کیک استارتر چیست؟ با چند کمپین موفق این سایت آشنا شوید

کیک استارتر شرکتی است برای کمک به استارت‌آپ‌ها، اختراعات کاربردی نوین و دیگر ایده‌های نوآورانه که به کمک زندگی بشر می‌آیند. این شرکت آمریکایی محل رشد بسیاری از ایده‌های خلاقانه بوده است و تقریبا همه زمینه‌ها را در بر می‌گیرد از تکنولوژی‌های فناوری اطلاعات گرفته تا آشپزی. وبسایت کیک استارتر بستری است که افراد خلاق با ایده‌های جدید می‌توانند تحت پوشش آن برای طرح‌های خود سرمایه لازم را بدست بیاورند و رشد پیدا کنند. با بیش از صدهزار پروژه‌ی موفق که شامل زمینه‌های مختلف می‌شود کیک استارتر توانسته است سهم مهمی در تامین مالی ایده‌هایی از سراسر جهان داشته باشد.

سبک سایت کیک استارتر را سرمایه‌گذاری جمعی(Crowdfunding) می‌نامند. یعنی جایی که افراد مختلف می‌توانند با عضویت در آن محصولات و ایده‌های خود را ارائه کنند و افراد دیگری که علاقه‌مند به سرمایه گذاری روی پروژه‌های جذاب هستند می‌توانند با مشاهده‌ی ایده‌های به اشتراک گذاشته شده اقدام به کمک نمایند. باز بودن بستر کیک استارتر باعث شده است تا افراد عادی هم بتوانند هزینه‌ای هرچند اندک در پیشبرد ایده‌ها داشته باشند. مجموع این سرمایه‌ها که از طرف مردم عادی اهدا می‌شوند به رقم قابل قبولی می‌رسد که می‌تواند موجبات رشد یک ایده‌ را فراهم کند.

کیک استارتر سایت جوانی است و تنها 10 سال از عمر آن می‌گذرد اما در همین مدت کوتاه آن‌ها توانسته است بالغ بر 3 میلیارد دلار کمک مالی جمع آوری کنند و آن را برای بالای 120 هزار پروژه‌ی گوناگون سرمایه‌گذاری کنند. معمولا پروژه‌ها زیر 10 هزار دلار دریافت می‌کنند اما برخی پروژه‌ها طرفداران بیشتر و اهدایی‌های بیشتری دارند حتی 236 طرح توانسته‌اند بیش از 1 میلیون دلار سرمایه جمع آوری نمایند.

برای هر ایده‌پرداز یا کارآفرین کیک استارتر به مثابه بهشت است. با کیک استارتر خیلی از ایده‌های جدید توانسته‌اند رشد پیدا کنند و عملی شوند. استارت‌آپ‌ها و اختراعات زیادی حیات خود را مدیون این سایت هستند و اگر این بستر وجود نداشت خبری از کمک‌های گسترده مردمی نبود و خیلی از خلاقیت‌ها شاید امروزه به ثمر نمی نشست.

کیک استارتر جایی هیجان انگیز است مانند یک مجتمع بزرگ که انواع کسب و کار مشغول فعالیت‌های خود هستند. شما می‌توانید نوآورانه‌ترین دستاوردها را در این سایت پیدا کنید که همگی برای حل بخشی از مشکلات جامعه، تسهیل کارهای روزمره و یا اضافه کردن قابلیت‌های جدید به ابزارهای موجود پدید آمده‌اند. از گجت‌های هوشمند و پرینترهای سه بعدی گرفته تا طناب‌ورزشی که تعداد پرش‌ها را می‌شمارد همه در کیک استارتر یافت می‌شوند. این گستردگی باعث شده است تا فضایی برای تحقق هر رویایی فراهم شود. شما می‌توانید هر ایده‌ای را به اشتراک بگذارید حتی اگر در نگاه اول خنده‌دار یا غیر محتمل به نظر برسد اما اگر ارزشش را داشته باشد حمایت‌ها از راه خواهند رسید.

در میان این همه پروژه و استارت آپی که در کیک استارتر وجود دارد، برخی از آن‌ها توانسته‌اند موفقیت چشمگیری داشته باشند. در ادامه به بررسی چند کمپین موفق در کیک استارتر در سال 2018 می‌پردازیم که با توجه به پیشرفتی که کسب نمودند همه‌ی توجه‌ها را به خود معطوف کرده‌اند. این ایده‌ها با توجه به کمک‌هایی که دریافت کرده‌اند مراحل رشد خود را به سرعت پشت سر می‌گذارند و احتمالا در سال‌های آتی شاهد حضور آن‌ها در بازار جهانی خواهیم بود.