شرکت تامز در سال ۲۰۰۶ توسط بلیک مایکوسی در کالیفرنیا راه‌اندازی شد. این شرکت که در زمینة تولید و طراحی کیف و کفش و عینک و قهوه فعالیت می‌کند فقط یک برند پرفروش نیست بلکه بخشی از یک جنبش انسان‌دوستانه است. داستان این برند از زمانی آغاز می‌شود که بلیک مایکوسی طی سفری به آرژانتین با کودکان فقیری آشنا شد که بدون کفش زندگی می‌کردند. ایدة اصلی تأسیس شرکت تامز در همانجا شکل گرفت و بلیک تصمیم گرفت شرکتی ایجاد کند که بتواند علاوه بر سودآوری و فروش به کودکان نیازمند هم کمک کند. طرح بلیک که بعدها با شعار«one for one» معروف شد به این معنی بود که برای هر محصولی که از شرکت تامز خریداری شود، تامز به یک فرد نیازمند کمک می‌کند.

چرا برند تامز یکی از موفق‌ترین‌ برندهای صنعت کفش است؟

فعالیتهای شرکت تامز

در ۵ سال اول، تامز در تهیة کفش برای کودکان نیازمند به اندازة کافی موفق بود. او توانست در اکتبر ۲۰۰۶ در همان اولین تولید، ۱۰۰۰۰ کفش میان کودکان آرژانتینی توزیع کند. همچنین در سال ۲۰۰۷ شرکت تامز اولین رویداد سالانة یک روز بدون کفش را راه‌اندازی کرد. هدف شرکت از به راه انداختن این رویداد این بود که مردم را از تأثیر کفش بر زندگی کودکان آگاه کند. این رویداد بسیار موفق بود و توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و روزنامه‌نگاران و مردم را به خود جلب کرد. بلیک در سفرهای خود به سراسر دنیا متوجه شد که نیازهای حیاتی دیگری هم به غیر از کفش وجود دارند و او باید طرح «ne for one» را گسترش دهد. او خط تولید عینک را راه‌اندازی کرد و هم‌زمان با آن ایدة  Toms Eyewear را ایجاد کرد که در آن برای هر جفت عینک خریداری شده، شرکت تامز به بینایی به یک فرد نیازمند کمک می‌کند. همچنین با ایجاد خط تولید قهوه، بلیک Toms Roasting را راه‌اندازی کرد که در کنار تولید قهوه، اقدام به تولید ۱۴۰ لیتر آب سالم در هر هفته برای خانواده‌های ساکن در منطقه‌های تولید قهوه کرد. در صنعت تولید کیف هم، بلیک فعالیت اجتماعی خود را در قالب کمک به سلامت مادران ادامه داد. با تهیة مجموعه‌ای متشکل از بسته‌های آموزشی برای افزایش مهارت در زایمان و همچنین وسایل کمکی برای بالابردن ایمنی زایمان، تا هر زنی بتواند بدون هیچ خطری کودک خود را در سلامت کامل به دنیا بیاورد.

در پاییز سال ۲۰۱۱ ، بلیک اولین کتاب خود را با عنوان Start Something That Matters منتشر کرد و داستان شگفت‌انگیزش را ارائه داد. او حالا تبدیل به انگیزه‌ای برای تمام اشخاص و شرکت‌هایی شده که قصد دارند کار اجتماعی و فعالیت خیرخواهانه را با حرفه و شغل خود ادغام کنند. کتاب بلیک به پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز تبدیل شد. رویکرد منحصر به فرد بلیک به تجارت موجب تحسین‌های بی‌شماری شده است. در سال ۲۰۰۹ بلیک جایزه شرکت برتر یا ACE وزازت امور خارجه را دریافت کرد. در جلسه علنی دانشگاه خلاقیت جهانی کلینتون، رئیس جمهور پیشین امریکا یعنی کلینتون بلیک را به عنوان «یکی از جالب ترین کارآفرینانی که تاکنون ملاقات کرده» به حضار معرفی کرد. مجلة «مردم» از بلیک در بخش «قهرمانان در میان ما» نام برد و کفش تامز در مقاله «نحوة ایجاد سرمایه داری» در مجله تایمز بیل گیتس معرفی شد. در سال ۲۰۱۱ بلیک در فهرست «۴۰ برگزیدة زیر ۴۰ سال» مجلة فورچون به عنوان یکی از برترین تجارت‌کنندگان جوان معرفی شد. شرکت تامز یکی از بهترین نمونه‌های سودآور کارآفرینی اجتماعی و یک جنبش جهانی به حساب می‌آید. کفش‌های تامز از سال ۲۰۰۶ تاکنون بیش از ۸۶ میلیون جفت کفش برای کودکان فراهم کرده است، عینکهای تامز از سال ۲۰۱۱ تاکنون به بینایی بیش از ۶۰۰ هزار نفر کمک کرده و شرکت قهوه تامز به تولید بیش از ۶۰۰ هزار هفته آب سالم کمک کرده است. تا سال ۲۰۱۶، تامز از خدمات زایمان ایمن برای بیش از ۲۵ هزار مادر پشتیبانی کرده است.

 

کفش تامز

امروزه ایده سادة بلیک در فروش محصولاتش، به یک الگوی قدرتمند تجاری تبدیل شده است که به رفع نیاز، پیشرفت، سلامت، آموزش و فرصت اقتصادی برای کودکان سراسر جهان کمک می‌کند. بلیک با فروش هر محصول به خریدارانش یادآوری می‌کند که هر انتخابی که آن‌ها می‌کنند می‌تواند تأثیر زیادی بر زندگی دیگر افراد در سراسر جهان داشته باشد. این شعار شرکت تایمز است و این شرکت سعی می‌کند از انتخاب خریدارانش برای رفع نیاز افراد نیازمند بهره بگیرد.

تاکنون بیشتر از ۶۰ میلیون جفت کفش به کودکان نیازمند داده شده است. این کفش‌ها از طریق سازمان‌های بشردوستانه به دست کودکان نیازمند در بیشتر از ۷۰ کشور دنیا می‌رسند. همچنین شرکت تامز با تولید کفش در بعضی از همین کشورها موفق به ایجاد کارآفرینی برای نیروهای محلی شده است.

تامز در هرفصل محصولات جدید فصل را معرفی می‌کند و هنوز هم کفش‌هایش پرفروش‌ترین محصولات شرکت هستند. کفش‌ها در سه دستة زنانه، مردانه و بچه‌گانه دسته‌بندی می‌شوند. در میان کفش‌های تامز، انوع مدل‌های کلاسیک و مجلسی و شیک تا کفش‌های گیوه‌شکل و راحتی و فانتزی وجود دارد اما بیشتر کفش‌های تامز تخت و بدون پاشنه و سبک و پارچه‌ای هستند. از معروف‌ترین مدل‌های کفش تامز مدل آلپارگاتا است که طرفداران بسیاری دارد زیرا در عین سادگی و راحتی بسیار جذاب و زیبا است. از ویژگی طراحی‌های کفش تامز همین سادگی است. علاوه بر این کفش‌ها در رنگ‌های متنوع و شاد ارائه می‌شوند. طرفداران برند تامز در بیشتر موارد کسانی هستند که به جز دلبستگی به طرح‌های ساده و رنگی کفش‌های تامز به شعار این شرکت هم علاقه دارند. یکی برای یکی. تصور اینکه با خرید یک کفش کودک نیازمندی هم صاحب کفش می‌شود شاید شما را هم طرفدار این برند کند.