کیف پول های ارز دیجیتال چیست؟

در پست های قبلی مختصرا در مورد رمز ارز ها با شما صحبت کردیم در این پست با ما همراه باشید تا در چیستی بودن کیف پول های ارز دیجیتال صحبت کنیم، قبل از اینکه به طور تکنیکی به توضیح کیف پول ارز دیجیتال بپردازیم، بیایید کمی در مورد روش خاص شما برای ذخیره پول با هم صحبت کنیم. به این فکر کنید که چگونه پول نقد واقعی خود را ذخیره می‌کنید. قطعا آن را در دست خود نگه نمی ‌دارید، بلکه آن را در کیف پول یا در یک حساب بانکی ایمن ذخیره می ‌کنید. کیف پول کریپتوکارنسی‌ نیز از همان اصول اصلی پیروی می ‌کند. در نتیجه، با داشتن یک کیف پول رمزنگاری شده، توانایی ارسال و دریافت بیت‌ کوین و سایر کریپتوکارنسی‌ ها را خواهید داشت.

طبق یک تعریف عمومی، کیف پول ارز دیجیتال ، مکانی مجازی برای نگهداری ارز های دیجیتال شماست. البته این توصیف ابتدایی و ساده ای از کیف پول های ارز دیجیتال است. روش دقیق تر برای توصیف آن ها این است که بگوییم این کیف پول ها، برنامه هایی هستند که تعامل شما با بلاک چین را میسر می سازند. می دانید که هر ارز دیجیتالی بر روی یک بلاک چین پیاده سازی و اجرا می شود. کیف پول ارز دیجیتال شما، به بلاک چین ارز دیجیتالتان متصل می شود و میزان موجودی و تراکنش های مربوط به شما را به شکل ساده و قابل فهمی برایتان نمایش می دهد. بنابراین ارز های دیجیتال شما در کیف پولتان موجود نیستند. این ارزها بر روی بلاک چین موجود هستند. وظیفه این کیف پول ها این است که با برقراری ارتباط با بلاک چین ، این ارزها را به ما نمایش داده و امکان کنترل آن  ها را در اختیار ما قرار دهند.

آدرس کیف پول ارز دیجیتال

آدرس کیف پول ارز دیجیتال آدرس کیف پول ارز دیجیتال شما، کدی است که از آن برای ارسال و دریافت ارز دیجیتال استفاده می شود. عملکرد این آدرس دقیقاً شبیه به شماره کارت بانکیتان است. همانطور که در صورت تمایل برای دریافت پول از کسی، شماره کارت خود را در اختیار او قرار می دهید؛ برای دریافت ارز دیجیتال از سایرین نیز فقط کافیست تا آدرس کیف پول خود را در اختیار آن ها قرار دهید. آدرس کیف پول یکی از اطلاعاتیست که برای خرید ارز دیجیتال از صرافی نیز به آن احتیاج خواهید داشت.

انواع کیف پول های ارز دیجیتال

کیف پول های ارز دیجیتال به دو دسته کیف پول های گرم (Hot) و کیف پول های سرد (Cold) تقسیم می شوند. کیف پول های گرم انواعی هستند که برای استفاده از آن ها نیاز است که به اینترنت متصل باشید؛ در حالی که برای استفاده از کیف پول های سرد نیازی به اتصال به اینترنت نیست. کیف پول های گرم ، اطلاعات حساب کاربری شما مانند کلید خصوصیتان را به صورت آنلاین در خود نگهداری می کنند و این در حالیست که همین اطلاعات در کیف پول های سرد به صورت آفلاین نگهداری می شود. تفاوت اصلی کیف پول های گرم و سرد نیز در همین شیوه ذخیره سازی کلید خصوصی و دارایی های دیجیتال است. به همین دلیل است که بسیاری از افراد کیف پول های سرد را گزینه امن تری برای نگهداری دارایی های دیجیتال و انواع گرم را گزینه راحت تری برای این کار می دانند. ذخیره اطلاعات به صورت آفلاین از خطراتی مانند هک و حمله اینترنتی جلوگیری می کند و کلید خصوصی و دارایی های شما را از به سرقت رفتن در امان نگه می دارد؛ اما با مطالعه نکات زیر درخواهید یافت که به چه دلیل استفاده از کیف پول های گرم سهولت بیشتری را با خود به همراه دارد.

