در سال‌های اخیر استفاده از مکمل‌های غذایی به شدت افزایش یافته است. به همین دلیل شرکت‌های کوچک و بزرگ به تولید این محصولات روی آورده‌اند. اما برند در مکمل‌های غذایی چه تأثیری دارد؟

در دنیای تجارت و کسب‌وکارهای امروز که در محیطی به شدت رقابتی صورت می‌گیرد، راز موفقیت محصولات و خدمات به «برند و برندسازی» وابسته است. مصرف‌کنندگان به برندهای محبوب‌شان اعتماد دارند، به آن وفادار می‌مانند و آن را به دیگران هم توصیه می‌کنند. این محصولات می‌توانند هر چیزی باشند: از محصولات بهداشتی گرفته تا دارو و حتی مکمل‌های غذایی، تأثیر برند در همه این محصولات و خدمات غیرقابل انکار است.

تأثیر برند در مکمل‌های غذایی

خرید مکمل از خارج

شاید عجیب باشد، اما سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) واقعا مجوز بررسی مکمل‌های غذایی از نظر ایمنی و مؤثر بودن را تا قبل از ارائه آنها به بازار ندارد. به همین دلیل است که تولیدکنندگان این مکمل‌ها باید برای ایمنی و کیفیت محصولات خود اعتماد بالایی را در مصرف‌کنندگان ایجاد کنند. البته برخی قوانین برای منع استفاده از ترکیبات و مواد ناسالم یا خطرناک مانند فلزات سنگین یا برخی مواد شیمیایی وجود دارد؛ اما در بسیاری از موارد این ترکیبات در برچسب‌های مکمل‌های غذایی درج نمی‌شود.  بنابراین مصرف‌کننده چگونه مطمئن باشد که مکمل غذایی که خریداری می‌کند قابل اعتماد است؟ این جاست که تأثیر برند در رفتار مشتری مشخص می‌شود.

 

برند در اثربخشی و ایجاد اعتماد در مشتریان تأثیر بسزایی دارد و می‌تواند در جهت دادن به رفتار خرید مصرف‌کنندگان نقش مهمی ایفا کند. البته بیشتر برندهای مکمل‌های مواد غذایی در بازار، اطلاعات مفیدی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند، اما این اطلاعات گاهی ممکن است گمراه‌کننده باشند و بر عادات غذایی مصرف‌کننده تأثیر بگذارند.

برندهای مستقل یا برندهای ادغام شده؟

خرید مکمل doctor best از ایگرد

معمولا برندهای مستقل، محصولات با کیفیت و ایمن‌تری را ارائه می‌کنند. این برندها با برخی پزشکان برای اثبات محصولات‌شان همکاری می‌کنند. به عنوان مثال، پزشک مکمل‌ها را به بیماران توصیه می‌کند و نتایج را بررسی می‌کند. به این ترتیب برند می‌تواند از این نتایج برای اثبات کیفیت و ایمنی محصول استفاده کند و اعتبار به دست آورد.

اما برندهای بسیار بزرگ که معمولا تعدادی از شرکت‌های کوچک در صنعت مکمل‌های غذایی را خریداری می‌کنند، مسلما بیشتر به فکر سهامداران و سود آنها هستند تا به فکر مصرف‌کننده که مکمل‌های غذایی سالم‌تر و مؤثرتر خریداری کند. به همین دلیل است که کمتر از یک یا دو سال این برندها برای اینکه در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند و سود بیشتری به دست آورند، فرمول این مکمل‌ها را تغییر می‌دهند و کیفیت محصول هم عوض می‌شود.

البته این ادغام شدن معمولا بی‌سروصدا اتفاق می‌افتد، به‌طوری‌که مصرف‌کننده از این موضوع آگاه نمی‌شود. همچنان برچسب محصول و وب‌سایت آن را می‌بیند و آن را خریداری می‌کند. به همین شکل هم مواد تشکیل‌دهنده این مکمل‌ها تغییر می‌کند، اما مصرف‌کننده همچنان به برند اعتماد دارد. البته دیر یا زود مشتریان این تغییر یا کاهش اثربخشی آن را احساس می‌کنند و به دنبال برند دیگری می‌روند.

برندهای موفق مکمل‌های غذایی داستان برند جالبی دارند. آنها می‌دانند که مشتریان مکمل‌های غذایی فقط به دنبال این نیستند که از فایده‌های یک مکمل اطلاع داشته باشند. آنها می‌خواهند برند دقیقا از نظر روان‌شناختی و احساسی به آنها نزدیک باشد. برند باید با مصرف‌کننده ارتباط عمیقی داشته باشد و این کار را می‌تواند با یک داستان برند جذاب انجام دهد. مشتریان عاشق دانستن فراز و نشیب‌های برندها هستند.

از سوی دیگر، برندهای مکمل‌های غذایی باید برای مصرف‌کنندگان ارزش آفرینی کنند. مشتری باید احساس کند که با خرید این برند خاص چیز خاصی به دست می‌آورد، وگرنه فواید ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدن را که هر برند مکمل غذایی دیگری هم می‌داند. برند باید به مشتری اطمینان بدهد محصولی که خریداری می‌کند برایش خطری ندارد و درک کند که سلامتی او برای برند با ارزش است. بهتر است برند به منظور آگاهی و آموزش مشتریان، فرمول‌بندی علمی و دقیق مکمل را به مشتری ارائه کند و او را در جریان مطالعات بالینی انجام شده قرار دهد. این کار به مشتری کمک می‌کند محصولات با کیفیت را از محصولات صرفا تجاری تمیز دهد و تا مدت‌های طولانی به آن برند وفادار بماند.

فروشگاه اینترنتی آمازون و مکمل‌های غذایی

مکمل AHCC

نکته مهم دیگر این است که مشتریان معمولا به دنبال برندی در صنعت مکمل‌های غذایی می‌روند که از سوی برخی فروشگاه‌ها و داروخانه‌های معتبر عرضه شوند. با این کار اعتماد مشتری بیشتر جلب می‌شود. به عنوان مثال، فروشگاه اینترنتی آمازون یکی از بزرگترین و معتبرترین فروشگاه‌های خرید آنلاین در دنیا است که در سال‌های اخیر به شدت در فروش مکمل‌های غذایی موفق بوده است. آمازون از برندهای بزرگ در ارائه مکمل‌های غذایی اصل و معتبر استفاده می‌کند. از جمله این مکمل‌ها می‌توان به Doctor’s best (که برند خوشنام مکمل‌های غذایی است و مکمل منیزیم آن در تنظیم ضربان قلب و بهبود تراکم استخوان‌ها تأثیر بسزایی دارد) و AHCC  (مکمل غذایی برای پیشگیری از سرطان) اشاره کرد. مشتریان می‌توانند با خرید از آمازون از اثربخشی و ایمنی این مکمل‌ها اطمینان داشته باشند.

 

http://www.nutritionaloutlook.com/trends-business/dietary-supplement-and-natural-product-brand-building-lightbulb-launch

https://www.djsresearch.co.uk/glossary/item/Brand-Impact-Market-Research

https://hormonesbalance.com/articles/adrenals-articles/how-to-trust-a-brand-of-supplements/