گوشی پزشکی یکی از ملزومات و تجهیزات ضروری پزشکی است که در اختیار تمام پزشکان از پرشک عمومی تا فوق تخصص و پرستاران می‌باشد. گوشی پزشکی برای شنیدن صدای قلب و ریه‌های بیمار و همچنین اندازه گیری فشار خون استفاده می‌شود. در این قسمت می‌خواهیم راهنمایی برای خرید انواع گوشی پزشکی برای شما آماده سازیم. این مقاله علاوه بر پزشکان، پرستاران و دانشجویان پزشکی؛ مناسب عموم افرادی که به کمک‌های اولیه و مسائل پزشکی علاقه‌مند هستند، می‌باشد. همچنین نحوه خرید انواع گوشی پزشکی و خرید از آمازون را برای شما شرح خواهیم داد.

 

اجزای اصلی گوشی پزشکی

گوشی‌ پزشکی دارای دو قسمت متفاوت می‌باشد که هر کدام کارایی خاصی دارد. یک قسمت آن که کوچکتر از قسمت دیگر است، با نام “بل” شناخته می‌شود و برای شنیدن صداهایی با فرکانس پایین استفاده می‌گردد و از قسمت بزرگتر گوشی که به نام “دیافراگم” معروف است برای شنیدن صداهایی با فرکانس بالا استفاده می‌شود.

گوشی پزشکی از اجزای دیگری نیز تشکیل شده‌اند، مانند: چست پیس، تیوب و… که در ادامه با آنها نیز آشنا خواهیم شد.

 

انواع گوشی پزشکی

گوشی پزشکی تنوع گسترده‌ای دارد و برندهای معتبر و معروفی آنها را تولید و روانه بازار می‌کنند. انواع گوشی‌های پزشکی عبارتند از:

 • گوشی معاینه پزشکی معمولی
 • گوشی معاینه تخصصی نوزاد
 • گوشی معاینه تخصصی مامایی
 • گوشی معاینه تخصصی اطفال
 • گوشی معاینه تخصصی قلب
 • گوشی معاینه آموزشی

برندهایی که گوشی پزشکی را با کیفیت مناسب تولید می‌کنند عبارتند از:

 • لیتمن
 • هاین
 • ریشتر
 • میکرولایف
 • ولش آلن

موارد مهم در انتخاب گوشی پزشکی مناسب

گوشی پزشکی مناسب برای پزشکان حکم کیفیت صدا برای کارگردان و موسیقیدان در هنگام ضبط فیلم و موسیقی را دارد. گوشی مناسب باید نویزهای محیط اطراف را باید حذف کند تا صدای بدن بیمار به راحتی و با وضوح عالی به گوش پزشک برسد. موارد مهم دیگر در انتخاب گوشی پزشکی مناسب عبارتند از:

 • طراحی مناسب چست پیس یا هد
 • طراحی مناسب تیوب یا شلنگ
 • کیفیت قطعات داخل گوش
 • طراحی مناسب دسته یا بینااورال

 

گوشی پزشکی آکوستیک یا الکترونیک

برندهای مطرحی علاوه بر طراحی، تولید و عرضه گوشی پزشکی آکوستیک، گوشی پزشکی الکترونیکی را نیز عرضه کرده‌اند که کیفیت بسیار بیشتری از گوشی‌های آکوستیک دارند اما دارای معایبی نیز هستند.

گوشی‌ پزشکی الکترونیک قابلیت افزایش صدا را تا ده‌ها برابر دارند و برای شنیدن صدای بدن بیمار بسیار مناسب است اما در حین معاینه یک کودک اگر با صدای بلند جیغ بکشد، صدای چند برابری او در گوش پزشک می‌پیچد و پزشک را دچار مشکل می‌کند؛ برخی سازندگان این نوع گوشی، قابلیتی را نیز برای mute یا در حالت سکوت قرار دادن صدای گوشی ایجاد کرده‌اند که این مشکل را برطرف کرده است اما هنوز بر سر این موضوع در حال کارشناسی و بررسی هستند و بیشتر پزشکان هنوز هم گوشی پزشکی معمولی را ترجیح می‌دهند.

 

خرید انواع گوشی پزشکی از آمازون

خرید گوشی پزشکی منحصراً در اختیار داروخانه‌ها و فروشندگان تجهیزات پزشکی می‌باشد اما یکی از معتبرترین فروشگاه‌های اینترنتی دنیا یعنی فروشگاه آمازون با در اختیار داشتن سهم قابل توجهی از بازار فروش آنلاین، فروش انواع گوشی پزشکی را نیز در سبد محصولات خود قرار داده است که خریداران بسیاری از تمام دنیا می‌توانند بین گوشی‌های پزشکی مختلف در سایت تحقیق و بررسی کنند و گوشی پزشکی مورد نظر خود را انتخاب نمایند. شاید تصور کنید، خرید از آمازون می‌تواند برای ایرانیان سخت باشد اما اینطور نیست، ایرانی‌ها هم می‌توانند مانند سایر کاربران جهان وسایل مورد نظر خود را توسط سایت‌های واسطه مانند ایگرد سفارش دهند و درب منزل تحویل بگیرند.

خرید از آمازون باعث شده است که پزشکان، پرستاران و دانشجویان پزشکی بتوانند به راحتی گوشی پزشکی مورد نظر خود را با کیفیت بالا و تضمین آمازون و از تولیدکنندگان و فروشندگان مطرح جهان تهیه نمایند و از آن استفاده کنند.

شما هم اگر نیاز به خرید انواع گوشی پزشکی دارید، ما خرید از آمازون را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در ادامه تعدادی از گوشی‌های پزشکی برتر سایت آمازون را نیز به شما معرفی می‌کنیم:

1- گوشی پزشکی 3M Littmann Classic III Monitoring Stethoscope, Plum Tube, 27 inch, 5831

2- گوشی پزشکی 3M Littmann 2141 Master Classic II Stethoscope, Black, 27 inch

3- گوشی پزشکی 3M Littmann Classic III Monitoring Stethoscope, Black Edition Chestpiece, Black Tube, 27 inch, 5803

4- گوشی پزشکی 3M Littmann Lightweight II S.E. Stethoscope, Black Tube, 28 inch, 2450

5- گوشی پزشکی MDF Acoustica Deluxe Lightweight Dual Head Stethoscope – All Black (MDF747XP-BO)