده ویدئوهای آنلاین بدون نمایش تبلیغات و … تماما با اکانت یک ساله آمازون پرایم ارائه می شود. همچنین اطلاع از تخفیف های 20 درصدی آمازون و ذخیره بی نهایت عکس از دیگر ویژگی های پرایم است. ویدئوی پرایم نیز در بیش از 200 کشور در دسترس است.

آمازون هرچه محصولات و قابلیت های بیشتری به پرایم اضافه می کند، کاربران بیشتری عضو پرایم می شوند یا اکانت خود را تمدید می کنند. همین موضوع باعث جمع آوری داده های مورد نیاز آمازون برای پی بردن به علاقه مندی های کاربران مختلف می شود. این اطلاعات برای ارائه محصولات و خدمات جدید مورد استفاده قرار می گیرند. مانند دکمه دش (Dash) که این قابلیت را فراهم می سازد تا کاربران تنها با یک ضربه، محصول مورد نظرشان را با خرید از آمازون، درب خانه تحویل بگیرند.

یا الکسا که عملا بخشی از روند فروش آمازون است. برای مثال کافی است به دستیار صوتی الکسای آمازون بگویید “خمیر دندان” و بعد مدل آن را بگویید تا به سادگی سفارش شما ثبت شود.

چالش هایی که آمازون با آن ها مواجه بوده است

کسب و کار آمازون بدون چالش هم نبوده است. ضرورت افزایش تعداد محصولات باعث صعود هزینه های سالانه حمل و نقل تا 1 میلیارد دلار شده است. این موضوع باعث افزایش فشار بر روی فرایندهای شرکت شده است. آمازون برای کاهش حجم کاری کارکنانش، مجبور به استخدام افراد جدید شده است.

یکی از نگرانی های آمازون بعد از افزایش مراکز ارسال کالایش آن است که به کارگرهای بیشتری نیاز خواهد داشت. چرا که انبارها قابلیت ذخیره ی حجم بیشتری از کالاها را دارا خواهند بود و برای ارسال آن ها به نیروی انسانی برای بسته بندی و نظارت احتیاج است. در فصل تعطیلات، آمازون 120000 کارگر اضافه را در سراسر ایالات متحده به استخدام خود درآورد.

با این همه، محیط کار آمازون همچنان به عنوان یکی از محبوب ترین محل های کار شناخته می شود.