در بخش اول این مطلب برخی از کتاب‌های معرفی شده توسط بیل گیتس را معرفی کردیم. در این بخش تعداد دیگری از این لیست را انتخاب و معرفی می‌کنیم. نکته جالب توجه این است که در لیست توصیه شده توسط بیل گیتس همه‌جور کتابی پیدا می‌شود و برای هر خواننده با هر سلیقه‌ای می‌تواند مفید باشد، از کتاب‌هایی درباره تجارت و بازار و موفقیت گرفته تا انسان‌شناسی و تاریخ و جامعه‌شناسی و علوم. پس با ما همراه باشید تا بتوانید کتاب مورد علاقه خودتان را در این لیست پیدا کنید.

 

۱.فراوانی Abundance

فراوانی کتابی است که به نگرانی بشر درباره پایان یافتن منابع طبیعی پاسخ می‌دهد. کتابی که نویسندگان آن پیتر دیاماندیس و استیون کوتلر سعی می‌کنند به ما نشان بدهند که آینده روشن است و توسط پیشرفت فناوری می‌توان به آینده امیدوار بود. کتابی که خواندن آن توسط بیل گیتس توصیه شده است به خوانندگان اطمینان می دهد مشکلات منابع فعلی ما با پیشرفت تکنولوژی و نوآوری حل خواهد شد.

۲. شبکه The Grid

شبکه زیرساخت عظیمی است که کل ایالات متحده را دربرمی‌گیرد. نویسنده این کتاب گرتچن باک در مورد تاریخچه شبکه اطلاعات مفیدی به خوانندگان می‌دهد تا از میزان تأثیرگذاری آن مطلع شوند و بدانند چه کارهایی لازم است انجام شود تا این شبکه عظیم تبدیل به کشتی نجات آینده شود.

۳. جعبه The box

مارك لووینسون در این کتاب، اختراع ظروف حمل و نقل را یك عامل اصلی برای جهانی سازی می داند. کانتینرزاسیون با کاهش قیمت کالاها، تجارت بین المللی را چنان متحول کرده که آن را تبدیل به سنگ بنای مهمی در توسعه بشر کرده است.

 

۴. چگونه اشتباه نکنیم  How Not to Be Wrong

عنوان این کتاب عنوان پرفروشی است! کسی می‌داند چگونه می‌توانیم مرتکب اشتباه نشویم؟ جردن النبرگ نویسنده این کتاب سعی می‌کند ریاضیات را وسیله‌ای برای نفوذ عقل به زندگی روزمره نشان دهد. درگیر شدن با ریاضیات به شما کمک می‌کند کمی دقیق‌تر زندگی کنید! و این نتیجه‌ای است که بعد از خواندن این کتاب به آن می‌رسید.

 

۵. جادوی واقعیت The Magic of Reality

زیست‌شناسی تکاملی ریچارد داوکینز باورهای عمومی و رایج به پدیده‌های ماوراءالطبیعی را به چالش می‌کشد و آن را با خردگرایی سخت و موشکافانه خود توضیح می‌دهد. تنها با خواندن یک فصل از این کتاب می‌فهمید بیل گیتس چرا این کتاب را در لیست پیشنهادی خود قرار داده است.

 

۶. چه می‌شد اگر…. What if

اگر خورشید تاریک میشد ، چه اتفاقی برای زمین می افتاد؟ چه اتفاقی می افتاد اگر همه انسان‌ها فقط یک شخصیت درونی بالقوه داشتند؟ امکان رویایی با چه اتفاقات و شانس‌هایی را در زندگی داریم؟ این کتاب مجموعه‌ای است از فرضی‌ترین سؤال‌ها که رندال مونرو تلاش می‌کند به آن‌ها جواب بدهد و ذهن ما را به چیزهایی که تا به حال تصورشان را هم نکرده‌ایم باز کند.

