چگونه سایز کفش مناسب خود را پیدا کنیم؟

پا قلب دوم بدن انسان است. تمام خونی که از قلب به پائین بدن و به پاها می‌رسد، دوباره توسط عضلات پشت پا به بالای بدن و به سمت قلب پمپاژ می‌شود. علاوه بر این، همانطور که استحکام یک بنا به فونداسیون و پایه آن مربوط است استحکام بدن ما هم به پاهایمان ربط دارد. پاها تمام وزن بدن را در طول عمر تحمل می‌کنند. پس هرگونه مشکلی برای پاها منجر به مشکلاتی برای کمر، ستون مهره‌ها و دیگر قسمت‌های بدن می‌شود. پا از پرکارترین اندام‌های بدن است. روزانه مدت زیادی روی پاهای خود می‌ایستیم، می‌نشینیم و راه می‌رویم. روی پای خود راه رفتن در تمام فرهنگ‌ها نشانة سلامتی است. تا زمانی که به راحتی راه می‌رویم احساس جوانی و شادابی و تندرستی می‌کنیم ولی به محض اینکه این امکان ساده و اولیه از کسی گرفته شود، اضافه وزن و فرسودگی و احساس پیری هم به دنبالش خواهد آمد. پس حفظ سلامت پاها بسیار حیاتی است و یکی از مهم‌ترین اصول سلامت پا استفاده از کفش مناسب است.

 

تهی پای رفتن به از کفش تنگ!

اما به چه کفشی کفش مناسب می‌گوئیم. اولین نکته در مورد هر کفشی چه کفش ورزشی باشد، چه مجلسی و چه کفش‌های راحتی و صندل‌، پیدا کردن سایز مناسب پای خودتان است. سایز مناسب سایزی است که نه در پیاده‌روی‌های طولانی با ورم کردن پاهایتان برایتان تنگ شود ونه آنقدر گشاد باشد که بدون آنکه خودتان متوجه شوید موقع راه رفتن انرژی بیشتری از شما بگیرد. با پوشیدن کفش‌های تنگ یا گشاد شکل انگشتان پا به مرور زمان تغییر پیدا می‌کند و از حالت اولیه و اصلی خود خارج می‌شود.کفش خوب کمک می‌کند هنگام راه رفتن یا ایستادن، وزن شما به درستی به کف زمین منتقل شود و فشار اضافی به پاها و ستون مهره‌هایتان منتقل نشود. پس بهتر است به این ضرب المثل قدیمی گوش بدهیم که تهی پای رفتن به از کفش تنگ!

 

استانداردهای سایز کفش در جهان

سایز کفش در برندها و کشورهای مختلف با اعداد متفاوتی نشان داده می‌شود. اگر به داخل زبانة یکی از کفش‌هایتان نگاه کنید ممکن است به اعدادی بر بخورید که نشان‌دهندة سایز کفش شما است. به طور معمول سایز کفش‌ها در سه استاندارد اندازه‌گیری می‌شود: سیستم انگلیسی یا Uk، سیستم امریکایی یا US، سیستم اروپایی یا EUROP. در ایران هم سایز کفش بر اساس سیستم اورپایی اندازه‌گیری می‌شود که به طور معمول عددی بین ۳۵ تا ۴۶ است. بر روی زبانه کفشتان ممکن است عدد دیگری هم دیده شود که اندازه طول کفش به سانتی‌متر CM است.

تعیین سایز با اندازه‌گیری طول کف پا

برای بدست آوردن سایز پایتان بهترین راه اندازه‌گیری کف پا است. پای بدون جورابتان را روی سطح صافی قرار دهید و طول پا را اندازه بگیرید، از نوک بلندترین انگشت پا تا انتهای قوزک پا. عدد بدست آمده را در جدول‌های سایز کفش قرار دهید و سایز کفش خود را در هر کدام از استانداردهای مورد نظر بدست آورید.

چگونه سایز کفش مناسب خود را پیدا کنیم؟

اگر قصد خرید اینترنی کفش را دارید یا برند خاصی مدنظرتان است به سایت برند مورد نظر خود سری بزنید و از جدول‌های استاندارد سایز که معمولاً در سایت برندهای معروف قرار دارید استفاده کنید چرا که ممکن است تفاوتهای بسیار اندکی در سایزبندی برندهای مختلف وجود داشته باشد. دقت داشته باشید که اندازه‌ی پای راست و چپ ممکن است با هم برابر نباشند و برای بدست آوردن سایز درست باید پای بزرگ‌تر را معیار اندازه‌گیری قرار داد. همچنین بهتر است طول پا در انتهای روز اندازه‌گیری شود چرا که در انتهای روز به دلیل تجمع خون در کف پا و ورم پا اندازه پاها کمی بزرگ‌تر می‌شود. البته تفاوت اندازه پا در طول روز و شب چندان چشمگیر نیست ولی ممکن است برای کسانی که شغل‌های ایستاده دارند و تمام طول روز را سرپا می‌ایستند اندازه‌گیری پا در روز و شب به دو سایز متفاوت کفش منتهی شود. یک روش ساده‌تر هم این است که یکی از کفش‌های راحت خود را بردارید و طول کف آن را اندازه بزنید یا به زبانه‌ی داخلی کفش نگاه کنید و سایز کفش را که معولاً توی زبانه کفش نوشته می‌شود بخوانید. در اینجا یک نمونه از جدول تعیین سایز را برای آشنایی بیشتر می‌آوریم، ولی این عددها برای انواع کفش‌ها کمی تفاوت دارند. انتظار نداشته باشید کفش پاشنه‌بلند مجلسی و کفش‌کوهتان دقیقاً یک سایز داشته باشند.

چگونه سایز کفش مناسب خود را پیدا کنیم؟جدول تعیین سایز کفش

 

انتخاب بهترین کفش برای شما

بدست آوردن عدد سایز به این معنی نیست که از این به بعد شما می‌توانید خیلی راحت و بدون پرو کفش مناسب پایتان را تنها با دانستن سایز انتخاب کنید. از آنجا که شکل انگشت‌های پا در افراد مختلف، متفاوت است برای انتخاب کفش مناسب حتماً باید آن را در شرایط مناسب پرو کنید. در بعضی اشخاص انگشت شصت بلندترین انگشت پا است و بقیة انگشت‌ها به ترتیب کوتاه‌تر می‌شوند. اما در بعضی افراد انگشت دوم بلندترین انگشت است و انگشت شصت و بقیه انگشت‌های پا از آن کوتاه‌ترند. به همین دلیل تنها دانستن طول پا کافی نیست. برای اینکه انگشتهای پا در جلوی کفش راحت باشند باید کفشی را انتخاب کنید که قالبش مناسب پای شما باشد تا فضای کافی برای تمام انگشت‌های پا وجود داشته باشد. علاوه بر این شاید فقط تعدادی از برندها‌ی موجود در بازار به استاندار سایزبندی دقت کافی داشته باشند و شما بتوانید با اطمینان از آنها خرید کنید اما بقیة برندها و کفش‌های موجود در بازار ممکن است از دقت کافی برای سایزبندی کفش‌هایشان استفاده نکرده باشند. برای همین بهترین راه برای خرید کفش این است که یک بعدازظهر به مغازه مورد نظر خود سر بزنید و با کفشی که قصد خرید آن را دارید چند قدم راه بروید. برای خرید کفش هیچ‌وقت امیدتان به جابازکردن کفش‌ها نباشد و سعی کنید کفشی را بخرید که در همان اولین پازدن برای پایتان راحت باشد.