با نزدیک شدن به اواخر هر فصل شاهد حراج‌های مختلف در فروشگاه‌های مختلف هستیم.یکی از آنها فروشگاه اینترنتی آمازون است، که میتوان گفت بیشترین فروش را دارد. به خصوص در زمانی که اجناس خود را به حراج میگذارد.

جالب است. بدانید، آمازون در ابتدا با هدف خرید و فروش کتاب‌های دست دوم ایجاد شده است، به مرور با روند رو به رشدی که داشته است؛امروز یکی از موفق‌ترین استارت‌آپ­های خرید و فروش است.

آمازون با قرار دادن تخفیفهای مختلف آمار فروش خود را چندین برابر میکند.تخفیف های آمازون به دو نوع تخفیفات فصلی و تخفیفات مناسبتی تقسیم میشوند.

تخفیفات فصلی معمولا در انتهای هر فصل اتفاق میافتد و به کالاهای کمی که مربوط به فصل گذشته  محدود است.به طور مثال در انتهای بهار کالاهایی مانند لباس‌های گرم و پشمی،بوت های زمستانی و… به حراج گذاشته میشود.در ابتدای زمستان شاهد به حراج گذاشتن لباس‌های تابستانی و خنک و لوازم جانبی مربوط به خانه و کمپینگ مثل تخت‌های مسافرتی، صندلی‌های تاشو،انواع فلاسک ها و چادر‌های مسافرتی که معمولا بیشتر در تابستان استفاده می‌شوند،هستیم. اینگونه کالاها معمولا دارای تخفیف بیشتری هم نسبت به سایر کالاها هستند.

ولی در آمازون حراج های مناسبتی با استقبال بیشتری روبه رو می­شود.چون تخفیف‌ها،انواع مختلفی از کالاها را شامل میشود، به خصوص در روز«جمعه سیاه» که در اواخر پاییز است. جمعه سیاه یک سنّت دیرینه در آمریکا بوده است، که امروزه به همه جهان سرایت پیدا کرده است.

 

 

آمازون به دلیل استقبال شدید مشتریان و جلب رضایت آنها حراج جمعه سیاه را به یک روز اختصاص نمیدهد و از یک هفته قبل شروع میشود.در این روز به دلیل حراج انواع کالاها بهتر است، حتما با لیستی مشخص و برنامه‌ریزی شده به خرید بروید.این حراج چون در اواخر پاییز و نزدیک شروع سال میلادی است، معمولا کالاهای تابستان و هم کالاهای زمستانی به حراج گذاشته میشود.در این حراج بیشترین شامل وسایل دیجیتالی و پوشاک و اسباب‌بازی بوده است. بیشترین تخفیف شامل کالاهای دیجیتال  مثل گوشی تلفن همراه هوشمند و تبلت­ها و کنسول های بازی بوده است. طبق آماری که در سال 2017 گرفته شده است، بیشترین فروش مربوط تلویزیون­های ال اس دی بوده است.

در جمعه سیاه علاوه بر کالاهای دیجیتال پوشاک نیز از استقبال خوبی برخوردار بوده است.لباس های گرم مانند پالتو ها و اورکت برای زمستان و کالاهای خنک و تابستانی هر دو فروش خوبی داشته‌اند.

آمازون به دلیل توجه زیادی که به رفاه حال مشتریان خود دارد طرح ویژه‌ای برای مشتریان خود قرار داده است که با خرید و عضویت در سایت میتوانند، در یک حراجی مختص به مشتریان شرکت کنند. این حراج در اواخر تیرماه و اوایل فصل تابستان اتفاق میافتد،که به «روز پرایم» معروف است.

 

البته در طول سال نیز کالاهایی تحت عنوان پرایم برای مشتریان دائمی دارای تخفیف و خدمات بیشتری نیز هستند؛ولی در روز پرایم تقریبا 100 هزار کالا در آمازون به حراج گذاشته میشود . معمولا به دلیل شروع فصل تابستان و تعطیلی کودکان و نوجوانان بیشترین استقبال مربوط به کالاهای دیجیتال به خصوص کنسول های بازی ولوازم جانبی آن  است. آمازون نیز به دلیل استقبال گسترده افراد مقدار تخفیف­های خود را بر روی اینگونه کالاها بیشتر میکند.به طور مثال طبق اطلاعات منتشرشده، بلندگوی اکو دات پرفروش‌ترین کالای روز پرایم در سال 2017 بوده است. این کالا ۱۵ دلار تخفیف خورده بود. کالاهایی مثل گوشی وان‌پلاس ۵ و باتری‌های قلمی هم در فهرست پرفروش‌ترین کالاهای روز پرایم قرار می‌گیرد. این اطلاعات نشان می‌دهد که در این روز، ۵۰ هزار شارژر دیواری، ۲۰۰ هزار لباس زنانه و ۲۰۰ هزار لامپ، خریداری شده است. روز پرایم، یکی از حراج‌های بزرگ سالانه‌ی فروشگاه اینترنتی آمازون محسوب می‌شود.

عوامل آمازون حتی برای رفاه مشتریان خود حراجی برای اواخر تابستان تحت عنوان«بازگشت به مدرسه»قرار داده‌اند، تا دانش آموزان بتوانند وسایل مورد نیاز خود را با تخفیف و قیمتی مناسب تهیه کنند.در این حراج معمولا کالاهای دیگری از جمله پوشاک و کالاهی دیجیتال هم قرار دارند ولی بیشترین تخفیف مربوط به نوشت‌افزار، کیف،کتاب و دفتر‌است که بیشترین فروش را دارند.

به شما پیشنهاد میکنیم خرید آسان و ارزان‌تری را در آمازون به خصوص در زمان تخفیف‌ها از ایگرد داشته باشید.آمازون به دلیل توجه زیادی که به رفاه حال مشتریان خود دارد،دارای محبوبیت این چنین در سطح جهان شده است.