در گذشته‌های نه‌چندان دور، خرید وسایل کارکرده یا دست دوم زیاد مرسوم نبود. شاید تنها چیزی که بیشتر از هر چیز به‌صورت دست دوم فروش می‌رفت اتومبیل بود. اما امروزه با توجه به اقتصاد جهانی و شرایط بازار، بسیاری از مردم در سراسر جهان به خرید کالای دست دوم روی آورده‌اند. به همین دلیل، سایت معتبر آمازون خدمات خرید و فروش کالای دست دوم را راه‌اندازی کرده است.

خرید کالای دست دوم از چند جهت مقرون‌به‌صرفه‌تر از کالای نو است. اولین و مهم‌ترین دلیل آن این است که در هزینه صرفه‌جویی می‌شود؛ زیرا کالای دست دوم با قیمتی کمتر از کالاهای نو به فروش می‌رسند. دوم، وجود کالاهای تقلبی در بازار است. امروزه پیدا کردن کالاهای اُرجینال برای مردم عادی بسیار دشوار است و این موضوع در کشورهایی از جمله کشور ما به وفور دیده می‌شود. به‌همین‌دلیل بسیاری از مردم، خرید کالای دست دوم اُرجینال را به کالای نوی تقلبی ترجیح می‌دهند. دلیل سوم این است که برخی کالاها روند تولیدشان متوقف شده است و دیگر در بازار پیدا نمی‌شود. به‌عنوان مثال، برخی کتاب‌ها دیگر از دور چاپ خارج شده‌اند و فقط باید آنها را به‌صورت دست دوم از مردم بخرید.

خدمات خرید و فروش کالای دست دوم آمازون

آمازون با خدمات جدیدی که راه‌اندازی کرده است، به مردم اجازه می‌دهد کالاهایی را که دیگر به آنها نیاز ندارند، به مردمی که دنبال آن کالاها می‌گردند بفروشند. بنابراین شما از افراد خرید می‌کنید نه از شرکت‌ها یا برندها؛ این خودش یک مزیت است.

روش کار

در این شیوه‌ی خرید و فروش، افرادی‌ که می‌خواهند محصولی را بفروشند مشخصات آن را در فهرست فروش وارد می‌کنند. از سوی دیگر خریداری که به دنبال این محصول می‌گردد، آن را می‌بیند و پس از بررسی به آمازون سفارش می‌دهد. آمازون محصول را از فروشنده تحویل می‌گیرد و با بسته‌بندی مناسب به خریدار تحویل می‌دهد. برای این کار فقط ۱% از قیمت محصول را به‌عنوان کارمزد دریافت می‌کند.

آمازون می‌خواهد نسخه‌ی کوچکی از ای بی باشد

آمازون ابتدا این طرح را به‌صورت آزمایشی در بنگلور هند راه‌اندازی کرد و قرار شد پس از موفقیت، آن را به سراسر هندوستان و کشورهای دیگر گسترش دهد. شاید موفقیت آمازون در آینده‌ی نه‌چندان دور، ای بی، کریگز لیست، Quikr و Olx را با تهدید جدی روبه‌رو کند.

خرید آسان از آمازون

از آمازون می‌توانید هر چیزی را بخرید. فروشگاه اینترنتی آمازون همیشه و در همه جا در دسترس خریداران است و امکان خرید آسان را به آنها می‌دهد. به همین دلیل بسیاری از مردم سراسر جهان، برای خرید هر چیزی اول به آمازون مراجعه می‌کنند. البته خرده‌فروشان بزرگ معمولا خرده‌فروشی‌های آنلاین را تحت فشار قرار می‌دهند و این بدان معناست که شاید خیلی مواقع چیزی را در آمازون پیدا کنید که چندان هم ارزان نباشد. به‌ویژه در کشور ما که خرید از آمازون به‌طور مستقیم امکان‌پذیر نیست، این مشکل جدی‌تر است. با این حال، این‌روزها با راه‌اندازی برخی وبسایت‌ها امکان خرید آسان از آمازون برای ایرانی‌ها نیز فراهم شده است. شما از طریق این وبسایت‌ها می‌توانید به‌شکل غیرمستقیم از آمازون خرید کنید.

راه‌اندازی خدمات خرید و فروش کالاهای دست دوم، برای هر کسی مزایایی دارد به‌جز افرادی که محصولات نو و کارنکرده می‌فروشند. آمازون از این طریق درآمد دارد، فروشنده از محصولی که دیگر آن را نمی‌خواهد پولی به‌دست می‌آورد و خریدار محصولی را به دست می‌آورد که قیمتی معقول دارد.

آیا برای خرید کالای دست دوم ضمانتی وجود دارد؟

مسلما بله. آمازون یک سایت معتبر است و این اعتبار را از مشتریانش به‌دست آورده است. وسایل دست دوم زیادی در آمازون به فروش می‌رسند که ارزش خریدن را دارد. کتاب‌ها، سی‌دی، دی‌وی‌دی و بسیاری اقلام دیگر که شاید هیچ جای دیگری پیدا نکنید. حتی امکان خرید از خرده فروشان هم هست. کاربری تعریف می‌کرد یکی از خرده فروشان یک جاروبرقی به مشتری‌اش فروخته بود و مشتری به دلایل خاصی آن را برگردانده بود. خرده فروش هم آن را با نصف قیمت در آمازون قرار داده بود. محصول هیچ مشکلی نداشت و فقط جعبه‌ی آن باز شده بود، حتی ضمانت‌نامه هم داشت و همه‌‌ی این‌ها با نصف قیمت! این کاربر بی‌معطلی جاروبرقی را می‌خرد و هنوز هم از آن راضی است.

آمازون تمام وسایل دست دوم را بررسی می‌کند و اجازه نمی‌دهد اقلام معیوب یا وسایلی که کار نمی‌کنند در فهرست فروش قرار داده شوند. توصیفاتی که برای کالا قید می‌شود باید کاملا صادقانه باشد. به این ترتیب، خریدار از سالم بودن محصول اطمینان می‌یابد. به خریدار نیز اجازه داده شده است اگر بر فرض محال، کالای خریداری شده سالم نبود آن را برگرداند. خریدار هم باید موقع خرید، توصیفات محصول را خوب بخواند و از وجود لوازم جانبی و سایر ویژگی‌های محصول مطمئن شود.