کیف پول های گرم

کیف پول های گرم کیف پول های گرم خود به دو دسته نرم افزاری و تحت وب تقسیم می شوند. کیف پول های نرم افزاری همانطور که از اسمشان پیداست، نرم افزارهایی هستند که بر روی موبایل اندروید و IOS و یا کامپیوتر (ویندوز و مک) قابل نصب می باشند. کیف پول های تحت وب اما، پلتفرم  هایی در قالب وبسایت هستند که برای استفاده از آن  ها باید هر بار به این سایت وارد شد. کیف پول های نرم افزاری از شناخته  شده ترین کیف پول های نرم افزاری ارز دیجیتال می توان به اگزودوس (Exodus) ، تراست والت (Trust Wallet) ، مای سلیوم (Mycelium) ، الکتروم (Electrum) ، جکس (Jaxx liberty) ، کوینومی (Coinomi) و … اشاره کرد. کیف پول های تحت وب شاید بهترین مثال برای کیف پول های تحت وب، کیف پول های مربوط به صرافی های ارز دیجیتال باشد. همانطور که می دانید، تمامی معاملاتی که در صرافی های آنلاین صورت می پذیرد، به صورت آنلاین است. این صرافی ها برای کاربرانی که در آن ها ثبت نام می کنند حسابی را تشکیل می دهند که می توان ارز دیجیتال را در آن نگهداری کرد. حساب این صرافی ها دقیقاً مانند یک کیف پول تحت وب عمل می کند. برای استفاده از این کیف پول باید به سایت صرافی مراجعه کرد و به بخش مربوط به کیف پول وارد شد. صرافی هایی مانند بایننس (Binance) ، کوین بیس (Coinbase) ، بیت فینکس (Bitfinex) ، بیترکس (Bittrex) ، جمینی (Gemini) و … نمونه هایی از صرافی های شناخته شده ارز دیجیتال در جهان هستند.

کیف پول های سرد

کیف پول های سرد ، خود به دو دسته کاغذی و سخت افزاری تقسیم می شوند. پیش از هرگونه توضیحی در خصوص کیف پول های سرد ، باید ابتدا این نکته را بدانید که برای استفاده از این کیف پول ها نیز در نهایت به یک رابط نرم افزاری و اتصال به اینترنت احتیاج خواهید داشت؛ اما پس از این که تراکنش مورد نظر شما به اتمام رسید، این کیف پول ها دوباره از نرم افزار جدا شده و به حالت آفلاین بازمی گردند. کیف پول کاغذی یک کیف پول کاغذی، تکه کاغذی است که اطلاعاتی از جمله آدرس کیف پول و کلید خصوصی شما در قالب کد نوشتاری و همچنین یک کد QR بر روی آن پرینت گرفته می شود. در هر زمان دلخواه که قصد استفاده از ارز دیجیتال خود را داشته باشید، می توانید نرم افزار کیف پول و یا کیف پول تحت وب خود را باز کنید و کد QR کلید خصوصی خود را توسط آن اسکن نمایید.

کیف پول های سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری آخرین دسته از کیف پول های ارز دیجیتال که به توضیح آن ها خواهیم پرداخت، کیف پول های سخت افزاری هستند. کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال دستگاه هایی شبیه به یک فلش هستند که اطلاعات حساب شما در آن ها نگهداری می شود. این دستگاه ها دقیقاً مانند فلش به پورت USB سیستم شما متصل می شوند. از شناخته شده ترین کیف پول های سخت افزاری می توان به کیف پول ترزور (Trezor) و کیف پول لجر (Ledger) اشاره کرد.

با خریداری این کیف پول یک کابل نیز در اختیار شما قرار می گیرد که می توانید از آن برای اتصال کیف پول خود به سیستمتان استفاده کنید. با اتصال کیف پول لجر نانو اس به سیستم، این کیف پول روشن و آماده کار می گردد. همانطور که مشاهده می کنید، یک صفحه نمایش کوچک برروی این کیف پول تعبیه شده است. با روشن شدن کیف پول، این صفحه نمایش نیز روشن می شود. کیف پول های سخت افزاری به منظور راحتی استفاده، از یک رابط نرم افزاری نیز برخوردار هستند.