اولین قدم برای خریدن یک لباس مناسب پیداکردن سایز مناسب شما است. بسیار خسته‌کننده است که مجبور شوید موقع خرید کردن، پشت سر هم در اتاق پرو لباس عوض کنید تا بالاخره سایزتان را پیدا کنید. با وجود اینکه سایز لباس‌ها در بیشتر فروشگاه‌ها با هم متفاوت است اما اگر سایزتان را بدانید موقع خرید مشکلاتتان کمتر می‌شود. دانستن سایز در خریدهایی که امکان پرو وجود ندارد، مثل خرید از چندشنبه‌بازارها یا فروشگاه‌های بزرگ به دردتان می‌خورد. همچنین اگر قصد خرید پوشاک در خارج از کشور را دارید دانستن سایز لباستان در استانداردهای جهانی کار خرید را برایتان راحت‌تر می‌کند. در بعضی از فروشگاه‌های خارج از کشور هرچقدر هم که دنبال شلوار سایز ۴۲ بگردید ممکن است به نتیجه‌ای نرسید و روی برچسب سایز شلوارها عددی بیشتر از ۲۰ پیدا نکنید، مگر اینکه چشمی انتخاب کنید یا تمام گزینه‌های نزدیک به سایزتان را پرو کنید.

استانداردهای سایز لباس در جهان

لباس تنگ یا گشاد علاوه بر این که زیبایی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد باعث کم شدن راحتی شما نیز می‌شود. باید به این نکته توجه کنید که مدل لباس ربطی به سایز آن ندارد. فرض کنید مد روز، لباس‌های جذب تن است. پوشیدن لباس جذب به این معنی نیست که شما باید لباسی تنگ برای خودتان بخرید. جذب یا گشاد بودن یک لباس باید در مدل دوخت و جنس پارچه‌ی آن لباس لحاظ شده باشد نه در انتخاب سایز. سه شیوه سایزبندی در برندهای پوشاک دنیا وجود دارد: سیستم اروپایی یا EUROP، سیستم امریکایی یا US، سیستم انگلیسی یا UK. البته سایزبندی استرالیایی و ژاپنی و آلمانی و ایتالیایی هم وجود دارد که به دلیل رواج کمترشان به آن‌ها نمی‌پردازیم. سایزبندی در ایران منطبق بر سایزبندی اروپایی است.

 

چگونه عدد سایزتان را پیدا کنید؟

 

سایز لباس به اندازه دور سینه، دور کمر و دور باسن ربط دارد. برای اینکه سایزتان را به دست بیاورید لازم است ابتدا لباسی بسیار نازک بپوشید و از یک متر استاندارد برای اندازه‌گیری استفاده کنید. اگر از دسته‌ی کسانی هستید که با خوردن غذا شکمتان جلو می‌آید، بهتر است این کار را قبل از صرف غذا انجام دهید. صاف بایستید و تنفس عادی داشته باشید که شکمتان نه زیادی تو برود و نه شل و آیزان باشد. سر خود را صاف و رو به جلو نگه دارید و از شخص مورد اعتمادی بخواهید دور کمر، دور سینه و دور باسن شما را اندازه‌گیری کند. دور سینه چه در خانم‌ها و چه در آقایان بزرگترین قسمت نیم‌تنه بالایی است. پس متر را روی برجسته‌ترین قسمت بگذارید و از زیر بغلتان رد کنید تا دور سینه‌تان را اندازه بگیرید. متر را نه چندان محکم نگه دارید که به بدنتان فشار آورد و نه چندان شل که شکم بدهد. در هر دو حالت شما به عدد درست سایزتان نمی‌رسید.

چگونه سایز لباس مناسب خود را پیدا کنیم؟ اندازه دور کمر اندازه گودی کمر است، در حدود دو انگشت بالاتر از ناف. این منطقه باریک‌ترین ناحیة کمرتان است که برای گرفتن اندازه آن بهتر است متر اندازه‌گیری را کمی شل کنید.

برای گرفتن اندازه دور باسن دو پای خود را کنار هم قرار دهید و برجسته‌ترین قسمت باسن را اندازه بگیرید. اینجا هم سعی کنید متر اندازه‌گیری را کمی شل کنید تا سایزتان کوچک نشود.

چگونه سایز لباس مناسب خود را پیدا کنیم؟

با گرفتن هر یک از این اندازه‌ها می‌توانید با استفاده از جدول استاندارد سایزبندی، سایز خود را به دست بیاورید. توجه داشته باشید که ممکن است عدد سایز بالاتنه و پائین‌تنه شما با هم متفاوت باشد. این احتمال وجود دارد که شما بالاتنه ظریفی داشته باشد ولی پائین‌تنه‌تان بزرگ‌تر باشد، به طوری که سایز بالاتنه‌تان با توجه به اندازه دور سینه مدیوم باشد ولی اگر شلوار مدیوم بپوشید برایتان تنگ باشد. این یعنی سایز پائین‌تنه شما با بالاتنه یکی نیست و باید با اندازه دور باسن سایز پائین‌تنه‌تان را جدا حساب کنید. اگر اندازه‌های شما بین دو اندازه موجود در جدول سایزبندی باشد، بهتر است سایز بزرگ‌تر را انتخاب کنید، بالاخص زمانی که می‌خواهید به صورت اینترنتی خرید کنید. در صورت خرید اینترنی از بعضی برندها و سایت‌های فروش پوشاک می‌توانید از جدول‌های سایزبندی همان سایت‌ها استفاده کنید. ممکن است با وجود دانستن سایزتان لازم باشد سایز خود را با استاندارد سایزهای برند مورد نظر تطبیق دهید.

چگونه سایز لباس مناسب خود را پیدا کنیم؟جدول تعیین سایز لباس

بهترین سایز لباس برای شما

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که هیج سایزی بهترین سایز نیست و سعی نکنید به زور خودتان را به سایز ایده‌آلتان بچسبانید. بهترین کار خریدن لباس در سایز واقعی خودتان است. سایزی که در آن احساس راحتی می‌کنید و لباس به تنتان زیبا می‌نشیند. لباسی که به زور سایز شما شود هم زودتر خراب می‌شود هم زیبایی کمتری دارد.

تمام این نکات زمانی به کار می‌آیند که لباس در استانداردهای گفته شده دوخته شده باشد. اگر کارخانه یا کارگاه یا خیاطی تولید لباس از استاندارد سایزبندی استفاده کند همیشه می‌توانید برای خرید به برچسب سایز پست لباس اعتماد کنید. برندهای شناخته شده استاندارد سایزبندی را رعایت می‌کنند اما شاید خرید لباس از جاهای دیگر بدون پرو ریسک زیادی برایتان داشته باشد.

البته این سایزبندی در مورد لباس‌های مختلف مثل کت و شلوار یا لباس مجلسی، لباس اسپرت یا لباس راحتی اندکی متفاوت است. به همین دلیل بهتر است موقع خرید از برندهایی که قبلاً از آنها خرید نکرده‌اید یا موقع خرید لباسهای مجلسی حتماً لباس را پرو کنید. ممکن است لباسی سایز شما باشد اما با توجه به حجم و شکل عضلات و اندام‌هایتان در تن شما زیبا نباشد یا به اصلاح به تنتان ننشیند.

این سایزبندی برای لباس‌های بزرگسالان است و برای بدست آوردن سایز کودکان و نوجوان باید از استانداردهای سایزبندی مخصوص کودکان و نوجوان استفاده کرد.