 

۷. چگونه با آمار دروغ بگوئیم؟ How to Lie with Statistics

این کتاب دربارة ترفندهای تجارت و بازاریابی است. چگونه می‌توانیم آمارها را برای خرید بیشتر در اختیار بگیریم؟ این کتاب مورد علاقه بیل گیتس، پیشنهاد خوبی برای علاقه مندان به اقتصاد و مشتاقان خرید کردن است.

 

۸. واقعیت Factfulness

گاهی اوقات فراموش کردن گذشته بسیار آسان است، اما جهان امروز صلح‌آمیزتر از آن است که فقط در چند نسل قبل و در دوره جنگ‌های جهانی بود. این کتاب با مرور گذشته تاریخ، کسانی را به چالش می‌کشد که نگاهی بدبینانه به جهان دارند.

 

۹. سیگنال و نویز The Signal and the Noise

نویسنده این کتاب نیت سیلور توانست در سال ۲۰۰۸ نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایالت متحده امریکا را برای ۴۹-۵۰ ایالت پیش‌بینی کند! اما چطور؟ از طریق آمار و احتمالات! در این کتاب نویسنده سعی می‌کند به ما بیاموزد که چطور می‌توانیم زندگی واقعی را از طریق آمارها بهتر درک کنیم و چرا اقتصاد آنقدر پیچیده است که از آمار و پیش‌بینی می‌گریزد؟!

 

۱۰. ماجراهای تجاری  Business Adventures

این کتاب حاوی دوازده داستان شگفت‌آور و سرگرم‌کننده درباره تجارت است تا خوانندگان بتوانند درک عمیقی از برخی از مهمترین لحظه‌های تاریخ تجارت داشته باشند. بیل گیتس زمانی ادعا کرد این کتاب، کتاب مورد علاقة او در تمام دوران‌ها است!

 

۱۱. کفش سگ Shoe Dog

این کتاب داستان زندگی فیل نایت بنیانگذار برند نایک از زبان خود اوست. برچسب تبلیغاتی این برند با عنوان «فقط انجام بده» با اخلاق فیل نایت خالق این برند به طور کامل منطبق است. او در این کتاب از راهی که او را به امپراطوری کفش‌های ورزشی رساند و از مشکلات و خاطرات مسیرش می‌گوید.

 

۱۲. انیشتین Einstein

والتر ایزاکسون در این کتاب به داستان زندگی و شخصیت مردی با نبوغ شگفت‌انگیز و سبیل معروفش می‌پردازند؛ انیشتین! این داستان با کودکی عجیب انیشتین در آلمان آغاز می‌شود، با روابط پیچیده عاشقانه او ادامه می‌یابد و در بستر مرگ او پایان می‌یابد. داستان جذابی که شگفتی‎اش را مدیون شخصیت عصبانی و عجیب و غریب نابغه ریاضی است، مردی که متعهد بود جهان را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کند و تمام تلاشش را در این راستا تا روز مرگ انجام داد.

 

۱۳. لئوناردو داوینچی Leonardo Da Vinci

شاید کمتر کسی باشد که اسم لئوناردوداوینچی را نشنیده باشد. نقاش، دانشمند، مجسمه‌ساز، معمار، موسیقی‌دان، ریاضی‌دان، مخترع، آناتومیست، گیاه‌شناس و نویسنده ایتالیایی معروف دوره رنسانس! از او گاهی اوقات به عنوان بزرگترین نقاش تاریخ یاد می‌کنند. آیزاکسون در این کتاب تلاش می‌کند یک پرتره دقیق از چهره هنرمند اصلی دوران رنسانس ترسیم کند. او برای نوشتن این کتاب روی دفترچه‌های لئوناردوداوینچی و همچنین بر بیوگرافی او تحقیقات گسترده‌ای انجام داد و حاصل این تحقیقات تبدیل به کتابی شد که از نظر بیل گیتس ارزش وقت گذاشتن و خواندن را دارد.